Dla przyszłej mamy – materac dla ciężarnej kobiety.

Ciąża jest takim okresem w  życiu kobiety, który poza radosnym oczekiwaniem na dziecko, niesie z sobą także pewne niedogodności. W organizmie zmienia się wiele, stąd też niezwykle ważne jest, aby w nocy odpocząć jak najbardziej efektywnie.

Około 15 tygodnia ciąży spanie na brzuchu, które jest dla wielu kobiet jedną z ulubionych pozycji, staje się niemożliwe. materac dla ciezarnejPojawiają się bóle krzyża związane z obciążeniem. Jeśli dolegliwości są bardzo nasilone, warto pomyśleć o nowym materacu, który pomoże je złagodzić.

ODPOWIEDNIE ROZŁOŻENIE CIĘŻARU CIAŁA i WSPARCIE

Proporcje ciała w czasie ciąży zmieniają się, niektóre mamy także przybierają na wadze. Przy wyborze materaca dla ciężarnej kobiety ważne jest, aby w odpowiedni sposób rozkładał on ciężar na całej jego powierzchni. Dzięki temu można odciążyć biodra i ramiona, czyli te części ciała, które są najbardziej narażone na obciążenia. Materac musi doskonale dopasować się do ciała, bo tylko wtedy da odpowiednie wsparcie dla przeciążonego kręgosłupa.

Jednym z najlepszych rozwiązań w takiej sytuacji jest materac lateksowy. Dzięki elastyczności i sprężystości doskonale dopasowuje się do ciała. Lateks świetnie rozkłada także ciężar na całej powierzchni. Tego typu konstrukcje bardzo często wyposażone są w strefy twardości, które sprawiają, że całość daje jeszcze lepsze wsparcie. Pamiętać trzeba o tym, aby wybrać model miękki, ponieważ ciężarna kobieta większość nocy spędza śpiąc na boku.

Wiele mam najbardziej chwali sobie jednak materace termoelastyczne. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że redukują nacisk na ciało, a więc nie odczuwa się tak dodatkowego ciężaru, szczególnie w okolicy krzyża. Takie modele są przez wielu specjalistów uważane za idealne do spania w ostatniej fazie ciąży. Jeśli nie decysujemy się na zakup klasycznego materaca termoelastycznego, można wykorzystać nakładkę z tego materiału. To cieniutki materac, który nadaje bazowemu cechy termoelastycznego.

Zdecydowanie najmniej mam wybiera na czas ciąży konstrukcje kieszeniowe, które są opisywane jako najmniej wygode.

 Wybierając materac dla przyszłej mamy trzeba więc wziąć pod uwagę kilka jego cech:

– materac nie może być za twardy;

– powinien wspierać ciało na całej długości

– najlepiej aby wykonany był z lateksu lub pianki visco.

POZYCJE SNU W CZASIE CIĄŻY

1. Na brzuchu  – choć nie ma przeciwskazań do spania na brzuchu, taka pozycja może się okazać niewygodna. W początkowej fazie ciąży ze względu na dużą wrażliwość piersi, w późniejszej z czysto technicznego punktu widzenia;

2. Na plecach – ta pozycja nie jest już zdrowa dla kobiet w ciąży o powinno się jej unikać. Duży nacisk na mięśnie kręgosłupa oraz arterie może powodować bóle pleców i zaburzenia krążenia;

3. Na boku – zdecydowanie najlepsza pozycja snu, która jest nawygodniejsza i polecana. Co ciekawe lekarze zalecają spanie na lewej stronie jako najbardziej korzystne.

WYKORZYSTANIE PODUSZEK

Jednym ze sposobów na wygodny sen, jest wykorzystanie poduszki. Dobrze jest umieścić ją między kolanami, co poprawi krążenie krwi. Bardziej płaską poduszkę mozna także umieścić pod brzuchem podczas leżenia na boku. Niektórym mamom pomaga także umieszczenie poduszki za placami, co daje bardziej stabilną pozycję. Warto pamietać także o poduszce pod głowę – dobrze jeśli jest nieco wyższa, co zapobiega refluksowi.

Leave a Comment