Jak dobrze wybrać materac kieszonkowy ?

Pośród ogromnej liczy materaców, które są dostępne na naszym rynku, nadal jednymi z najchętniej kupowanych są te kieszonkowe. To zdecydowanie najliczniejsza grupa spośród wszystkich. Choć powoli podobną popularnością zaczynają się  cieszyć modele z pianek, to jednak nadal kieszonki dominują. Dziś trochę więcej na temat tego, w jaki sposób zabrać się do zakupu takiego modelu. Na co zwracać uwagę i na czym się skupić. Bo właśnie mnogość wersji zazwyczaj nas rozprasza i utrudnia wybór.

budowa materaca kieszonkowego1. Skup się na podstawach (sprężyny i warstwa komfortu)

Jak w przypadku każdego materaca, tak i tutaj możemy wyróżnić ważniejsze i mniej istotne elementy. Niektóre z nich będą miały bardzo ważny wpływ na wygodę. Inne, choć ciekawe, możemy raczej potraktować jako przydatny, ale nie niezbędny dodatek.

W przypadku modeli kieszonkowych powinniśmy zwrócić uwagę na dwie zasadnicze kwestie: rodzaj wkładu oraz warstwę, która się na nim znajduje.

Przyjrzyjmy się więc rodzajom wkładu. Generalnie można by go podzielić na trzy grupy: modele klasyczne, multipocket oraz z jeszcze większą ilością sprężyn. Tutaj będziemy brać pod uwagę przede wszystkim ilość sprężyn. Najbardziej klasyczne modele mają ich około 500. To standardowa konstrukcja, na której można wyspać się wygodnie. Dobre, klasyczne rozwiązanie. Wygodne i dobrze się sprawdza, jeśli nie mamy jakichś szczególnych wymagań, co do wygody i zależy nam na tańszym zakupie. Druga grupa to modele multipocket, a więc te z 1000 sprężyn. Jest ich więc dwa razy więcej, niż w klasycznym materacu. Jeśli ktoś zapyta: czy rzeczywiście śpi się na nich lepiej ? odpowiedź brzmi: tak. To akurat jest takie udoskonalenie, w które warto zainwestować, bo czujemy różnicę w czasie snu. Ciało jest lepiej podparte, a podłoże lepiej dopasowuje się do krzywizn sylwetki. Trzecią grupą będą modele o jeszcze większej ilości sprężyn. W tym wypadku różnica pomiędzy multipocket, a jeszcze większą ilością sprężyn nie jest już tak bardzo widoczna. Wydaje się, że nasze ciało nie jest aż tak plastyczne, aby mogło w pełni je wykorzystać. Wniosek ? Nie jest to wydatek, który ma aż tak bardzo duży wpływ na naszą wygodę. Raczej można je potraktować jak ciekawostkę.

Występowanie stref twardości, czyli jeden z charakterystycznych elementów modeli kieszonkowych. Czy warto zwracać na nie uwagę ? Tak. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla ciała jest 7 stref twardości. Więcej niż 7 ( na przykład 9) to także pewien rodzaj ciekawostki, ale nie ma istotnego wpływu na komfort (podobnie jak bardzo duża ilość sprężyn). Także można je traktować spokojnie jako element bardziej marketingowy.

Drugim elementem, na który bezwzględnie powinniśmy zwrócić uwagę, jest warstwa komfortu, czyli warstwa, która jest położona na kieszonkach. To bardzo ważne. Od niej zależy to, czy nie będziemy czuli sprężyn pod sobą, czy materac się nie zdeformuje i jak długo nam posłuży w dobrym stanie. Ważnym wskaźnikiem jakości jest jej grubość i rodzaj użytego materiału. Jeśli chodzi o grubość, to absolutnym minimum, którego powinniśmy szukać są 2 cm. Niższa warstwa po prostu będzie za cienka, aby dać nam wygodne podparcie. Im wyższa warstwa, tym lepiej. Materiał również jest bardzo istotny, ale o tym w następnym punkcie.

2. Materiały mogą pomóc określić jakość

Wiemy już mniej więcej, jakich kieszonek szukać oraz znamy minimalną grubość warstwy komfortu. Czas na to, aby przyjrzeć się, z jakiego materiału jest zrobiona warstwa komfortu.

Najmniej wytrzymałym i jednocześnie najmniej wygodnym materiałem jest zwykła pianka poliuretanowa. To oczywiście nie oznacza, że nie będzie nam dobrze służyć (także i zwykłe poliuretany mają różną jakość). Jednak ryzyko odkształceń i zapadania się jest tutaj największe. Jeśli zapytacie, który z materiałów jest najmniej komfortowy, to bez wątpienia trzeba wskazać właśnie na ten. To dobry wskaźnik, aby określić jakość materaca. Zwykły poliuretan jest tańszy, a więc materac, w którym go użyto, również będzie tańszy. Można śmiało powiedzieć, że w w dobrych jakościowo modelach go nie znajdziemy.

Kolejna grupa to pianki wysokoelastyczne różnego rodzaju. Tych jest mnóstwo na rynku, są bardziej wytrzymałe i elastyczne, lepiej radzą sobie z upływem czasu. Tam, gdzie na sprężynach mamy piankę wysokoelastyczną, możemy już mówić o dobrej jakości. Jeśli chcecie po prostu kupić dobry materac, to pianka wysokoelastyczna w zupełności wystarczy. Nie da wprawdzie jakichś specjalnych możliwości podparcia ciała, ale zagwarantuje wygodny sen.

Trzecia grupa to specjalistyczne materiały, takie jak pianka visco czy lateks. Można je nazwać kolejnym stopniem zaawansowania. Od tych materiałów możemy już wymagać, że pomogą w pewnych schorzeniach, bardzo mocno podniosą komfort snu i będą miały bardzo długą trwałość. W tej grupie znajdziecie więc modele na lata, zazwyczaj droższe, ale to na pewno wydatek, który się opłaca, bo mamy prawo od nich wymagać dużo.

Mamy więc kolejno, od najmniej trwałych do najbardziej trwałych: zwykłe pianki poliuretanowe – pianki wysokoelastyczne – lateks, visco … Jeśli przyjrzycie się materiałom modeli z naszego sklepu dokładniej, zauważycie, że w taki sam sposób rośnie cena materaców.

Mamy oczywiście jeszcze mniej ważne cechy modeli, które czasami uprzyjemniają czy ułatwiają korzystanie z materaca, ale w praktyce nie musimy ich jakoś szczególnie dokładnie analizować. Rodzaj pokrowca nie jest aż tak ważny (wyjątkiem są alergicy). Wysokość też nie jest zazwyczaj głównym kryterium wyboru (wyjątkiem są ciężkie osoby, których materac powinien mieć min. 15 cm grubości).

3. Ustal budżet i dopasuj go do swoich potrzeb (tani- średni- drogi)

Ustalenie budżetu. kiedy chcemy kupić materac kieszonkowy jest jednym z tych kryteriów, które bardzo ułatwią nam wybór. Czasami klienci pytają nas, ile wydać na materac, aby spało się na nim wygodnie. Bardzo ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie, bo każdy potrzebuje czegoś innego. Można tutaj jednak zrobić taki mały podział na trzy grupy: tanie, średnie i drogie materace.

Tanie to te, które posłużą nam krócej. Zazwyczaj mają klasyczne sprężyny i zwykłą piankę w środku. Jeśli decydujecie się na taki wybór, warto raczej wybierać znane firmy – Janpol ma kilka dobrych modeli z tej grupy (np. Wenus, Erebu). Nie są to modele, od których można wymagać cudów, ale śpi się na nich wygodnie. To po prostu porządnie wykonane konstrukcje.

Średnia i droga półka cenowa przeplatają się. Na pewno można jednak od niej wymagać dłuższej gwarancji (5, 10, 15 lat). Używane są tu kieszenie multipocket, droższe pianki, jak lateks czy visco. Nie spotyka się tu tańszych, zwykłych poliuretanów. Powszechne jest użycie stref twardości oraz specjalistycznych pokrowców.

Ustalenie budżetu bardzo pomaga w wyborze. O razu też mocno zawęża ilość model, które będziemy brać pod uwagę. Po przefiltrowania materaców po cenie, możemy pośród nich szukać tego najbardziej dla nas odpowiedniego (zwracając uwagę na rodzaj kieszonek i warstwę komfortu).

4. Przede wszystkim testuj

Jeśli wybieramy materac w salonie, powinniśmy też poddać go testowi. Przede wszystkim dlatego, że mamy tutaj dosłownie dziesiątki różnych twardości, rodzajów materiałów itd. Na przykład lateks daje stosunkowo podobne podparcie, bez względu na producenta. Jest dość przewidywalny. Tego nie da się jednak powiedzieć o modelach kieszonkowych – tutaj mamy całą masę różnych kombinacji. Dobrze jest więc się na materacu położyć i sprawdzić, co nam bardziej odpowiada. Być może komfortowo będziemy się czuć na tańszym modelu, być może postanowimy jednak zapłacić nieco więcej za wygodniejsze akurat dla nas podparcie droższego materiału.

wklad kieszonkowy5. Nie rezygnuj z kieszonek na rzecz bonnelli

W przypadku materaców kieszonkowych zdarza się, że rezygnujemy z nich na rzecz bonnelli. Jest to jednak rozwiązanie, którego nie polecany. Może się wydawać, że skoro to i to to sprężyny, nie ma większej różnicy. Tak jednak nie jest. Modele kieszonkowe są zbudowane zupełnie inaczej. Tam każda sprężyna działa osobno, a w materacach bonnellowych są one połączone ze sobą. Każda z tych konstrukcji daje więc zupełnie iny komfort. Nie warto rezygnować z kieszonek na rzecz bonnelli, tym bardziej, że często różnica w cenie jest niewielka.

Podsumowując. Po pierwsze ustalamy budżet i filtrujemy w ten sposób dostępne opcje. Po drugie skupiamy się na rodzajach kieszeni (zwykłe, multipocket). Po trzecie przyglądamy się, jaki materiał się na nich znajduje (zwykła pianka poliuretanowa, czy bardziej zaawansowany materiał) i jaka jest jego grubość (min 2 cm). I oczywiście nie zapominamy o wybraniu odpowiedniej twardości.

  • Materace

    Bardzo ciekawy i konkretny artykuł, rzeczowo opisany temat dla poszukujących wygodnego materaca dla siebie. Wiele osób nie zna się na tej tematyce i poszukując materaca dla siebie często ma spory dylemat. Taki artykuł doskonale objaśnia temat i pozwala zorientować się w rodzajach materaców i pomaga dokonać dobrego wyboru

Leave a Comment