Czy miękki materac jest zdrowy dla pleców ?

Dziś przyjrzymy się miękkim materacom, które zazwyczaj nie są uważane za zbyt zdrowe. Czy jednak rzeczywiście tak jest ? Czy miłośnicy spania na puchu są skazani na spanie na twardszym podłożu ? Pójdziemy nawet o krok dalej i zastanowimy się, czy miękki materac może być modelem ortopedycznym. Zajrzymy na stronę Sleep Like The Dead, aby sprawdzić, czy miękki model może zredukować ból pleców. Zanim jednak to zrobimy, przyjrzyjmy się kilku elementom każdego materaca, nie tylko o działaniu ortopedycznym.

WSPARCIE CIAŁA

Wsparcie ciała określa, jak dobrze materac utrzymuje ciało w anatomicznej pozycji. Nasza sylwetka nie jest idealnie prosta, niektóre części ciała – co widać zwłaszcza, kiedy leżymy na boku – wysuwają się bardziej, inne są bardziej „schowane”. Gdyby nasza sylwetka była idealnym prostopadłościanem, nikt z nas nie miałby większych problemów z dobieraniem twardości materaca. To właśnie te nierówności sprawiają, że musimy ją dobierać. Wsparcie ciała oznacza, jak dobrze materac podpiera te części, które są bardziej „wklęsłe”, na przykład talię, oraz jak pozwala „wypukłym” częściom ciała się zapadać się lekko w podłożu. Wsparcie ciała jest jednym z najważniejszych czynników, które decydują o występowaniu bólu kręgosłupa, a dokładnie mięśni, które go wspierają.

PRZYLEGANIE POWIERZCHNI DO CIAŁA

Inaczej można je nazwać elastycznością punktową. Jest bezpośrednio powiązane z wsparciem, jednak bardziej odnosi się do górnych części materaca. Im powierzchni lepiej przylega do ciała, tym oczywiście łatwiej jest mu zapewnić doskonałe wsparcie. Jeśli za podpieranie mogą odpowiadać także i dolne części materaca, to za przyleganie do ciała odpowiada już sam wierzch materaca, czyli najczęściej warstwa pianki lub innego materiału, który bezpośrednio dotyka naszego ciała.

Dwa elementy, bez wątpienia idealne ich dobranie sprawia, że materac jest najzdrowszy i jednocześnie wygodny. Połączenie odpowiednich materiałów jest zadaniem najtrudniejszym. Jeśli jednak uda się to zrobić, materac może być i wygodny i zdrowy.

JAK TWARDOŚĆ MATERACA MIAŁA SIĘ KIEDYŚ DO WSPARCIA CIAŁA ?

Potocznie uważa się, że wsparcie ciała jest tym lepsze, im materac jest twardszy. Jednak nie jest to do końca prawdą. Jeszcze kilkanaście lat temu producenci mieli do wyboru materiały raczej słabej jakości. Bardzo często musieli wybierać pomiędzy dobrym wsparciem, a przyleganiem. Weźmy dwa klasyczne przykłady materaców. Model miękki i twardy.

Najogólniej rzecz biorąc, zazwyczaj mieliśmy do wyboru dwie opcje. Jeśli wybieraliśmy model twardszy, wsparcie ciała było lepsze. Kieszonki czy pianka zapewniały podparcie na całej długości. Minusem takiej konstrukcji było jednak niezbyt dobre przyleganie. Zwykłe poliuretanowe pianki, jeśli wykorzystano te lepiej wspierające, musiały być sztywniejsze. A jeśli były sztywne, to nie przylegały tak dobrze do ciała. Trzeba więc było iść na kompromis – kręgosłup jest lepiej podparty, ale powierzchnia już nie taka wygodna. Zresztą do dziś wiele osób pyta o modele twardsze, ponieważ zależy im przede wszystkim na dobrym wsparciu kręgosłupa. Są skłonne zrezygnować z komfortu, aby zapewnić plecom zdrowe podparcie. Dziś na szczęście nie musimy już decydować się na taki kompromis. Ale o tym później.

A jak było z miękkimi materacami. Sytuacja była dokładnie odwrotna. Miękka pianka, której używało się we wkładzie, była dużo bardziej wygodna. Jej minusem była jednak mniejsza twardość i wytrzymałość. Efektem stawało się dość szybkie zapadanie. Przez jakiś czas spało nam się miękko, jednak po pewnym czasie klasyczny poliuretan tracił na sprężystości i w ten sposób pojawiały się na powierzchni nierówności. Jeśli materac był jeszcze bardziej miękki, mógł w ogóle mocno się zapadać i od początku nie utrzymywać kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. Podłoże było miękkie, ale niezbyt zdrowe.

Z tego wynika często nasza chęć zakupienia twardszego modelu „na kręgosłup”. Chcemy dobrego wsparcia, zależy nam na tym, aby kręgosłup był dobrze wsparty, a miękkość i wygoda ….cóż, czego się nie robi dla zdrowia. Na szczęście dzisiejsze modele to już zupełnie inne materiały.

JAK WYGLĄDA TO DZISIAJ ?

Dziś nie ma już na szczęście konieczności wybierania pomiędzy miękki, a zdrowym modelem. Może jest to dość rewolucyjne stwierdzenie, ale nawet miękki materac może doskonale sprawdzić się w roli takiego „na kręgosłup”. Rewolucją okazały się pianki wysokoelastyczne, w których udało się połączyć miękkość i wytrzymałość. Innymi słowy miękka piana jest wygodna, ale jednocześnie może doskonale wesprzeć ciało.

Miękkie materace można podzielić generalnie na dwie grupy.

naturcomfortModele wykonane z jednego bloku piany:

Pierwsza to modele wykonane z jednego bloku piany, takie jak na przykład New Naturcomfort Magniflex. Budowa jest niezwykle prosta, bo to tylko jeden blok pianki. Naturcomfort jest idealnym przykładem miękkiego materaca, który doskonale może się sprawdzić także w przypadku bólu kręgosłupa. A jednocześnie można go wybrać w wersji miękkiej. Jak to możliwe i czy rzeczywiście taki materac może być i mięciutki i zdrowy ? Okazuje się, że tak. Pod warunkiem, że wykorzysta się odpowiedni materiał. Naturcomfort zbudowany jest tylko z bloku pianki Eliosoft. Na pierwszy rzut oka nie wygląda ona jakość specjalnie wyjątkowo. Piana jak piana. Jednak pod mikroskopem można byłoby zauważyć niezwykle ciekawą budowę, zupełnie inną, niż w przypadku klasycznych pianek. Komórki połączone są między sobą miniaturowymi kapilarami, a więc kanalikami. Taka wyjątkowa budowa sprawia, że pianka jest niezwykle wytrzymała, ale jednocześnie bardzo przyjemnie miękka.

Eliosoft jest wyjątkowo nowoczesną pianką, stąd też spotyka się ją niezwykle rzadko. Jednak wszystkie pianki wysokoelastyczne także są modyfikowane już na poziomie pojedynczych komórek, choć w nieco inny sposób. Dzięki temu miękki materac i dobrze wspiera ciało i świetnie radzi sobie z upływem czasu oraz obciążeniami. Takie rozwiązanie jest więc idealne, jeśli chodzi o podparcie kręgosłupa. Bo zarówno przyleganie, jak i wsparcie są doskonałe. To idealny przykład tego, jak nowoczesny materiał pozwala nam cieszyć się miękkością, a jednocześnie zadbać o plecy.

Skąd wiemy, że dany model się sprawdzi nie nie będzie się zapadał ? Po pierwsze należy szukać pianek wysokoelastycznych (tzw. HR), bo te są udoskonaloną wersją klasycznej piany PUR. Można wykorzystać również materiały jeszcze bardziej nowoczesne, a więc piany HRC. Dobrym wskaźnikiem jakości jest także długość gwarancji. Nie zapominajmy także o tym, aby dobrać miękkość do wagi ciała, aby model nie był zbyt miękki. Tutaj zadanie idealnie ułatwia nam firma ATM, która miękkie modele oferuje w wersjach dla cięższych i lżejszych osób.

luccaModele wykonane z warstwy komfortu i warstwy wsparcia:

Często pojawiającym się pytaniem o miękkie materace jest to: czy modele z pianką visco są odpowiednie dla osób cierpiących na różne schorzenia kręgosłupa ? To w końcu bardzo miękkie podparcie, więc być może nie jest dobre dla pleców. Odpowiedź brzmi: tak. Nawet na tak miękkim modelu można spać zdrowo. Co więcej, idealnie sprawdzają się one, jeśli ktoś jest tuż po zabiegu, a jego ciało jest bardzo wrażliwe na ucisk. Jak to możliwe ? Tajemnica kryje się w odpowiedniej budowie.

Modele z bardzo miękkimi materiałami, jak właśnie pianka visco, są zbudowane nieco inaczej. Sama pianka nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia, dlatego pod nią zawsze znajduje się wkład, który odpowiada właśnie za podparcie. Może to być twardsza pianka wysokoelastyczna, albo na przykład wkład kieszonkowy. W takiej konstrukcji zadania są podzielone. Spodnia warstwa ma wspierać ciało, natomiast wierzchnia z piany visco zapewnić wyjątkowo miłe i miękkie podparcie. Czy taka budowa dobrze służy kręgosłupowi ? Jak najbardziej.  Czy model z visco można więc wykorzystać jako podłoże przy chorobach kręgosłupa ? Tak, należy tylko pamiętać, aby pod nią znajdowało się odpowiednie podłoże wspierające. Plusem może być tutaj dodatkowe odprężenie mięśni, co na pewno skutkuje zmniejszeniem ich napięcia, a w efekcie bólu.

MINIMALIZOWANIE BÓLU, A TWARDOŚĆ  – ANKIETA SLEEP LIKE THE DEAD

A jak wygląda wykorzystanie materaców o różnej twardości i zmniejszenie bólu. Zajrzeliśmy na stronę Sleep Like The Dead, która przeprowadziła ankietę pośród osób z chorobami kręgosłupa i ich odczuć, co do zmniejszenia bólu. Wyniki są zaskakujące, jeśli podejdziemy do sprawy tradycyjnie, czyli przyjmiemy, że dla kręgosłupa najzdrowsze są modele twardsze. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę to, o czym pisaliśmy powyżej, łatwo zrozumieć, dlaczego układają się właśnie w taki sposób.

Twardość materaca i materiał, a występowanie bólu kręgosłupa:

Zmniejszenie bólu następuje w największej liczbie przypadków podczas używania materaca o średniej twardości. Na drugim miejscu pod względem skuteczności znajdują się modele miękkie, o których dzisiaj piszemy. Natomiast zdecydowanie więcej osób odczuwa ból podczas spania na twardym materacu. Widać więc, że teoria o tym, że utwardzony materac jest najlepszy, dziś już się nie sprawdza.

A jak sprawdzają się poszczególne materiały ? Najmniej bolesne jest korzystanie z modelu …z pianką visco. Oczywiście dlatego, że to materiał, który ma świetny wpływ na mięśnie i mocno je odpręża. Tuż za nią znajduje się lateks. A znacznie dalej modele ze sprężynami. Sprawdza się więc zasada, że pianka visco oraz lateks są najbardziej odpowiednie, jeśli dokucza nam ból. Widać więc, że miękki materac może być nie tylko wygodny, ale również zdrowy. Pod warunkiem, że dobierzemy idealnie miękkość do wagi ciała – tak jak to można zrobić na przykład z modelami ATM.

Źródło: Sleep Like The Dead

Leave a Comment