Hypoalergiczne modele w pokrowcach ze srebrem – przegląd.

Bardzo często producenci modele tworzone specjalnie dla alergików uzupełniają specjalistycznymi pokrowcami ze srebrem. Chyba w żadnym innym rodzaju materaców pokrowiec nie odgrywa tak ważnej roli. Jego zadaniem jest nie tylko ochraniać wnętrze, ale także zapewnić śpiącej osobie higieniczne środowisko snu. Biorąc pod uwagę to, że specjaliści w przypadku uczulenia zalecają pranie pokrowca co 8 tygodni, wykorzystanie dodatkowych właściwości ochronnych opakowania może bardzo ułatwić dbanie o czystość.

Świetnym rozwiązaniem w przypadku pokrowca materacowego dla alergika jest wykorzystanie właściwości srebra. Spośród kilku opcji, a jakich pisaliśmy w tym poście, srebro jest zdecydowanie najskuteczniejsze.

DLACZEGO AKURAT SREBRO ?

Biobójcze właściwości srebra były znane już od bardzo dawna. Druidzi wykorzystywali srebro jaki środek do konserwacji żywności, Amerykańscy osadnicy wrzucali srebrne monety do mleka, aby się nie psuło, zaś na początku XX najczęsciej w roli antybiotyku używano właśnie tego metalu. Choć ludzie nie byli w stanie dokładnie stwierdzić, dlaczego srebro działa właśnie w taki sposób, potrafili już wykorzystywać jego zalety.

Dziś – mniej więcej od około 10 lat – tkaniny, w których wykorzystuje się jego biobójcze działanie, z każdym dniem stają się coraz bardziej popularne. Kilkadziesiąt lat bardzo aktywnych badań pozwoliło na stworzenie stosunkowo niedrogich i bardzo skutecznych materiałów.

W 1893 roku oficjalnie potwierdzono, że niektóre metale mogą działać antybakteryjnie, co nazwano efektem oligodynamicznym. Zauważono także, że sposród wielu metali te szlachetne mają mocniejsze działanie, a najbardziej efektywne jest właśnie srebro. Wiek XX zdecydowanie był wiekiem antybiotyków, dlatego srebro odeszło nieco w zapomnienie. Kiedy jednak okazało się, że problemem staje się odporność, którą mikroorganizmy potrafią wykształcić na antybiotyki, zaczęto powracać do badań nad srebrem jako skuteczniejszą alternatywą.

Na srebro zdecydowana się z dwóch względów:

  • jest bardzo skuteczne

Po wprowadzeniu srebra do tkaniny sprawdzano, jak jest ono skuteczne po wielu praniach. Okazało się, że nawet po 20 normalnych cyklach prania było ono w stanie zredykować liczbę bakterii na poziomie od 84 do 95% w zależności od ich rodzaju. To bardzo wysoka skuteczność i jednocześnie dowód na to, że można uznać jego działanie niemal za ciągłe przez bardzo długi okres czasu;

  • jest bezpieczne dla człowieka

Jedynym skutkiem ubocznym dla osób, które mają kontakt z dużymi ilościami srebra (na przykład koloidalnego, czyli w formie płynnej) jest zmiana koloru skóry na niebieski lub szaro-niebieski ( odbarwienie powstaje przy ekspozycji na światło słoneczne). Zaburzenie nie niesie ze sobą żadnych skutkow ubocznych, choć oczywiście może stanowić problem natury społecznej.

JAK DZIAŁA SREBRO W MATERIALE ?

Technologia wprowadzania do tkaniny srebra jest dość skomplikowana. Jednak kiedy uda się je odpowiednio dokładnie rozproszyć na materiale i utrwalić, srebro okazuje się być niezwykle skuteczne. I stosunkowo trwale połączone z materiałem. Połączenie jest na tyle dobre, że w praktyce można uznać, że apretury srebra są na stałe srebro w pokrowcu materacowymzespolone z tkaniną. Badania wykazały też, że najbardziej trwałe jest łączenie tego metalu z poliestrami, choć bardzo dobrze łączy się ono również z wiskozą czy bawełną.

Srebro w formie stałej właściwie nie wykazuje właściwości bakteriobójczych. Reakcja zaczyna się dopiero w środowisku wodnym, a więc na przykład wtedy, kiedy wprowadzone do materiału srebro ma kontakt z wilgotną skórą. Dochodzi wówczas do uwolnienia jonów, które zaczynają oddziaływać na znajdujące się na tkaninie mikroorganizmy.

Jony oddziałują zarówno na bakterie jak i pleśnie, drożdże oraz grzyby. To działanie pojawia się nawet przy ich stosunkowo niewielkiej liczbie i jest tym mocniejsze, im wyższa temperatura. Biorąc pod uwagę fakt, iż bakterie namnażają się szybciej w ciepłym środowisku, to bardzo korzystna właściwość. Im więcej bakterii w ciepłym pokrowcu materaca, tym mocniej działa srebro.

A jak odbywa się cały proces ? Jony srebra doprowadzają do rozerwania błon komórek bakterii, a w konsekwencji do ich zniszczenia. Niektóre badania wykazują biobójcze działanie srebra na wirusy, choć nie da się tego jeszcze ostatecznie potwierdzić. Z pewnością w niektórych przypadkach uniemożliwa im ono reprodukcję.

To jak srebro jest skuteczne zależy od dwóch czynników: jak mocno tkanina jest nim nasycona oraz jak wrażliwe są bakterie czy grzyby na jego działanie. Na pewno jest ono zaskakująco szybkie, bo już po godzinie daje się zauważyć zminimalizowanie ilości bakterii o kilkadziesiąt procent.

INNE ZALETY – ANTYSTATYCZNOŚĆ

Ubocznym – w pewnym sensie – efektem działania jonów, jest ich antystatyczność. Tak więc każda tkanina z apreturą srebra będzie działała antystatycznie. To oczywiście podnosi komfort użytkowania, ponieważ nie musimy się obawiać elektryzowania się tkaniny. Materiał nie przyciąga więc również kurzu i ma wydłużoną świeżość.

HYPOALERGICZNE MATERACE W SREBRNYCH POKROWCACH:

Janpol

Firma Janpol proponuje dwa pokrowce, w których została zastosowana opisana wyżej technologia: Medicare Silverprotect oraz Medicott Silverguard. Ich działanie jest podobne, a różnice występują tylko we wzornictwie tkanin. W przypadku niektórych modeli za opakowanie ich w antybakteryjny pokrowiec tego typu, musimy nieco dopłacić. W niektórych – zazwyczaj droższych, pokrowiec specjalistyczny jest wliczony w cenę ( Vita, Piano, Hypnosis).W każdym wypadku jednak możemy każdy materac zamówić w „srebrnym” pokrowcu. Obydwa można prać w temperaturze do 6o stopni. Obydwie tkaniny są bezpieczne, ponieważ oznaczone znakiem Eko-Tex.

Dwie propozycje, które powstały z myślą właśnie o alergikach. Idealnie łączą się zwłaszcza z modelami lateksowymi, bo ta pianka również jest bardzo odporna na mikroorganizmy.

Hilding

Hilding również ma w ofercie pokrowiec antybakteryjny. Dużym plusem nowej ekonomicznej kolekcji Family jest wprowadzenie go także w nieco tańszych materacach.

Znajdziemy go m.in. w modelu Zorba bardzo często kupowanym dla dzieci. To materac z tańszej serii, a mimo to w świetnym pokrowcu – duży plus za takie rozwiązanie.

Hilding zawsze ogromną uwagę przywiązuje do tkanin wykorzystywanych w pokrowcach, a w szczególności tych, które mają być wykorzystywane przez alergików. Materiały są także oznaczone ekologicznym certyfikatem Eko-Tex, można je również prać bez obaw o trwałość.

pokrowiec medicott

ATM

Firma ATM jest wyjątkowa, jeśli chodzi o modele hypoalergiczne, ponieważ właściwie każdy z ich modeli można za taki uznać. Polski producent korzysta jedynie z najlepszej jakości pianek i tkanin, które powstają w Niemczech. W tym momencie ATM jest na etapie wymieniana pokrowców, a w ofercie z pewnością znajdą się tkaniny z apreturą srebra, o czym na pewno jeszcze napiszemy.

VITMAT

Firma Vitmat, która z kolei specjalizuje się w lateksie, podeszła do tematu srebra nieco inaczej. Ponieważ jej uwaga skupia się w wiekszym stopniu na dzieciach i niemowlętach, „srebrny” pokrowiec znaleźć można w wyjątkowym napokrowiec teomed polskim rynku materacyku Baby Fresh.

Do tej pory niewielu producentów wykorzystwało materiał tego typu w modelach niemowlęcych. To jeden z wyjątków. Tu wykorzystana jest dzianina Teomed, w której zastosowana jest apretura aktywnego srebra. Jeśli połączyć skuteczność tego materiału z czystością lateksu i pianki, powstaje idealnie dopracowany materacyk.

Zalety tego rozwiązania już zostały docenione przez mamy, a model nominowano do nagrody Super Mama Awards 2014 w kategorii Materacyk dla Niemowlaka.

Pokrowce materacowe ze srebrem to idealny wybór dla alergików. Zwłaszcza, jeśli problemem są bakterie, grzyby lub pleśnie. Znika nieprzyjemny zapach, materiał jest długo świeży i czysty, a my możemy być spokojni zarówno o swoją skórę, jak i drogi oddechowe.

Źródła:

jnanochem.com

Leave a Comment