Dlaczego nowy materac śmierdzi ?

Zdarza się, że nowy materac po otwarciu wydziela niezbyt przyjemny, chemiczny zapach. Dziś krótko na temat tego, dlaczego tak właśnie się dzieje. Czy taki materac nadaje się do spania, czy powinniśmy go wynieść go na powietrze i w końcu czy to jest szkodliwe ?

A w skrócie ?

Nowy materac śmierdzi, ponieważ z pianek, z których jest wykonany, wydzielają się substancje lotne.

Każda pianka poliuretanowa, nawet najbardziej nowoczesna, wydziela zapach. To trochę, jak z nową książką. Podobnie jest z poliuretanami. Powstają z mieszaniny chemikaliów, a z nowo wykonanej pianki zawsze uwalniają się związki lotne. Z czasem każda pianka traci „chemiczny” zapach. I tutaj pojawia się kwestia jakości.

W przypadku dobrych firm, zapach właściwie zawsze jest nieobecny. Dlaczego ? Znane firmy najczęściej używają pianek wysokiej jakości. Te są badane również pod kątem obecności związków lotnych. Dobra pianka musi m.in. bardzo szybko tracić zapach, a w trakcie użytkowania ilość związków lotnych nie może być wyższa od ustalonej normy (takie badania przeprowadza się m.in. w ramach atestu Eko-Tex). Zapach uwalnia się najczęściej już w czasie produkcji, więc do nas trafia produkt bezzapachowy. I analogicznie, pianki niskiej jakości, będą śmierdziały mocny i długo.

Czy to szkodzi ?

Związki lotne z pianek poliuretanowych są szkodliwe przede wszystkim dla naszego układu oddechowego. Na podobnej zasadzie, jak gazy. U osób bardzo wrażliwych moga powodować silne podrażnienia. Nie powinno się ich wdychać, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na atesty, zwłaszcza w przypadku, kiedy szukamy materaca dla dziecka, czy astmatyka. Jeśli cały czas czujemy zapach, najlepiej wynieść materac do innego, dobrze wietrzonego pomieszczenia. Im więcej powietrza, tym szybciej zapach się ulotni. Zazwyczaj zajmuje to dwa, trzy dni. Jeśli po tym czasie zapach materaca nadal sie utrzymuje i nie daje spać, materac niestety powinno się wymienić. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się rzadko. Zdecydowana większość producentów podchodzi odpowiedzialnie do tej kwestii.

zapach-materaca

Leave a Comment