6 rzeczy, których nigdy nie powinno się robić materacowi – posłuży dłużej !!!

Kiedy kupujemy nowy materac, zależy nam na tym, aby posłużył jak najdłużej. Warto odpowiednio go zabezpieczyć już na samym początku – na przykład osłaniając ochraniaczem, czy dodatkową nakładką. A w czasie użytkowania zwrócić uwagę na kilka rzeczy – nasz materac będzie nam za to bardzo wdzięczny i posłuży dłużej. Poniżej przedstawiamy 10 sytuacji, które mogą zaszkodzić podłożu do spania i których na pewno warto unikać:

1. Skakanie po materacu;

Choć skakanie po łóżku jest jedną z najfajniejszych zabaw dla najmłodszych ( i nie tylko 😉 ), z pewnością nie należy do tych najlepiej wpływających na podłoże do spania. Szczególnie, jeśli nasz materac ma w środku sprężyny. skakanie po materacuWszystkie sprężyny otoczone są warstwami komfortu, wykonanymi z różnego rodzaju pianek. Skakanie sprawia, że są one wciskane w sprężyny i odkształcają się. Takie obciążenie powoduje ich zgniatanie i wyginanie – na powierzchni materaca znacznie szybciej pojawiają się fale i nierówności. Skakanie jest również niebezpieczne dla samych sprężyn – choć zazwyczaj wytrzymałe, jeśli są wykonane z materiału niższej jakości, mogą się wyginać.

A co z piankami wysokoelastycznymi czy lateksowymi ? Hm, to całkiem dobre pytanie. Jak na razie nie wynaleziono jeszcze materaca, który można by na przykład reklamować hasłem: „odporny na skakanie przez 10 lat”. Patrząc na problem obiektywnie, rzeczywiście można stwierdzić, że pianki są bardziej odporne na takie obciążenia. Nie warto chyba jednak ryzykować. Jednak jeśli klient przychodzi do nas mówiąc: „dzieci będą skakać po materacu”, proponujemy zakup modelu z lateksu, bo pianka lateksowa jest najbardziej odporna i najbardziej wytrzymała. I jednocześnie zachęcamy do poskromienia dzikich zapędów maluchów – przynajmniej w obrębie łóżka 😉

2. Pozostawianie materaca przez cały czas w jednym ułożeniu;

Znakomita większość modeli dostępnych na naszym rynku to materace dwustronne. Coraz częściej spotkać można również modele jednostronne. W obydwu przypadkach powinniśmy pamiętać o tym, że materac należy odwracać lub przekładać co jakiś czas. Jeśli to model jednostronny, powinniśmy zmieniać jego położenie, przekładając „nogi” na miejsce „głowy”. W modelach dwustronnych dobrze jest od czasu do czasu także zmienić stronę. Niekiedy klienci pytają nas, czy materac będzie miał takie same zalety, kiedy zostanie przełożony, czy zostaną zachowane strefy twardości. Jak najbardziej, każda konstrukcja jest tak zbudowana, aby zachować właściwości bez względu na to, która część będzie się znajdować pod nogami, a która pod głową.

Kiedy model jest nowy, można takie odwracanie stosować częściej, nawet raz w tygodniu. Po kilku „odwróceniach” warto taki zabieg powtarzać co kilka miesięcy – minimum dwa razy do roku. Po co odwracać materac ? Przede wszystkim po to, aby początkowo obciążać go równomiernie w wielu różnych miejscach, konstrukcja ma czas, aby się „uleżeć” na całej powierzchni, a to sprzyja idealnemu rozłożeniu ciężaru.

3. Nieużywanie prześcieradeł;

Kolorowe, eleganckie pokrowce aż proszą się o to, aby nie nakładać na nie prześcieradła. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Na powierzchni, na której śpimy każdej nocy gromadzi się spora ilość na przykład naskórka, który jest doskonałą pożywką dla roztoczy. Aby zminimalizować ich namnażanie, konieczne jest częste pranie materiału, na którym bezpośrednio śpimy. To oznacza, że musielibyśmy prać pokrowiec 2,3 razy w miesiącu. Wykonalne, ale bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeśli trzeba ściągać pokrowiec z podwójnego modelu. Pranie prześcieradła jest więc znacznie łatwiejsze i zwyczajnie wygodniejsze. Z tego względu warto więc raczej kupić fajną pościel niż spać bezpośrednio na pokrowcu materaca.

4. Zmoczenie materaca;

Coś, czego zdecydowanie należy unikać. O ile pianki znajdujące się tuż pod powierzchnią pokrowca zazwyczaj doskonale radzą sobie z odprowadzaniem potu, z większą ilością płynu mogą mieć już spore problemy. Jedynie bardzo zaawansowane technologicznie piany (jak na przykład Pantera), zachowują właściwości nawet kiedy są mokre. Większość natomiast jest znacznie osłabiona, kiedy są mokre, a to może przyspieszać ich zużywanie.

Znacznie częściej jednak zmoczony materac staje się siedliskiem mikroorganizmów, których raczej nie chcielibyśmy widzieć w swoim otoczeniu. Wysuszenie mocno mokrego materaca jest trudne, warto więc tego unikać. Jeśli przypuszczamy, że może się to zdarzyć – na przykład maluszek uczy się spać bez pieluszki – warto założyć na materac wodoodporną nakładkę, która ochroni wnętrze.

Sporo mówi się również o czyszczeniu materaców z użyciem pary wodnej. Zanim się na nie zdecydujemy, warto dopytać firmę czyszczącą, czy materac będzie suchy po zakończeniu czyszczenia. Jeśli nie, lepiej zdecydować się na wyczyszczenie go na sucho – mokry model po pewnym czasie może zacząć nieprzyjemnie pachnieć, co oznacza, że stał się niestety siedliskiem mikroorganizmów.

Samodzielne czyszczenie raczej warto ograniczyć do zabiegów „na sucho”, na przykład z użyciem proszku czyszczącego czy sody. Jeśli chcemy czyścić materac na mokro, lepiej robić to tylko w przypadku malutkich plamek i tylko wtedy, kiedy możemy to miejsce dobrze wysuszyć. Lub po prostu wyprać pokrowiec, który musi być dobrze wysuszony, zanim nałożymy go z powrotem. Najgorszym rozwiązaniem jest czyszczenie całej powierzchni z użyciem wody i proszku – wysuszenie całego materaca jest bardzo trudne.

5. Zginanie materaca;

Niektóre firmy przechowują i przesyłają swoje materace w formie rolek pakowanych próżniowo. Taki sposób ogranicza zajmowane miejsce i ułatwia transport, nie ma również wpływu na jakość materaca. Niektóre modele, na przykład takie z wkładem kokosowym, w ogóle nie mogą być zginane i są pakowane na płasko. Producenci wiedzą, wietrzenie materacaktóre z materaców w jaki sposób można pakować, aby ich nie zniszczyć. Po rozpakowaniu materaca, nawet jeśli dotarł do nas w formie rolki, nie powinniśmy jednak już go ani zginać ani w żaden inny sposób deformować.

6. Używanie materaca bez odpowiedniego wsparcia;

Każdy model potrzebuje wsparcia. Najlepiej oczywiście, jeśli jest to elastyczny stelaż, który przejmuje na siebie część obciążenia. Zdarza się, że czasami układamy materac wprost na podłodze. Od strony technicznej niewiele mu zagraża – podłoga jest wsparciem na całej długości. Jednak higieniczność takiego rozwiązania nie jest najlepsza. Każdy materac powinien być wentylowany z dwu stron, także od spodu. Większa ilość powietrza zapobiega pleśnieniu i gromadzeniu roztoczy. Nawet najprostszy stelaż jest więc lepszy, niż jego brak. Większość modeli nowoczesnych, na przykład termoelastycznych, potrzebuje wsparcia stelaża elastycznego. Kiedy więc kupujemy nowy model, dobrze jest sprawdzić, jakie podparcie zaleca producent pod dany materac.

 

Leave a Comment