Bezpieczna i przytulna sypialnia dla niemowlaka.

Przyjęcie na świat nowego członka rodziny to zawsze wielkie wydarzenie. Rodzice – najczęściej z wielką przyjemnością – urządzają sypialni dla maluszka. Zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą Wam stworzyć nie tylko przytulną, ale i bezpieczna dla malucha sypialnię:

1. Niech łóżeczko „rośnie” razem z Twoim dzieckiem;

Już na tym etapie, zwłaszcza przy kupowania łóżeczka, można pomyśleć o przyszłości. Dobrze jest poszukać modelu lozeczko z usuwana barierkałóżeczka, w którym można usuwać jedną z barierek. Na pewnym etapie rozwoju, dziecko będzie w stanie wydostać się nawet z zabudowanego łóżeczka, lepiej więc ułatwić mu tę drogę, aby się nie wspinało. To doskonałe rozwiązanie, niezbyt jednak u nas popularne, a szkoda, bo bardzo praktyczne – maluch już po okresie łóżeczkowym może z takiego modelu korzystać jak z łóżka dla małych dzieci.

Łóżeczko powinnno bezwzględnie mieć regulację wysokości ułożonego wewnątrz materaca, ale ten element to już właściwie standard we wszystkich modelach.

Wybierając konkretny model, konieczne trzeba także sprawdzić, jakim materiałem zostało pokryte drewno. Maluchy z wielką namiętnością wbijają w nie swoje pierwsze ząbki, więc musi to być lakier w pełni hypoalergiczny i nietoksyczny. Wielu producentów umieszcza takie informacje w opisach produktów, watro się jednak upewnić, jeśli nie jesteśmy do końca pewni.

——–

Wybór odpowiedniego materaca

Jak wskazują badania, największe „chemiczne” zagrożenie dla dziecka może stwarzać łóżeczko i materacyk. Tym dwóm elementom sypialni powinniśmy się więc przyjrzeć szczególnie uważnie. Materacyk powinien być antyalergiczny i wolny od zanieczyszczeń chemicznych, a także łatwy w utrzymaniu w czystości. Na rynku można znaleźć wiele atestowanych modeli materaców dla niemowląt w dobrych cenach. Wiele znanych firm oferuje nie tylko modele luksusowe, ale także te w ekonomicznych cenach.

——–

2. Umieść łóżeczko w odpowiednim miejscu:

Najlepiej, jeśli jest ono umieszczone dalej od okien. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, powinniśmy zadbać o to, aby maluch nie był w stanie wciągnąć do łóżeczka zasłony. Można je skrócić lub zastąpić roletami albo żaluzjami. Jeśli umieszczamy jakieś elementy dekoracyjne nad łóżeczkiem, powinny one być umieszczone poza zasięgiem małych rączek i mocno przytwierdzone do ściany. Unikajmy także umieszczania w tym miejscu półek.

3. Nie umieszczaj niczego w łóżeczku !!!

To jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa. Łóżeczko z przytulankami i poduszkami prezentuje się wprawdzie ślicznie, ale kiedy znajduje się w nim niemowlę, należy je bezwzględnie usunąć. Maluch nie powinien mieć dostępu do niczego, co nie jest mu absolutnie niezbędne. Używanie takich elementów może stwarzać ryzyko uduszenia.

——

Kiedy dziecko może zacząć używać poduszeczki ?

Rodzice dośc często zadają to pytanie. Wielu z nich ma obawy, że dziecku jest zwyczajnie niewygodnie, kiedy śpi bez podparcia głowy. Patrząc na to jedna z innej strony, małe dzieci nie do końca wiedzą, że czegoś im brakuje i doskonale radzą sobie bez poduszki. Czasami nawet przez kilka pierwszych lat życia – jesli naszemu dziecku nie brakuje poduszki, nie ma potrzeby jej wprowadzania. Generalna zasada jest taka, że dziecko może zacząć używać pierwszej poduszki około 2 roku życia, kiedy już swobodnie jest w stanie zmienić pozycję. Idealnie sprawdzają się w tej roli małe poduszki lateksowe, zaprojektowane z myślą właśnie o najmłodszych, czy kliny antyrefluksyjne. Dobrze dopasowuję się do główki, dają miękkie podparcie i nie są zbyt wysokie. 

Nie powinniśmy natomiast kłaść dziecka na wysokich, puchowych poduchach. Nie są dla nich zbyt wygodne, poza tym utrudniają swobodę ruchów, a to jest ważne ze względów bezpieczeństwa.

——-

  4. Przygotuj miejsce dla siebie:

Jeśli maluszek ma osobną sypialnię, dobrze jest pomyśleć o małej sofie lub fotelu. Sprawdzi się podczas nocnego karmienia czy usypiania. Najbardziej praktyczne będą modele z pralnymi pokrowcami – idealnie sprawdza się bawełna i wszystkie materiały, które można łatwo wyprać i szybko wysuszyć. Fotel czy sofka powinny być przede wszystkim wygodne i przytulne – podziękujemy sobie za to w czasie nocnych dyżurów 😉

5. Zabaj o oświetlenie:

To szczególnie ważne dla samych rodziców, którzy są często zmuszeni do wstawania do dziecka po kilka razy w nocy.  Delikatne światło nie będzie także budzić maluszka. Lampka z  przydymionym światłem wystarczy, aby móc swobodnie się poruszać.

6. Miejsce na toaletę:

Zorganizowanie osobnego miejsca na przebieranie czy zmianę pieluszki bardzo ułatwia życie. Dobrze jest zaopatrzyć się w stolik do przewijania, który można kupić za niewielką kwotę. Rozbudowane systemy są wyposażone w szufladki i przypominają komody. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo w jednym miejscu możemy zebrać wszystko, co niezbędne do pielęgnacji dziecka.

7. Ogranicz ilość przedmiotów zbierających kurz:

Ponieważ odporność dziecka na różnego rodzaju alergeny nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, warto ograniczyć ilość przedmiotów mogących zbierać kurz do minimum. Poduszki i pluszaki, które świetnie wyglądają, są też często siedliskiem dla roztoczy. Najzdrowsza przestrzeń to taka, w której nie ma zbyt wiele miejsca na gromadzenie się kurzy. Jesli decydujemy się na takie elementy, to warto je prać dość często. Duży dywan można zastapić niewielkim dywanikiem, który łatwo wyprać – maluszek uczący sie raczkować często będzie nam na nim zostawiał sporą ilość płynów ustrojowych 😉 Minimalistyczna sypialnia nie musi być „chłodna”, jeśli na przykład „pobawimy” się kolorami. Jest też dużo łatwiejsza do sprzątania.

8. Prostota !!!

Najlepszy i najbardziej praktyczny sposób, ale także najzdrowszy dla dziecka Przytulna sypialnia wcale nie musi być wypełniona po brzegi, wystarczy kilka elementów, które ocieplą wnętrze. Na tym etapie najważniejsza jest funkcjonalność i wygodna.

Wybraliśmy dla Was kilka inspiracji:

sypialnia dla niemowlaka 1 sypialnia dla niemowlaka 2 sypialnia dla niemowlaka 3 sypialnia dla niemowlaka 4 sypialnia dla niemowlaka 5 sypialnia dla niemowlaka 6 sypialnia dla niemowlaka 7

 

Leave a Comment