Dobieranie twardości w ortopedycznym modelu.

Choć bardzo często używa się terminu „materac ortopedyczny” na określenie modeli stworzonych specjalnie z myślą o osobach mających problemy z kręgosłupem, to trzeba pamiętać o tym, że nie ma jasnych wytycznych co do tego, jak powinien być zbudowany. Jaką powinien mieć twardość, grubość itd. Dlaczego tak się dzieje ? Przede wszystkim dlatego, że każdy z nas jest inny i zwyczajnie nie da się znaleźć takich parametrów, które dla każdego byłyby odpowiednie. Modele będą różne w zależności od naszych preferencji, a także schorzenia, które nam dokucza.

Jednak na pewno jednym z najważniejszych zadań, które nas czeka w przypadku wyboru takiego materaca, jest dobranie najwłaściwszej twardości. To jedno z największych wyzwań, ponieważ nawet najwygodniejszy materac nie będzie odpowiedni, jeśli zlekceważymy właśnie ten element.

WAGA CIAŁA – PIERWSZY ETAP

Waga ciała jest jednym z dwóch decydujących czynników. Od niej zależy to, jaki materac wybierzemy. Bez względu na to, czy będziemy wybierać materac w salonie, czy raczej zdecydujemy się na konsultację telefoniczną, zawsze sprzedawca powinien nas zapytać w pierwszym rzędzie o wagę ciała. To niezwykle ważne, zwłaszcza kiedy szukamy podłoża dla chorującego kręgosłupa. Generalnie, pośród producentów materaców, modele dzieli się na dwie lub trzy grupy, choć istnieją już także takie modele, w których nie musimy martwić się o wagę. Jednak znacząca większość nadal wymaga dobierania do wagi.

Pierwsza grupa to modele dla osób o wadze do 80-90 kg. Pośród nich możemy wyróżnić i te miękki, jak i te twardsze. Jest to więc pierwsza grupa, w której już na następnym etapie możemy dobierać twardość do preferencji.

Druga grupa to materace dla osób o wadze powyżej 80 kg, lub w niektórych przypadkach od 80 do 120 kg. Czyli generalnie modele dla cięższych osób. Waga 80, 90 kg jest często tą graniczną. Sporo osób waha się, jaką wybrać twardość, jeśli na przykład ważą 80 kg. Która grupa będzie dla nich odpowiednia ? Wtedy należy wziąć pod uwagę nasze preferencje. Czyli po prostu to, jakie podłoże bardziej lubimy. Jeśli wolimy spać na miękkim materacu – mamy na przykład problemy z cierpnięciem kończyn, zdarzyło nam się, że materac odczuwaliśmy jako za twardy, wtedy można zdecydować się na twardszy model z grupy do 80 kg. A jeśli śpimy na przykład na podłodze 🙂 i wcale nam to nie przeszkadza, spokojnie można wybrać bardziej miękki model z grupy 80-120 kg. Tutaj decyzję podejmujemy zawsze w porozumieniu z klientem, dokładnie badając to, jakie podłoże bardziej mu odpowiada. Graniczna waga zazwyczaj sprawia najwięcej problemów, dlatego zawsze chętnie pomagamy telefonicznie w wyborze odpowiedniej konstrukcji.

Trzecia grupa to modele dla osób o wadze powyżej 120 kg. Tutaj zazwyczaj mamy do czynienia z dość twardym podłożem, ponieważ materac dla takiej osoby musi zapewnić odpowiednie podparcie.

Dobranie twardości materaca o ortopedycznym działaniu do wagi jest niezwykle ważne. To ten czynnik jest decydujący i 80% sukcesu to dokładne przeanalizowanie wagi. Mamy za sobą pierwszy etap w całym procesie.

PREFERENCJE – DRUGI ETAP

Kiedy już mamy wyodrębnioną pierwszą grupę – można by to nazwać takim wstępnym filtrowaniem całej oferty – czas na wyeliminowanie kolejnych modeli. Teraz decydującym czynnikiem będą nasze upodobania. I podobnie jak w przypadku wagi granicznej, warto się zastanowić nad tym, jakie podłoże odpowiada nam najbardziej. Czy raczej wolimy spać miękko, czy może przeszkadza nam zapadanie się materaca i wolelibyśmy coś bardziej stabilnego.

Tutaj można wziąć pod uwagę również materiał, z jakiego będzie wykonany materac. Jeśli nie mamy jakichś konkretnych preferencji, to jego budowa nie jest tak ważna. Z naszych obserwacji wynika jednak, że większość lżejszych osób wybiera raczej pianki, natomiast ciężsi użytkownicy decydują się częściej na wkłady kieszonkowe.

Genialnie rozwiązała ten problem firma ATM, która na etapie kupowania oferuje nam takie właśnie filtrowanie. Możemy sobie wybrać spośród modeli miękkich, średnich i twardych (preferencje), a następnie dobrać twardość w zależności od wagi (waga). Większość ich modeli można w taki sposób kupić.

CZY PRODUCENT JEST WAŻNY ?

Na pewno zauważyliście, że zupełnie zignorowaliśmy tutaj konkretnych producentów. Czy więc to, kto wykonał materac, nie ma znaczenia ? I tak i nie. Po pierwsze zawsze dobieranie modelu przy chorym kręgosłupie powinno się zaczynać od dwóch etapów opisanych powyżej. Oczywiście cały proces można powtórzyć skupiając się na ofercie tylko jednego producenta. Załóżmy, że komuś zależy na tym, aby kupić model o bardzo długiej gwarancji. Wtedy możemy się ograniczyć tylko do takich materaców i proces powtórzyć na tej grupie.

Druga sprawa to oczywiście jakość. W przypadku modeli, które mają pomóc przy bólu kręgosłupa, jakość jest ważna. Pianka, czy kieszonki, nie powinny się deformować, podłoże powinno mieć takie same właściwości przez długi czas. I właśnie dlatego warto wybrać bardziej doświadczonych producentów, którzy z zasady nie schodzą poniżej pewnej z góry ustalonej jakości. Wszyscy znani producenci, jak Hilding czy Janpol, dbają o jakość każdego, pojedynczego modelu, ale przede wszystkim o jakość komponentów, z których je wykonują. Możemy mieć więc ten komfort, że model będzie doskonale się sprawdzał przez długi czas.

A CO JEŚLI CHCĘ MIEĆ DOBIERANIE TWARDOŚCI Z GŁOWY ?

Mamy do wyboru dwie opcje:

– konsultacja telefoniczna albo wizyta w dobrym salonie

Jeśli nie bardzo radzimy sobie z dobraniem najlepszego modelu (a rzeczywiście może to być trudne, kiedy wybór jest tak ogromny, a my po prostu czujemy się przytłoczeni ilością informacji), warto skorzystać z pomocy fachowca. Kiedy zdarzyło nam się w przeszłości, że raz czy dwa razy dokonaliśmy nie trafionego wyboru, pomimo konsultacji, albo mamy jakieś bardzo nietypowe preferencje, warto wybrać się do salonu osobiście na testowanie. Dzięki temu będziemy mogli położyć się na konkretnych modelach i je od razu przetestować. Dajemy naszym klientom tyle czasu, ile potrzebują. Chętnie otwieramy także salon poza standardowymi godzinami otwarcia, jeśli ktoś nie znajduje czasu w typowych godzinach. W salonie można spędzić i kilka godzin, testując poszczególne modele. Wiemy, jak ważne jest dobranie idealnego podłoża, kiedy kręgosłup daje o sobie znać bólem.

– wybór modelu, w którym nie ma już konieczności dobierania twardości

To stosunkowo nowa opcja, ponieważ nadal znakomita większość producentów wciąż podaje preferowaną wagę użytkownika. Jednak technologia cały czas idzie do przodu i zaczynają się na rynku pojawiać modele, które ten problem wyeliminowały. Oczywiście wymaga to użycia znacznie bardziej nowoczesnych komponentów, ale jest już możliwe. Najprawdopodobniej w przyszłości będzie to standardem i w końcu zniknie konieczność martwienia się o dobrą twardość.

Pośród producentów, którzy dają nam taką opcję, jest włoski Magniflex. Żaden z ich materaców nie ma opcji twardości. Dlaczego ? Po prostu dlatego, że waga przestała już mieć znaczenie. Czy ktoś waży 50 kg, czy 120 kg, wygodnie, ale przede wszystkim zdrowo, wyśpi się na takim modelu. Możemy się więc w tym wypadku ograniczyć już tylko do preferencji.

Materac przy chorym kręgosłupie jest ważny i niestety złe jego dobranie może nawet wywołać ból pleców. Warto więc wybierać świadomie, a kiedy mamy wątpliwości zadzwonić, lub przespać się z danym wyborem 🙂

Leave a Comment