Hypoalergiczne modele z lateksu – przegląd.

Lateks jest materiałem najczęściej polecanym w materacach, jeśli ktoś cierpi na uczulenia na roztocza, płki czy chemikalia. Choć nadal nasz rynek nie jest tak bogaty, jak na przykład amerykański, spokojnie każdy może dobrać dla siebie hypoalergiczny materac z lateksu. Jak widać oferta jest całkiem szeroka i podzielona również pod względem wiekowym.

Niekiedy pojawiają się wątpliwości, na ile pianka lateksowa jest rzeczywiście bezpieczna, ponieważ słyszy się o uczuleniu na lateks. Takie rzeczywiście występuje – więcej piszemy o tym w artykule o uczuleniu na ten materiał – jednak zdarza się rzadko. Wiele zależy również od jakości użytego materiału.

Dziś chcemy się przyjrzeć bliżej hypoalergicznym materacom wykonanym właśnie z tego materiału. Pomoże to rozwiać wiele wątpliwości i na pewno ułatwi dokonanie najwłaściwszego wyboru.

DLACZEGO LATEKS JEST IDEALNY DLA ALERGIKA ?

Trzeba przyznać, że dość rzadko zdarza się stworzenie takiego materiału, który tak idealnie jak właśnie pianka lateksowa, nadawałby się dla alergików. Sporo piszemy o tym w tym poście, na pewno jednak warto przypomnieć, co ma wpływ na tak ogromną jego popularność.

Piana lateksowa jest zupełnie niejadalna dla roztoczy, grzybów, pleśni i innych mikroorganizmów, dla których materac jest zwykle bardzo przyjaznym miejscem. Nasi niechciani gości lubią ciepło i wilgoć oraz pożywienie, a tego w lateksowym materacu nie uświadczą. Nie są w stanie odżywiać się pianką i to jest główny powód, dla którego niezbyy lubią taki materiał. Mogą jednak odżywiać się tym, co znajduje się w kurzu…. I tu lateks ma ogromną przewagę, bo go nie chłonie, ani nie gromadzi. Jest zupełnie odporny na kurzenie.

Pianka lateksowa jest także bardzo przewiewna, tak więc szybko oddaje wilgoć i jej nie gromadzi. Jest także wodoodporna, a ponieważ nie gromadzi ciepła, nie rogrzewa się pod ciałem, co mogłoby przyspieszać rozmnażanie na przykład roztoczy.

To wszystko sprawia, że idealnie nadaje się dla wszystkich osób, które mają kłopoty z takimi uczuleniami.

A ci z alergią na chemikalia ? Tutaj sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Wiele zależy od tego, jakiej jakości jest materiał. Tańsze materace zazwyczaj są wykonywane z pianek syntetycznych, które mogą zawierać więcej chemikaliów. Lepsze jednak to zawsze materiał zupełnie bezpieczny. Szczególnie ważne jest – jeśli ktoś ma alergię na chemikalia – aby sprawdzić, jakie atesty ma używana przez producenta piana. Najpewniejszym i jednocześnie najbezpieczniejszym jest Eko-Tex – znany na całym świecie i bardzo resrtykcyjny, jeśli chodzi o zastosowanie chemii. Dobrze jest sprawdzić takie informacje. Świetnym wyznacznikiem jest popularność marki – znane firmy muszą używać dobrych produktów, aby nie zawieść klientów, których już zdobyły. Nie mogą sobie pozwolić na wpadki i zazwyczaj stać je na to, aby kupić droższe półprodukty. Często też zdobyta popularność opiera się właśnie na wysokiej jakości, a to jak wiadomo zawsze doceniają klienci, którzy przekazują pozytywne opinie innym.

Jeśli firma jest mniej znana, dobrym sposobem jest zwrócenie uwagi na cenę – ta w zdecydowanej większości jest wyznacznikiem jakości.

A co proponują nam firmy ? Zobaczmy.

MODELE JANPOL Z MIESZANEGO LATEKSU:

To Piano, Nyks oraz Arena polecana dla dzieci i młodzieży. Budowa bardzo podobna, bo też i bardzo prosta. Jeden blok pianki, który poprzecinany jest nacięciami i kanałami powietrznymi. Ich zadaniem jest zróżnicować twardość, antyalergiczny materac janpolbo podzielone są  na strefy, a także wzmocnić dodatkowo przepływ powietrza. Nacięcia na powierzchni zapewniają równomierne rozłożenie ciężaru.

Warto zwrócić uwagę także na zróżnicowanie cen. Z czego ono wynika ? Zależy od tego, jak wysoki jest materac, bo wyższe są zawsze droższe.

Na pewno zaletą są pokrowce, bo do wyboru jest ich całkiem sporo – wszystkie uszyte z ekologicznych materiałów z atestem Eko-Tex. Niektóre pokrowce są wliczone w cenę, inne można wymienić za niewielką dopłatą. Janpol ma również pokrowiec specjalnie stworzony dla alergików. Jest wykonany z trwałego materiału, więc można go prać w bardzo wysokiej temperaturze (do 95 stopni), co na pewno jest doskonałym rozwiązaniem dla wielu uczulonych.

WYJĄTKOWY MATERAC Z NATURALNEGO LATEKSU – VITA:

Janpol ma również propozycję dla osób, którym zależy na tym, aby ich materac był wykonany wyłącznie z naturalnej pianki lateksowej. W takiej pianie nie ma domieszek sztucznego materiału, jest ona wykonywana tylko z soku kauczukowca. Niestety tego typu model jest drogi, ponieważ cena naturalnej pianki jest dość wysoka.

Czy jest jakaś różnica na przykład między Nutą, a Vitą – biorąc pod uwagę skład pianki ? Ta druga oczywiście bez sztucznego kauczuku. Pod względem fizycznych właściwości niewielka. Vita jest bardziej miękka i o tym trzeba pamiętać. Natomiast pod względem antyalergiczności różnice są niewielkie – wiele osób spiera się, czy rzeczywiście naturalny lateks jest lepszy od mieszanego. Jak na razie spór chyba pozostaje nierozwiązany. Vita z pewnością jest propozycją dla osób, które nie będa patrzeć na cenę, a raczej zależy im na naturalności.

MODELE VITMAT – PRZEDE WSZYSTKIM LATEKS

Jeśli ktoś przychodzi do nas chcąc kupić lateksowy materac dla alergika – czy to dużego, czy małego, bez wahania od razu proponujemy mu modele Vitmatu. To doskonałe połączenie świetnej jakości i bardzo dobrej ceny. Nie zdarzyło lateksowy materac vitmatsię nam jeszcze, aby któryś z klientów wrócił do nas niezadowolony.

Vitmat to polska firma, która specjalizuje się w lateksie. Korzysta z rewelacyjnej jakości kauczuku mieszanego, co pozwoliło im zagwarantować klientom i świetną jakość i pełne bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę na trzy modele: Comfort Lux dla dorosłych, Junior dla dzieci i młodzieży oraz Baby Antyalergic dla niemowląt. Wszystkie wykonane tak samo – jeden blok lateksu profilowanego, poprzecinanego nacięciami. I w swojej klasie każdy z tych produktów cieszy się ogromną popularnością. Pianka zawiera minimum 20% kauczuku naturalnego, co zapewnia jej odpowiednią oddychalność i właściwości hypoalergiczne. Jeśli więc szukacie modelu w dobrej cenie, to jest to strzał w 10.

HILDING – TYLKO JEDEN MODEL, ALE DOSKONAŁY

Szwedzka firma Hilding ma także sporo materaców hypoalergicznych, jednak nie skupia się zbytnio na piance lateksowej. Można u nich znaleźć tylko jeden model – Latino. Tutaj na pewno jednak zwraca uwagę wyjątkowo wysoka jakość pianki – ponad 80% w składzie to naturalny kauczuk !!! Biorąc pod uwagę taki element, trzeba przyznać, że cena jest bardzo atrakcyjna.

Swój lateks doskonałej jakości Hilding połączył z bardzo przewiewną pianką Velvet Touch. Hilding zdecydowanie ulepszył poprzednie propozycje. Materac ma dwie, różne strony twardości – to duża zaleta, poza tym jest sztywniejszy dzięki wewnętrznemu wkładowi. Jest nie tylko bardzo zdrowy, ale i praktyczny. To z pewnością coś dla alergików.

hilding latino

Zazwyczaj unikamy sugerowania klientom konkretnych marek, raczej skupiając się na dopasowaniu materaca do potrzeb. Jednak w przypadku hypoalergicznego materaca lateksowego zdecydowanie hitem jest Vitmat. Możemy tę firmę szczerze Wam polecić, bo na pewno nie spotka Was zawód.

Leave a Comment