Czy pianka visco jest bezpieczna dla alergika ?

Modele dla alergików to na pewno te, które wybiera się ze szczególną uwagą. Oprócz tego, że powinny być oczywiście wygodne, muszą spełniać dodatkowe wymagania. Najczęstszą dolegliwością jest uczulenie na roztocza, jednak razem z nim bardzo często idzie w parze uczulenie na substancje chemiczne. Oprócz wygody trzeba więc brać pod uwagę również skład chemiczny materiałów, które znajdują się we wnętrzu takiego materaca.

Często pojawiają się w grupie modeli dla alergików także te z wkładami z pianki visco. Czy są bezpieczne, skoro produkowane w sposób syntetyczny. Dlaczego akurat pianka visco może być niebezpieczna dla alergika. Dziś postanowiliśmy się przyjrzeć dokładniej temu materiałowi.

DLACZEGO PIANKA VISCO MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNA DLA ALERGIKA ?

Wszystkie pianki są syntetycznymi wyrobami i niestety nie jesteśmy rak na razie w stanie tego zmienić. Oczywiście podejmowane są próby na przykład wykorzystania naturalnych olejów zamiast oleju z ropy, nadal jednak to dość rzadkie i drogie rozwiązania. Większość producentów wykorzystuje klasyczne piany. Jednak jest i dobra wiadomość także dla alergików – nie każdy materiał tego typu jest niebezpieczny i dobrze wybrana pianka visco może spokojnie służyć nawet alergikowi – co zresztą widać, kiedy spojrzy się na tę grupę materaców w naszym sklepie.

Głównym problemem są oczywiście chemikalia. Niestety wyeliminowanie ich całkowicie jest niemożliwe, można jednak wybierać takie produkty, które są sprawdzone, atestowane i zupełnie bezpieczne. Jak więc działają chemikalia na nasze ciała i w jaki sposób mogą być szczególnie uciążliwe dla alergika ?

Zapach. To właśnie on może być główną przyczyną kłopotów alergika. Zapach unoszący się z pianki to nie tylko nieprzyjemne doznanie, ale także niestety czasami wdychanie ulatniających się substancji. To one stanowią głównym problem, ponieważ podrażniają układ oddechowy. Oczywiście nie oznacza to, że każdy materac z pianką visco po prostu śmierdzi. Wprost przeciwnie – dziś tego typu wada jest dużym minusem i niewiele firm sobie na to pozwala. Zacznijmy jednak od początku.

dolcevitaWszystkie nowe pianki mają zapach. Wynika to z tego, że są tworzone z mieszaniny różnych chemikaliów, jest to więc zupełnie naturalna cecha. W przypadku pianek, zwłaszcza materacowych, szczególną uwagę poświęca się lotnym związkom organicznym (czasami opisywanym jako VOC). Są to te substancje, zarówno naturalne, jak i sztuczne, które szczególnie łatwo się ulatniają, wydzielając przy tym zapach. Idealnym przykładem może być benzyna czy amoniak. Pianka visco jest mieszaniną różnych substancji chemicznych, a za zapach odpowiadają w niej głównie te bazujące na ropie naftowej (np. oleje). Gotowa pianka visco jest już zazwyczaj pozbawiona zapachu (proces produkcji dzisiaj jest tak organizowany, aby zapach nie był już problemem) i zupełnie nieszkodliwa dla ciała i układu oddechowego.

Problem pojawia się w przypadku materiału niskiej jakości, a więc na przykład nieatestowanych pianek. Niektórzy producenci mogą stosować substancje, które nie są zakazane, jednak często właśnie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Znani producenci z kolei zazwyczaj korzystają z produktów atestowanych – stąd też na przykład wyższa cena, bo takie materiały są droższe – w których ten problem został już rozwiązany.

Czy mocny zapach pianki jest niebezpieczny. Wiele osób odczuje to przede wszystkim jako nieprzyjemny zapach, który czasami jest dość nieznośny, jednak objawy ustępują po pewnym czasie. Jednak w przypadku alergików, a więc osób, których układ oddechowy jest wyjątkowo wrażliwy, może dość do podrażnień oczu, śluzówek nosa czy gardła. Mogą być odczuwane bóle głowy czy nudności. Te objawy także ustępują po jakimś czasie, jeśli jednak materac ma wyjątkowo silny zapach, a my śpimy na nim przecież przez znaczną część doby, objawy mogą być bardzo nieprzyjemne i na pewno nie są obojętne dla zdrowia.

Czy więc pianka visco jest bezpieczna dla alergika ? Tak, ale tylko ta najwyższej jakości i o tym należy pamiętać, jeśli jesteśmy bardzo wrażliwi na chemikalia. Głównie właśnie ze względu na zapach. Wiele z substancji szkodliwych jest zupełnie zakazanych w Europie, wiele z nich można używać, ale w bardzo ograniczony sposób. Najważniejsze jest więc wybierać takie materiały, które są bezpieczne. A jak to zrobić ? Najlepszym rozwiązaniem jest zaufać większym firmom, które z zasady wykorzystują sprawdzone komponenty. Takie firmy jak Magniflex, ATM czy Hilding nie pozwalają sobie na wpadki tego rodzaju. Ich modele z visco możemy śmiało polecić także alergikom. Dużą pomocą są także różnego rodzaju certyfikaty. Jeśli piana, nie tylko visco, jest poddawana badaniu, to zawsze w standardzie znajduje się także badanie na ilość ulatniających się związków lotnych. Tylko pianki spełniające bezpieczne kryteria, mogą otrzymać takie atesty. Eko-Tex, CertiPur to te największe, ale znaleźć można także i inne.

CO JEŚLI PIANKA VISCO ŚMIERDZI ?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczać się przed taką sytuacją zanim kupimy materac. Sprawdzenie atestów czy po prostu telefon do salonu z jasnym pytaniem są najlepszą opcją. Czasami jesteśmy zaskoczeni zapachem, którego nie wyczuwaliśmy w salonie. To dlatego, że po jakimś czasie zapach zupełnie się ulatnia. Każda nowa pianka ma zapach, nie da się go wyeliminować. Jednak te dobrej jakości szybko go tracą i nie jest on szkodliwy. Tak więc modele salonowe także przestają pachnieć.

Nie ma powodu do obaw, jeśli nasz materac ma zapach. Jeśli jest to pianka atestowana, od znanego producenta, zapach wywietrzeje, dobrym rozwiązaniem jest rozłożyć materac na kilkanaście godzin, zanim będziemy na nim spać. Tyle czasu powinni w zupełności wystarczyć. Często też zdarza się, że materac nie pachnie, ponieważ traci swój zapach już na etapie produkcji i pakowania. Tak jest na przykład z modelami Hilding czy Magniflex, w których piana jest naprawdę bardzo wysokiej jakości.

A jeśli ktoś jest naprawdę bardzo wrażliwy i nie jest w stanie znieść zapachu, trzeba skontaktować się ze sprzedawcą. Zdarza się, że dla alergików i osób bardzo wrażliwych (to około 15% wszystkich użytkowników) dany model ma zbyt silny zapach. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest wymiana na materac o nieco innej budowie.

Jeśli macie kłopoty z alergią, zawsze warto wybierać modele lepszej jakości. Mamy pewność, że zapach nie będzie problemem, a w przypadku uczulenia może to być kłopotliwe.

Leave a Comment