Duża różnica wagi między osobami – jak dobrać materac ?

Sytuacja, w której Pan waży dwa razy tyle, co Pani wcale nie jest tak bardzo rzadka. Czy trzeba wtedy zrezygnować ze wspólnego spania, aby każdy mógł się wyspać ? Niekoniecznie. Jest kilka sposobów na taką niedogodność.

1. MATERAC Z WKŁADEM DUAL

Najbardziej „profesjonalne” rozwiązanie w takiej sytuacji, to wykorzystanie materaca z systemem DUAL. Wkład takiego modelu jest podzielony na dwie części. Część dla osoby cięższej jest twardsza, a część dla lżejszej jest bardziej miękka. Taki klasyczny system dual stosuje w swoich materacach firma ATM. Na przykład model Massa to klasyczny materac wysokoelastyczny. Składa się z rdzenia i pianki na nim ułożonej. W części dla osoby ciężkiej to twardość H3, w części dla lekkiej osoby to twardość H2. To naprawdę bardzo dobre rozwiązanie, jeśli klasyczny materac się zupełnie nie sprawdza.

Istnieje jednak bardziej rozbudowane rozwiązanie, które można znaleźć w niektórych materacach firmy Magniflex. Idealnie można to wytłumaczyć na przykład na Armonia Magnigel Dual 10.  Cały wkład jest podzielony na dwie części. Obydwie są jednakowe, wykonane dokładnie z takich samych materiałów. Tutaj jednak każda z części ma dwie strony twardości – strona z Elioform jest twardsza, strona z Magnigel jest bardziej miękka. To jednak nie wszystko, twardość można regulować na jeszcze jednym poziomie.

Drugi poziom twardości to ten na poziomie pokrowca. Jest on tak skonstruowany, że jedna strona jest przepikowana pianką Memoform – i to jest bardziej miękka strona pokrowca. Druga z kolei to sam materiał. I tak, jeśli na stronie Elioform ułożymy część pokrowca bez pianki, to mamy najtwardszą wersję materaca. A jeśli na stronie z Magnigel położymy stronę pokrowca z Memoform materac będzie miękki. Bardzo ciekawe rozwiązanie, jeśli ktoś pomyli się z twardością, zawsze dzięki temu ma możliwość trochę ją wykorygować.

2. DWA RÓŻNE MATERACE

Jednym ze sposobów poradzenia sobie z dużą różnicą wagi, jest też kupno dwóch różnych materaców. Trochę trzeba się pogimnastykować, ale jak najbardziej można to zrobić. Idealnie, jeśli uda się znaleźć materace tej samej firmy. Zdecydowanie powinny być tej samej wysokości, żeby nie powstawał uskok.

Świetnym przykładem są dwa modele firmy Hilding: Hilding Pasodoble i Hilding Tango. Dwa materace wprost doskonałe przy bardzo dużej różnicy wagi. Tango jest modelem dla Pań, mniej więcej o wadze do 60 kg. Z kolei Pasodoble to model dla osób cięższych, doskonały dla Panów ponad 100 kg. Taki duet idealnie się sprawdza. A jeśli Pani lubi coś twardszego, to doskonale sprawdza się Flamenco. Te trzy materace są tej samej wysokości i zróżnicowanej twardości. Dzięki temu można z nich tworzyć bardzo fajne zestawy.

hilding flamenco3. WYPOŚRODKOWANA TWARDOŚĆ W JEDNYM MATERACU – KOMPROMIS

Jeśli cięższa osoba lubi bardziej miękki materac, a lżejsza woli twardszy, można spróbować znaleźć jeden model o wypośrodkowanej twardości. Do tego doskonale nadają się dwa model Hilding:

Flamenco – materac o średniej twardości, lekko utwardzony. Ponieważ posiada wkład multipocket, ciało jest na nim dość mocno wypychane. Model twardszy, choć bardzo wygodny również dla lżejszych osób. Idealny, jeśli ktoś cięższy nie bardzo lubi twarde podłoże do spania, raczej coś delikatniejszego;

Pasodoble – model twardszy, bo z wkładem kokosowym. Nie jest to jednak materac deskowato twardy, bo na kokosie jest umieszczony wkład z pianki. Podparcie jest konkretne, ale bardzo wygodne, właśnie dzięki piance. Taki model to świetny kompromis, jeśli lekkiej osobie nie przeszkadza spanie na twardszym podłożu. Nie trzeba się obawiać, że będzie niewygodnie.

Bardzo często, nawet jeśli różnica w wadze ciała jest spora, udaje się znaleźć kompromis. Z tego powodu warto testować materace razem. Większość osób, które są niezadowolone z zakupu, to właśnie druga połówka, która albo nie uczestniczy w zakupie, albo jest od niego odsunięta.

A CO ZROBIĆ, JEŚLI DLA JEDNEJ Z OSÓB MATERAC JEST BARDZO NIEWYGODNY ?

Jeśli zakup okazał się niezbyt udany, zawsze można próbować go ratować. Dla lżejszej osoby można próbować zmiękczyć zbyt twarde podłoże, na przykład nakładką z pianki visco. Niestety zbyt miękkiego materaca nie da się już utwardzić.

Leave a Comment