Jak dobrać materac z lateksu – 6 kroków.

Jeśli jesteście już decydowani, co do rodzaju materiału, z jakiego będzie zbudowany Wasz materac, pozostaje jedynie wybrać najlepiej Wam odpowiadający model. Dziś przeprowadzamy Was przez ten proces, biorąc pod lupę modele z lateksu. Cały proces to kilka kroków, dzięki którym łatwiej wybierzecie odpowiedni materac. Zaczynamy !!!

1. Ustal swój maksymalny budżet

Dlaczego zaczynamy właśnie od budżetu ? Przede wszystkim dlatego, że modele z lateksu od razu można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są te wykonane w całości z naturalnego kauczuku. Druga grupa to najbardziej popularne modele wykonane z mieszanek kauczuku naturalnego z syntetycznym. Materace naturalne są kilka razy droższe od tych z mieszanek, tak więc ustalenie budżetu od razu pozwala nam zawęzić obszar poszukiwań. Już więc na tym etapie warto zastanowić się, czego szukamy. Czy chcemy kupić model bardziej naturalny i ekologiczny i zapłacić za niego więcej. Czy wolimy materac w niższej cenie. Pojawia się tutaj oczywiście pytanie: a które są lepsze ? Jeśli chodzi o modele z lateksu, to nie ma jednej odpowiedzi. Lateks mieszany to także bardzo wysoka jakość ( nim również znajduje się naturalny kauczuk, ale w mniejszej ilości, około 20%). Taki materac jest także bardzo wygodny, wytrzymały i zdrowy. Lateks naturalny z kolei daje nam świadomość, że śpimy na czymś pochodzącym w pełni z natury. Wyboru nie dokonuje się więc właściwie w oparciu o ocenę jakości, a raczej naszych preferencji. Już na tym pierwszym etapie możemy więc dokonać wyboru.

2. Sprawdź skład lateksu

Jeśli zdecydujemy się na model wykonany z lateksu mieszanego, warto sprawdzić skład pianki. Zazwyczaj nie zwracamy na to uwagi, a warto poświęcić temu kilka chwil. Także dlatego, że bardzo prawdopodobne jest to, że natkniemy się na modele w pełni syntetyczne, które nie mają w sobie domieszek naturalnego kauczuku. Tego typu materace są najtańsze, jednak brakuje im wytrzymałości, elastyczności i sprężystości mieszanego materiału. Piana może być również nieatestowana i skażona chemikaliami różnego typu. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybór nieco droższej, ale bezpieczniejszej opcji. Przyjmuje się, że mieszanki dobrej jakości mają w sobie minimum 20% naturalnego składnika (tak jak na przykład w modelach Vitmat). Oczywiście możemy spotkać i mieszanki z dużo większą ilością kauczuku, ale to tylko jego zaleta (jak na przykład w Original Latex Hildinga, w którym to ponad 80%). Warto pamiętać też o tym, że im więcej naturalnego składnika, tym model będzie bardziej miękki, aż do maksymalnej miękkości. Lepiej więc wybrać mniejszą zawartość kauczuku, jeśli ktoś woli spać na bardziej stabilnym podłożu (syntetyczny kauczuk trochę utwardza całość i wzmacnia jej stabilność).

3. Sprawdź atesty

Jeszcze jednym ze sposobów oceny jakości materaca, jest sprawdzenie atestów na piankę, z której jest zbudowany. Jest kilka tego typy certyfikatów, które odnoszą się specjalnie do tej tylko piany. Najpopularniejszym z nich jest Euro-Latex. Podobnie, jak w przypadku wielu innych pian, także i ten bierze pod lupę przede wszystkim skład chemiczny. Określa pewne normy i zawartości, które nie mogą został przekroczone. Pianki, które są nim oznaczone są wyjątkowo bezpieczne i mają bardzo wysoką jakość.

Innym certyfikatem, który można znaleźć wśród producentów lateksu, jest Eko-Tex. Ten nie ogranicza się jedynie do pianek, jednak stawia tak samo wysokie wymagania. Materiał, który posiada takie świadectwo, jest bezpieczny nawet dla alergików. Możemy być spokojni, że pianka nas nie uczuli, ani nie będzie na przykład wydzielać nieprzyjemnego zapachu.

Warto również sprawdzić atesty innych komponentów, na przykład tkanin – te zazwyczaj są oznaczone także logiem Eko-Tex (to samo świadectwo, co w przypadku pianki). Atest tkaniny pokrowca jest chyba nawet bardziej ważny, ponieważ to ona bezpośrednio styka się z naszym ciałem.

Atesty są ważne, ze względu na uczulenie na lateks, które pojawia się bardzo rzadko, jednak istnieje. Tego typu uczulenie wywołuje tylko naturalny składnik pianki, a właściwie białka, które się w kauczuku roślinnym znajdują. Atestowanie polega więc także na sprawdzeniu, czy gotowy produkt jest ich pozbawiony. Alergia na lateks jest rzadka, jednak jeśli ktoś znajduje się w grupie ryzyka, powinien na to zwracać uwagę.

4. Wybierz twardość

Modele z lateksu są niezwykle plastyczne, dlatego w wielu przypadkach znajdziemy je tylko w dwóch twardościach (czasem jest to nawet tylko jedna). Generalna zasada ich podziału jest bardzo prosta. Twardość H2 zazwyczaj obejmuje osoby do około 80-90 kg, natomiast H3 osoby cięższe. Jeśli jesteśmy na pograniczy tych wag ciała, powinniśmy wziąć pod uwagę swoje preferencje. Jeśli ktoś woli spać bardziej miękko, może wybrać H2, jeśli bardziej twardo – H3. Jeśli wcześnie używaliśmy podobnego modelu, można kierować się twardością, na której śpimy. Jeśli nasz materac był na przykład wykonany z kieszonek, trzeba liczyć się z tym, że lateks daje trochę inne odczucie. Zawsze warto też kontaktować się ze sklepem, jeśli mamy jakieś wątpliwości.

5. Wybierz pokrowiec

To jeden z najprzyjemniejszych etapów. Oczywiście trzeba zacząć od sprawdzenia jakości materiału – znacząca większość tego typu tkanin używanych przez producentów powinna mieć atest Eko-Tex. Kiedy już jesteśmy już po takim sprawdzeniu, można się skupić na wybieraniu opakowania. Bierzemy pod uwagę jego właściwości. Często modele tego typu są opakowane w bardzo delikatne, hypoalergiczne tkaniny. Także ze względu na dużą popularność wśród alergików. To, jaką tkaninę wybierzemy, zależy już właściwie tylko od naszych preferencji. Jeśli natomiast chodzi o praktyczną stronę, warto spojrzeć na to, jak wszyte są zamki. Idealnie, jeśli umieszczono je z czterech stron. Wkład z lateksu jest dość ciężki (niektórym przypomina teksturą bardzo gruby naleśnik 😉 ). Gdyby zamek był wszyty tylko z jednej strony – co dziś już rzadko się zdarza – ściąganie pokrowca może być bardzo kłopotliwe. Fajnym rozwiązaniem jest też pokrowiec wewnętrzny, który przy przebieraniu bardzo ułatwia „zapanowanie” nad plastyczną i sprężystą masą 🙂

6. Sprawdź długość gwarancji.

Długość gwarancji klasycznych modeli z mieszanego kauczuku właściwie nigdy nie spada poniżej 10 lat – tyle lat zazwyczaj wynosi. To też jeden ze sposobów na sprawdzenie jakości. Wyjątkiem są tutaj modele Janpol, które są wykonane z doskonałych mieszanek, ale z nieznanego nam powodu opatrzone tylko 2-letnią gwarancją. Nie do końca potrafimy to wyjaśnić –  być może producent, który ma w ofercie masę modeli, po prostu chciał ułatwić sobie sprawę – praktycznie wszystkie modele mają właśnie 2 lata gwarancji. Spokojnie jednak można ich przez ten typowy, 10-letni czas używać bez problemów.

Wybieranie modelu z lateksu może być całkiem przyjemne, jeśli zrobimy to krok po kroku. Mamy nadzieję, że ten mały przewodnik pomoże Wam to zrobić łatwo i szybko. A jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, zawsze warto się z nami kontaktować – chętnie doradzamy, ściągając z Was konieczność decydowania.

  • Kasia

    witam
    dobry materac to kluczowa sprawa sama się o tym przekonałam:) myślałam że to nie ma aż tak dużego znaczenia ale się myliłam:) cena też była dla mnie istotna ale znalazłam świetny i to online, teraz wstaje wypoczęta:)

Leave a Comment