Ekologiczny materac do spania – na co zwracać uwagę.

Coraz częściej zaczynamy poszukiwać produktów, które mają ekologiczne pochodzenie. Staramy się, aby były nie tylko zdrowe, ale także bezpieczne dla środowiska. Taki trend można zauważyć także w produkcji materaców do spania. Jeśli chcemy wybrać ekologiczny produkt tego typu, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Dzięki wielu różnego rodzaju certyfikatom i atestom, łatwo wybierzemy ten, który będzie miała ekologiczne pochodzenie.

ATEST EKO- TEX

Jest nadawany głównie tkaninom, ale można spotkać się także z innymi produktami, które są nim oznaczone. Eko-Tex (lub inaczej Oeko-Tex) dany materiał otrzymuje jedynie na okres 12 miesięcy, a nastepnie procedura jego nadawania jest odnawiana. Dzięki temu każda tkanina jest pod ciągłym nadzorem i musi spełniać rygorystyczne normy ekologiczne. Co ciekawe, nie może być w niej znaleziona żadna substancja szkodliwa (taka jak na przykład metal ciężki), ale także ta, która jest uważana za szkodliwą, choć jej stosowanie nie jest prawnie zabronione. Dzięki temu spełnione zostają najbardziej rygorystyczne warunki.

W świecie materaców atestem tego typu oznacza się na przykład tkaniny, z których wykonywane są pokrowce na materace. Więcej informacji na temat tego akurat atestu znajdziecie pod linkiem.

EKOLOGICZNE KOMPONENTY

To niezwykle szeroki wachlarz różnego rodzaju komponentów, który najczęściej obejmuje stosowane w materacach pianki. To właśnie one wyróżniają się najbardziej, jesli poszukujemy ekologicznego materaca.

Proces produkcji pian wymaga użycia olejów, którymi najczęściej są te ropopochodne. Aby uzyskać produkt ekologiczny, można jednak zastąpić je naturalnymi olejami. I tak na przykład w modelach Materasso z serii Naturalnych wykorzystano olej rycynowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstały dwie pianki: termoelastyczna Viscogreen i poliuretanowa Biogreen. Obydwie to produkty najwyższej jakości, powstałe właśnie z myślą stworzeniu ekologicznych materaców.  W modelu Hypnosis firmy Janpol zamiast ropopochodnego oleju użyto oleju słoniecznikowego. Jenocześnie, takie rozwiązanie jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale pozwala również uzyskać piankę o wiekszej niż klasyczna sprężystosci i odporności na odkształcenia.

Ciekawym rozwiązaniem, które staje się coraz bardziej popularne, jest zastosowanie lateksu. Najbardziej ekologiczny jest oczywiście naturalny lateks, tworzony z mleczka kauczukowego. Wciąż jednak dosć drogi, ponieważ cały proces zbioru odbywa się ręcznie. Dlatego producenci chętnie wykorzystują jego syntetyczny odpowiednik, który jest równie zdrowy, a jednocześnie tańszy. Nie bez znaczenia jest także fak, że taki materac niezwykle łatwo można poddać procesowi recyclingu. Dlatego właśnie lateksowe materace są uważane za jedne z najbardziej przyjaznych środowisku i zdobywają coraz szersze grono fanów.

W przyszłości najprawdopodobniej coraz więcej komponentów używanych do produkcji materaców będzie miało ekologiczne pochodzenie, bo właśnie tego typu produktów poszukujemy coraz częściej.

NATURALNE MATERIAŁY

Najlepszym przykładem może być włókno kokosowe, które do produkcji materaców używane jest od lat. Szczególnie ekologiczne materacedocenione przez mamy niemowlaków, które ufają materacykom, w których zostało użyte. To materiał, łączący w sobie wytrzymałość i elastyczność, a więc dość rzadko spotykane połączenie, które niezwykle się naturze udało 🙂 Standardem w wielu materacach także wkład filcowych, będący  niczym innym, jak odpowiednio przygotowaną warstwą sierści zwierzęcej. Coraz częsciej spotyka się również końskie włosie – to znak rozpoznawczy kilku modeli materaców Janpola.

Ekologiczny materac to nie tylko taki, w którym stosuje się zaawansowane technologie, ale również taki, w którym znajdziemy doskonale znane nam materiały naturalnego pochodzenia. Dziś powracają do łask, bo okazuje się, że często natura wyprzedza człowieka w tworzeniu takich o idealnych właściwościach.

ROŚLINY W MATERACACH

Choć może wydaje się to dziwne, także wiele roślin wykorzystuje się do stworzenia ekologicznego materaca. W tym przypadku są to różnego rodzaju wyciagi, ekstrakty, oleje i żele, którymi nasączone zostają tkaniny pokrowców. Firma Materasso poszła nawet o krok dalej i wyciągiem z aloesu nasączyła także swoją ekologiczną piankę Biogreen. Najczęsciej wykorzystywany jest własnie aloes, znany przede wszystkim ze swoich niezwykłych właściwości kojenia podrażnień i przyspieszania gojenia ran. Producenci materaców nie mogli także zapomnieć o lawendzie, która od wieków wykorzystywana jest jako naturalny środek biobójczy i uspokajający, działający lekko nasennie. Pojawiają się także inne ciekawe rozwiązania, jak na przykład wyciągi z eukaliptusa odstraszający owady.

Coraz więcej różnego rodzaju ekstraktów roślinnych można znaleźć w różnych elementach naszego materaca, a na pewno jeszcze wiele naturalnych składników doczeka się wykorzystania.

RECYCLING MATERACA, CZYLI JEGO ŻYCIE PO ŻYCIU 🙂

Jednym z ważniejszych aspektów ekologicznego produktu, jest jego przyszłość, kiedy już przestanie nam służyć. Dobry jakościowo materac sam w sobie jest już produktem przyjaznym środowisku, ponieważ służy nam latami. Co jednak zrobić z takim, który opuszcza już naszą sypialnię, udając się na zasłużoną emeryturę 🙂 ? Prawdopodobnie w przyszłości wielu producentów będzie musiało poradzić sobie także z takim wyzwaniem.

Ekologia wkracza niezwykle szybko w nasze codzienne życie, więc nie mogła także ominąć materaców. Z czasem na pewno będzie się pojawiać coraz więcej tego typu rozwiązań – na razie postrzegane są jako ciekawostki, a w przyszłości najprawdopodobniej staną się standardem.

Ekologiczne materace są niezwykle bliskie kategorii tych antyalergicznych. Często właśnie wybierając tego typu materac zależy nam na tym, aby byl jak najbardziej ekologiczny i przyjazny dla zdrowia.

Leave a Comment