6 sposobów na wykorzystanie cienkich podkładek z pianek

W naszym sklepie możecie znaleźć nie tylko klasyczne materace, ale także całkiem sporą ilość różnych innych akcesoriów. Pośród nich są również i takie, które dają sporo różnych możliwości. Jeśli borykacie się z jakimiś problemami „materacowymi”, warto zerknąć na nakładki, bo one często pomagają się z nimi uporać.

Jak zbudowana jest taka nakładka ? To nic innego, jak cienka warstwa materiału: lateksu, pianki visco czy poliuretanu. Jeśli porównać ją do klasycznego materaca, to byłaby w nim ta warstwa, z którą nasze ciało ma bezpośredni kontakt. W materacu nazywa się ją warstwą komfortu, natomiast sprzedawana osobno jest właśnie nakładką na materac.

Jak można ją wykorzystać ? Sposobów jest wiele – ogranicza nas właściwie tylko nasza wyobraźnia:

1. zmiękczenie materaca

Jeden ze sposobów, o którym pisaliśmy już jakiś czas temu. Czasami zdarza nam się kupić zbyt mocno utwardzony materac (zawsze warto poświęcić sporo czasu na wybieranie, aby uniknąć tego problemu). Niekiedy mamy spory problem z wymianą i w takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest właśnie wykorzystanie takiej nakładki. W takim wypadku idealnie sprawdzi się pianka visco. Ponieważ jest mięciutka, stworzy warstwę komfortu, a jednocześnie warstwa, która znajduje się pod nią (w tym wypadku zbyt stabilny materac) będzie cały czas podpierać doskonale ciało. Często takie rozwiązanie jest wykorzystywane i to jedno z głównych zadań tego typu modelu.
A co z lateksem w takim wypadku ? Akurat w roli „zmiękczacza” sprawdza się średnio, ponieważ sam jest dość stabilny. Jeśli ktoś nie bardzo lubi miękką piankę visco, może wykorzystać model z pianki poliuretanowej. Ta jest pośrednią twardością pomiędzy lateksem i visco i powinna dobrze się sprawdzić – pod warunkiem, że materac bazowy nie jest piekielnie sztywny ?

2. wyrównanie nierówności

Kolejny powód, dla którego warto pomyśleć o nakładce. Nasze podłoże do spania może być nierówne z kilku powodów: jest stare lub zbyt mocno obciążone. Możemy tez spać na tapczanie czy kanapie, z którymi nie chcemy się rozstawać, ale zaczynamy się nad tym zastanawiać, bo jest nam niewygodnie.
Można poradzić sobie z tym wykorzystując nakładkę z lateksu. Lateks jest na tyle sprężysty i elastyczny, że wyrówna to, co się zapadło. Oczywiście pod warunkiem, że powierzchnia nie jest za bardzo nierówna i nie wystają z niej sprężyny, które mogłyby uszkodzić nakładkę. Musimy dokładnie przyjrzeć się staremu podłożu do spania o ocenić, czy da się je jeszcze w taki sposób wyrównać.
Idealnym przykładem są starsze narożniki czy kanapy. Na narożnikach często spotyka się pikowanie z guzikami. Pełni ono ozdobną rolę, jednak spanie na nich nie jest wcale wygodne. Podobnie z kanapami, które „składają się” w pół. Po rozłożeniu, na środku tworzy nam się niezbyt wygodne wgłębienie. Do korygowana takich nierówności lateks nadaje się idealnie.
Nie polecamy natomiast używania w takim celu miękkiej pianki visco. Zakładając, że powierzchnia jest używana codziennie, możemy się spodziewać, że w miejscach wgłębień pianka z czasem się zapadnie. Nakładki z visco lepiej kłaść na równych powierzchniach.

3. materac dla gości

Cienka nakładka jest idealnym rozwiązaniem, jeśli od czasu do czasu odwiedzają nas goście. Na co dzień możemy go bardzo łatwo i wygodnie schować. W takiej roli idealnie sprawdza się lateks. Przede wszystkim dlatego, że jest niezwykle wytrzymały. Można go zwijać i rozwijać nieskończoną ilość razy, a i tak nie straci kształtu i nie połamie się. Przechowywany w szafie nie zbierze kurzu – wystarczy jedynie wyprać jego opakowanie, aby przywrócić mu świeżość. Warto wybierać modele właśnie z pralnymi pokrowcami, ponieważ łatwo jest zadbać o ich czystość.

4. materac turystyczny

materac dla gości można wykorzystać także jako podkład do spania podczas podróży. To właściwi tak, jakbyśmy zabierali ze sobą tylko górną część klasycznego materaca. Odważni mogą go wykorzystać nawet pod namiotem. Polecamy w takiej sytuacji wybranie lateksu, z takich samych względów, co te opisane powyżej. Nawet jeśli pianka się zamoczy, będziemy mieć pewność, że nie spleśnieje. Mniej odpowiednie jest wykorzystanie w takim celu innych pianek, które raczej niezbyt dobrze znoszą kontakt z wodą, czy nawet wilgocią.

5. podkład do zabawy

Jeden z naprawdę kreatywnych sposobów wykorzystania cienkiej nakładki. Maluszki, które uwielbiają bawić się na podłodze, można śmiało usadowić na takim podłożu. Będziemy mieć pewność, że jest ono czyste, a opiekunowie także docenią bardziej komfortowe podłoże.

6. ochrona przed zniszczeniem i brudem

Nakładki często spełniają także rolę ochronną. Doskonale widać to, kiedy przyjrzymy się łóżkom typu continental. Zazwyczaj na bazowym materacu układa się w nich właśnie cienką nakładkę. Ich zadanie jest proste – mają ochronić to pod spodem. Przed kurzem, zamoczeniem, brudem i plamami. Dużym plusem nakładek w takim wypadku jest ich poręczność. Są lekkie, cienkie, zdjęcie z nich pokrowca nie wymaga wielkiego wysiłku. Znacznie łatwiej jest zdjąć i wyprać mniejszy pokrowiec z nakładki, niż z całego materaca. Dzięki temu można to robić samodzielnie, bez pomocy i znacznie częściej.

Jaki wybrać materiał ? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób ma nam służyć taka nakładka. Generalna zasada jest prosta – jeśli podkład będzie narażony na wiele obciążeń, zgniatanie, ściskanie itd., wybieramy model z lateksu. Jeśli natomiast raczej będzie używany rzadziej, niezbyt intensywnie, możemy wybrać mniej odporną piankę poliuretanową lub termoplastyczną.
Warto wybierać modele, których pokrowiec można wyprać. W każdej sytuacji, które są wymienione powyżej, możliwość wyprania opakowania jest bardzo przydatna.

A co z grubością ? Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej chcemy wykorzystać podkład. Na przykład w przypadku modeli z pianki visco wyższa warstwa pianki da nam bardziej miękkie podłoże. Grubszy model z lateksu będzie z kolei zajmował trochę więcej miejsca jeśli ma być materacem dla gości, ale znacznie lepiej poradzi sobie z nierównościami na niewygodnej kanapie. Pod uwagę trzeba więc wziąć przede wszystkim to, jak chcemy wykorzystać nakładkę.

Leave a Comment