Certyfikat Eurolatex – aby materac był bezpieczny.

Mnogość różnych materiałów piankowych niekiedy może u nas budzić wątpliwości co do ich jakości. Zwłaszcza w czasach, kiedy sporo materiałów dociera do nas ze Wschodu, gdzie normy jakości i bezpieczeństwa nie są do końca zgodne z naszymi.

Jednym z rodzajów materaców, które niezwykle chętnie kupujemy, są te wykonane z lateksu. Zdrowe, antyalergiczne i bardzo wygodne. Na rynku można jednak spotkać sporo firm, nie zawsze więc wiemy, na ile ich logo eurolatexmodele są bezpieczne. Wprawdzie reakcje alergiczne na lateks zdarzają się niezwykle rzadko, jednak zawsze warto sprawdzić, jakiej jakości jest materiał, który zamierzamy kupić. Nie zawsze bowiem odczuwamy bezpośrednio szkodliwe działanie szkodliwych substancji, które niekiedy działają „z ukrycia”.

Jednym ze sposobów na wybranie najwyższej jakości materaca lateksowego, jest wybór tego z certyfikatem Euro-Latex lub Eko-Tex. Niezwykle podobne kryteria stawiają je w grupie najbardziej restrykcyjnych atestów ekologicznych.

Czym jest Euro-Latex ?

Euro-Latex to stowarzyszenie największych firm zajmujących się produkcją pianki lateksowej, która następnie może być wykorzystana na przykład do wykonania materaca. Organizacja powstała w 1990 roku i od tamtej pory zajmuje się wprowadzaniem udoskonaleń technologicznych, które pozwalają na uzyskanie materiału jak najwyższej jakości. Jednocześnie wydaje swoim członkom atest o takiej samej nazwie, który jest gwarancją najwyższej jakości. Oczywiście najwięksi producenci są także najwiekszymi dostawcami, więc doskonałej jakości pianka dociera do mnóstwa mniejszych firm, które chcą korzystać z najlepszego materiału.

Jakie wymagania stawia atest Euro-Latex przed producentami ?

Całkiem spore, ponieważ cała procedura jest ściśle określona i należy spełnić wiele warunków, aby otrzymać świadectwo jakości. Na dzień dzisiejszy tylko kilka firm  w Europie może sie pochwalić takim atestem (np. Dunlopillo), a cieszy się on sporą estymą.

1. Przesłanie próbki;

Próbka materiału do badania musi mieć odpowiednie rozmiar i pochodzić z partii, która została wyprodukowana nie później niż w ciągu ostatnich 7 dni. Materiał jest szczelnie pakowany i transportowany zgodnie z wytycznymi, aby uniknąć zanieczyszczenia próbki.

2. Obecność zabronionych substancji

Głównym elementem badania jest sprawdzanie, czy w próbca nie znajdują się któreś z niedozwolonych substancji. Test można podzielić na dwie fazy. Pierwsza to sprawdzenie składu, a druga sprawdzenie, czy materiał nie wydziela szkodliwych gazów.

W lateksie z atestem Euro-Latex nie mogą się znajdować:

  • pentachlorfenol, jego sole i estry
  • pestycydy

To całkiem spora grupa substancji, do których należą m.in.: lindan, aldryna, dieldryna, endryna, heptachlor, mireks i heksachlorobenzen. Nazwy, które przeciętnemu człowiekowi niewiele mówią, ale z pewnością działają szkodliwe na zdrowie każdego z nas. To pestycydy starej generacji, niezwykle skuteczne, jednak po dostaniu się do organizmu, pozostają w nim przez bardzo długi czas, siejąc spustoszenie.

  • butadien

Początkowo używano go w procesie produkcji syntetycznego lateksu, jednak został wycofany ze względu na działanie rakotwórcze i mutagenne.

  • chlorek winylu
  • metale ciężkie (m. in. merkury, miedź, kobalt, chrom, ołów)

Ich obecność jest wprawdzie dozwolona, ale w minimalnych i ściśle określonych ilościach, które nie zagrażają zdrowiu.

2. Drugi etap testu to sprawdzenie, czy z testowanej pianki nie wydzielają się opary, które mogą zanieczyszczać powietrze – typowy „chiński” sklep z pewnością ten test by oblał 😉 W specjalnej, szczelnej  komorze, w której próbka przebywa przez kilkadziesiąt godzin, bada się przede wszystkim obecność szkodliwych lotnych substancji ( tzw. VOC). Na celowniku są przede wszystkim: formaldehyd oraz nitrozoaminy. Te i inne sunstancje nie mogą się pojawić, a niekiedy trafiają do pianek lateksowych wraz z rozpuszczalnikami czy barwnikami.

To oczywiście tylko bardzo ogólny opis całego badania, bo sprawdza się obecność wielu innych substancji, w tym także takich, które działają jak alergeny. Jeśli producent dostosuje się do wymagań i wdroży cały proces, który materac z atestowanego lateksuzapewni utrzymanie wysokiej jakości, otrzymuje certyfikat na okres 2 lat. W tym czasie przeprowadzane są kontrole, a po dwóch latach ponowna certyfikacja.

Jak widać, aby pianka została uznana za ekologiczną, konieczne jest spełnienie całkiem sporej ilości wymagań.

W Polsce niewiele jest modeli wykonywanych z lateksu z tym atestem. Znacznie popularniejszy jest materiał z atestem OEko-Tex 100. Podobnie jak Euro-Latex, jednostka certyfikująca , również stawia wysokie wymagania – są do siebie pod tym względem bliźniaczo podobne.

Pośród produktów, które oferujemy, znajdują się przede wszystkim takie, które spełniają najbardziej rygorystyczne normy. Na przykład lateks użyty w modelu Vitmat Comfort Lux, to materiał z atestem Eko-Tex, może więc być spokojnie używany również przez alergików, dzieci i niemowlęta.

Zawsze warto sprawdzać, jakiej jakości jest pianka lateksowa. Istnieje ogólne przekonanie, że jest ona bezpieczna i zdrowa, choć wiele zależy właśnie od procesu produkcji. Niestety mogą się zdarzać sytuacje, w których producent wykorzystuje nasze zaufanie do modeli lateksowych.

Żródło: eurolatex.com

 

Leave a Comment