Co wybrać zamiast łóżka – pomysłowe rozwiązania.

W niewielkich sypialniach nie ma czasami możliwości wstawienia klasycznego łóżka, które może zwyczajnie się nie zmieścić. Jednak dzięki pomysłowym rozwiązaniom producentów nie jesteśmy zmuszeni zupełnie z niego rezygnować.

Zdarza się niekiedy, że rezygnujemy z łóżka, korzystając jedynie z materaca ułożonego na podłodze. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ śpimy dość nisko i wdychamy wszystkie zanieczyszczenia, które gromadzą się zazwyczaj tuż przy powierzchni podłogi. Poza tym każdy materac powinien być odpowiednio wentylowany nie tylko z wierzchu, ale także od spodu. Kiedy powietrze swobodnie pod nim nie przepływa, może zacząć brzydko pachnieć, a nawet pleśnieć. Jeśli więc zdecydyjemy się na korzystanie z materaca w taki sposób, warto „wymyślić” coś w stylu McGyvera 🙂 , aby znalazł się on przynajmniej kilkanaście centymetrów nad ziemią.

MATERAC RAMOWY ZAMIAST ŁÓŻKA:

A kiedy brakuje nam żyłki majsterkowicza, warto pomyśleć o kupnie materaca ramowego. Nie jest to pomysł całkiem nowy, ponieważ na przykład od wielu lat stosowany we wnętrzach hotelowych. Równie świetnie może się sprawdzić także w każdym domu. Zaletą jest to, że taka konstrukcja jest pozbawiona typowej dla łóżek ramy, dzięki czemu zyskujemy nawet kilkadziesiąt centymetrów na szerokości i długości. Tutaj na pewno liderem jest firma Janpol, dlatego omawiając budowę, posłużymu się przykładem ich wyrobu:

Budowa:

Ramowy materac jest zbudowany nieco inaczej niż ten klasyczny. Jego podstawę stanowi dość gruba i wytrzymała deska, budowa materaca na ramiena której kładzie się kolejne warstwy. Na desce zamontowane zostają klasyczne sprężyny lub sprężyny kieszeniowe. Tak powstała baza zostaje po bokach obłożono wytrzymałą pianką, a następnie przykryta wierzchnią warstwą. Rodzaj użytego materiału zależy od konkretnego modelu: może to być kokos, piana wysokoelastyczna, pianki poliuretanowe, czyli jednym słowem mówiąc każdy taki materiał, który moglibyśmy znaleźć na wierzchu klasycznego materaca. Taki wkład obkłada się pokrowcem, którego nie możemy już ściągnąć do prania. Chodzi o to, aby całość trzymała się doskonale razem.

Niektóre modele materaców ramowych, takie jak na przykład Select Box, do złudzenia przypominają łóżka. W tym akurat zamiast klasycznego pokrowca z materiału, zastosowano obicie z mocniejszych i bardziej efektownych tkanin. Dzięki temu w ciągu dnia nasze niewielkie „łóżko” może pełnić rolę sofki.

Zatem bazę można by nazwać materacem osadzonym na drewnianej desce i opakowanej w stały pokrowiec. To jednak nie wszystko. Jednym z podstawowych elementów takiej konstrukcji są bowiem nóżki. Dokręcane do spodniej deski, podnoszą całość nad ziemię na wygodną wysokość. Ułatwia to sprzątanie, materac na ramie hildingzapewnia zdrową wysokość i odpowiedni wietrzenie całości.

Zalety:

Jedną z głównym zalet tego rodzaju podłoża do spania są oczywiście niewielkie rozmiary, dzięki czemu można wykorzystać takie rozwiązanie właściwie w każdym wnętrzu. Jeśli założyć, że materac zastępuje nam łóżko, to na pewno jest to także pewna oszczędność.

Wady:

Tego typu materac nie będzie niestety tak efektowny, choć wszytko oczywiście zależy od wybranego przez nas modelu.

STELAŻ NA NÓŻKACH ZAMIAST ŁÓŻKA:

Można do tematu podejść z jeszcze innej strony. Równie dobrym rozwiązaniem może się okazać kupno stelaża na nóżkach, takiego jak Tracja Janpola. A taki z kolei połączyć z klasycznym materacem. Calość będzie więc wyglądała nieco inaczej. Pod spódem całej konstrukcji stawiamy stelaż z drewna, do którego zostały dokręcone nóżki. Na niego kładziemy normalny materac i gotowe. W tym wypadku także nasze „łóżko” jest pozbawione oprawy w postaci ramy. To daje kolejne dodatkowe, cenne w małych pomieszczeniach, centymetry.

Zalety:

Taka konstrukcja jest trochę bardziej moblina, niż materac ramowy, ponieważ w każdej chwili możemy ją rozłożyć na dwie części. Jest także lżejsza, szczególnie jeśli wybierzemy lekki materac.

Wady:

Osobom, które śpią bardzo „burzliwie” 🙂 może czasami przeszkadzać przesuwanie się podłoża. W większości przypadków jednak materac jest stabilny.

To dwa najprostsze sposoby na to, aby zmieścić w pokoju trochę inne, niż klasyczne, łóżko.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

1.  Jeśli zamiat łóżka używam sofy, czego użyć, aby była bardziej wygodna ?

Jeżeli nie ma możliwości wstawienia normalnego łóżka, można poradzić sobie także z niewygodną sofą. Doskonałym rozwiązaniem będzie nawierzchniowa nakładka na łóżko. Często nazywa się je nawierzchniowymi materacami. Choć są do nich podobne, to jednak dużo cieńsze. To właściwie warstwa materiału, która ma za zadanie między innymi wyrównać powierzchnię tak, aby była dla nas bardziej zdrowa i wygodna. Więcej na ten temat można znaleźć w naszym poście o materacach nawierzchniowych.

Generalnie można je podzielić na takie zbudowane z pianek poliuretanowych, lateksowych lub termoelastycznych. Nakładki poliuretanowe są zawyczaj najtańsze. To cienka warstwa pianki, opakowana w pokrowiec.  Lateksowe podkładki są idealne do korygowania nierówności i te polecamy najczęściej. Idealne, jeśli na sofie czy kanapie śpimy codziennie, a powierzchnia jest narażona na duże obciążenia. Natomiast jeśli sofa jest zbyt twarda, to doskonale zmiękczy ją nakładka termoelastyczna. Trzeba jednak pamietać, że jest ona dość miękka i delikatna i raczej do często używanych powierzchni się nie nadaje. Wtedy lepiej zdecydować się na lateks.

Autor: Ela Kulon

  • Lidia

    Czy stelaż Tracja Janpola nadaje się pod materac piankowy?

  • Admin

    Tracja to stelaż sztywny – położona pod materac piankowy z czasem będzie go deformować. To raczej nie najlepsze rozwiązanie, większość producentów pod swoje materace piankowe zaleca użycie elastycznego stelaża.

Leave a Comment