Bezdech nocny u niemowlaka – przyczyny oraz pierwsza pomoc.

Noworodki i niemowlęta do około pierwszego roku życia (zwłaszcza te urodzone przedwcześnie) niekiedy mają problemy z oddychaniem, które objawiają się zatrzymaniem oddechu. Dolegliwość tę nazywa się bezdechem i z pewnością można ją nazwać postrachem rodziców. Bezdechowi, w tym również bezdechowi nocnemu, sprzyja kilka czynników, a wyeliminowanie ich pomoże nam spać spokojnie. Jednocześnie warto poznać sposoby, w jakie można maluszkowi pomóc, gdyby doszło do takiej sytuacji. Nie jest to trudne, a może dziecku uratować życie.  Nie ma jednak większych powodów do niepokoju, jeśli nasz malec jest zdrowo rozwijającym się dzieckiem, ponieważ u takich bezdech występuje stosunkowo rzadko. Jeśli więc już będziemy mieć kontakt z takim wydarzeniem, to najczęściej będzie ono wywołane zakrztuszeniem.

CO TO JEST BEZDECH NOCNY ?

O bezdechu nocnym u niemowląt mówi się wówczas, kiedy maluszek przestanie oddychać na czas minimum 20 sekund – mówi się wóczas właśnie o tej chorobie. Warto wspomnieć również o tym, że ten czas dramatycznie się skracał w miarę rozwoju medycyny. Na przykład w 1956 roku, aby mówić o bezdechu, niemowlę musiało nie oddychać przez 2 minuty !

JAKIE SĄ OBJAWY BEZDECHU NOCNEGO ?

Pierwszym z nich jest oczywiście zatrzymanie oddechu. Obserwujący na pewno zauważy także inne niepokojące objawy, jak: zmiana koloru twarzy lub ciała na siny lub bardzo blady, zwiotczenie mięśni, odgłosy charczenia lub dławienia się.

Sam w sobie bezdech nie jest chorobą, a raczej objawem różnych zaburzeń, które mogą być łagodne, ale także bardzo poważne. Dlatego jeśli niemowlę doświadczyło bezdechu, konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszych badań, aby ustalić jego przyczynę. A przyczyn może być wiele: od zakrztuszenia śliną, co w przypadku niemowląt nie jest wcale takie rzadkie, przez niedojrzałość mięśni, aż po schorzenia serca. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie kazde zatrzymanie oddechu będzie zakwalifikowane jako bezdech. Również nie każde takie wydarzenie zagraża życiu niemowlęcia, choć z pewnością jest sporym przeżyciem dla opiekuna.

RODZAJE BEZDECHU NOCNEGO :

Generalnie bezdech można podzielić na trzy rodzaje:

1. Bezdech centralny (inaczej centralny bezdech senny CBS).

Stosunkowo rzadko występuje u niemowląt. Dziecko po prostu przestaje oddychać, nie widać także ruchów klatki piersiowej ani prób złapania oddechu. Ten rodzaj bezdechu głównie zaobserwowany został u wcześniaków, u których niedojrzałość organizmu niekiedy powoduje kłopoty z oddychaniem. Czasami może być spowodowany zatruciem, np. lekami lub silnym urazem głowy.

2. Bezdech spowodowany zatkaniem dróg oddechowych.

Ten najczęściej występuje u niemowląt, a powoduje go „coś”, co zatyka noc czy usta. To może być na przykład zmniejszenie drożności dróg oddechowych, jak przy przeziębieniu czy przerost migdałków. Wystąpieniu bezdechu sprzyjają również anomalie twarzy i czaszki, czy otyłość. Najczęściej jednak zatrzymanie oddychania jest spowodowane zadławieniem.

3. Bezdech mieszany.

Czyli wystąpienie bezdechu na skutek dwóch czynników z powyższych grup. Na przykład przeziębienie u wcześniaka może sprzyjać jego wystąpieniu.

JAK CZĘSTO BEZDECH NOCNY WYSTĘPUJE U NIEMOWLĄT:

To z pewnością ta informacja jest jedną z najważniejszych dla rodziców. Na szczęście liczba epizodów bezdechu u maluszków nie jest wysoka. Nie ma wprawdzie dokładnych badań, bo nie jest to typowa choroba, jednak dane wskazują, że pośród noworodków i niemowląt hospitalizowanych odestek wynosi około 2,3 %, natomiast u wszystkich noworodków około 0,5 – 0,6%. Mówi się szczególnie o noworodkach i wcześniakach, ponieważ to właśnie one są najbardziej narażone na wystąpienie bezdechu.

Zdecydowana większość dzieci urodzonych przed 28 tygodniem ciąży ma problemy z oddychaniem, co oczywiście wynika z niedojrzałości. U dzieci urodzonych w 30-31 tygodniu ryzyko wystąpienia bezdechu centralnego spada do 50%, a u maluszków urodzonych w 32-33 tygodniu wynosi już 14%.  34 i 35 tydzień to już 7%.

Wśród noworodków do około 14 tygodnia życia, występuje najczęściej bezdech centralny, a 7% z maluszków, które go doświadczyły, było urodzonych przedwcześnie.

U starszych dzieci z kolei częściej występuje bezdech spowodowany zatkaniem dróch oddechowych. Podwyższone ryzyko to wiek do około 2 lat. Tutaj najczęściej przyczyną jest choroba, która utrudnia oddychanie.

Nie ma danych dotyczących tego, czy płeć w jakimś stopniu predestynuje do wystąpienia bezdechu, choć przypuszcza się, że chłopcy mają większą do niego skłonność.

JAK ZMINIMALIZOWAĆ RYZYKO WYSTAPIENIA BEZDECHU ?

  • odpowiednie ułożenie ciała – malca powinno się kłaść na pleckach nie tylko do snu, ale również kiedy nie śpi;
  • wyeliminowanie niepotrzebnych rzeczy z otoczenia dziecka – kocyki i poduszki nie powinny znajdować się ani w łóżeczku, ani w jego otoczeniu. To wyeliminuje ryzyko podduszenia;
  • odpowiednie podłoże – materacyk nie powinien być za miękki, aby dziecko się w nim nie zapadało, a jego kręgosłup miał odpowiednie wsparcie. O tym, jak wybrać odpowiednie podłoże, piszemy w tym poście.
  • dym tyoniowy – z pewnością palenie w ciąży, czy przy dziecku zwiększa ryzyko wystąpienia bezdechu;
  • karmienie piersią – w naturalny sposób zapewnia dziecku wszystko, czego potrzebuje, a to z kolei minimalizuje problemy tego typu – zresztą wpływa także na ogólny stan zdrowia malucha;
  • poduszka – dzieci powinny ją otrzymywać do spania dopiero około 2 roku życia. Doskonale sobie bez niej radzą;
  • odpowiednia odzież – na noc dziecko nie powinno być ubierane zbyt ciepło, bo jego organizm przegrzewa się znacznie szybciej niż ciało dorosłej osoby. Nie powinniśmy również przykrywać go kołdrą czy kocykiem, a jeśli to konieczne, wykorzystajmy bardzo przewiewny materiał, na przykład tetrową pieluszkę;
  • używanie smoczka – pojawia się coraz więcej sygnałów, że smoczek zmniejsza ryzyko wystąpienia SIDS, w tym także bezdechu;

PIERWSZA POMOC PPRZY BEZDECHU:

A instruktaż udzielania pierwszej pomocy niemowlętom, także w przypadku bezdechu nocnego, możecie znaleźć w filmie happytv.pl:

Więcej informacji można znaleźć tutaj:

emedicine.medscape.com.

Leave a Comment