Jak dobrze wybrać poduszkę do spania.

Wybór poduszki do spania jest zazwyczaj szybką i prostą decyzją, warto jednak dopasować ją do potrzeb, aby spało nam się jeszcze wygodniej. Jest kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę:

POZYCJA SNU

Choć w większości przypadków śpimy po prostu w różnych pozycjach, jeśli jedną z nich wolimy szczególnie, można jak najczesciej spimydopasować poduszkę pod siebie, wybierając jedną z wielu opcji:

1. Spanie na brzuchu – osoby, które lubią tak właśnie spędzać większość nocy, powinny wybierać modele raczej miękkie i dość płaskie – jak Hilding Visco Standard czy Prime albo Hilding Latex. Dzięki temu szyja i głowa nie są zbyt mocno wygięte (to może powodować poranne bóle głowy);

2. Spanie na plecach – najlepszym wyborem jest średnio twarda poduszka, która może już byc wyższa, jak na przykład termoelastyczna poduszka Janpol, czy „puchate” poduszki tej firmy z wypełnieniem poliestrowym. Odpowiednio duża poducha podpiera ciało równomiernie.

3. Spanie na boku – preferowane przez większość z nas. Poduszka dopasowana do takiej pozycji jest już średnio twarda, aż po twarde. Bardzo często także wyposażone w odpowiednie profilowanie, które utrzymuje kręgosłup w prostej lini. Choć pozycja boczna jest lubiana najbardziej, to jednak nasz kręgosłup i mięśnie mogą ją odczuwać najbardziej, jeśli nie podeprzemy głowy w sposób właściwy. Stąd też i profilowanie. Modele bardzo różnią się od siebie wysokością profilowania czy nawet twardością. Tutaj wybór jest naprawdę ogromny.  Modele Janpol są nieco wyższe niż dość niskie poduszki Hilding.

4. Trochę tak trochę tak – czyli w każdej pozycji. W takiej sytuacji najlepszym wyborem sa modele średnio twarde, takie jak na przykład lateksowe poduszki Hilding. Spory wybór – chyba największy, ma też firma Janpol, która dodatkowo wzbogaca swoje poduszki ciekawymi pokrowcami.

ALERGIE

Choć nie zawsze przypominamy sobie o jakimś uczuleniu, kupując poduszkę, to warto o tym przy następnych zakupach pamiętać. Generalna zasada odnosi się do trzech grup osób:

osoby zdrowe nie cierpiące z powodu uczuleń – każdy model poduszki;

osoby z uczuleniami na konkretne substancje – na przykład pyłki – powinny unikać modeli poduszek wykonanych z naturalnego materiału czyli z różnego rodzaju pierza niskiej jakości. Dobre firmy znane z produkcji wyrobów wysokiej jakości produkują jednak poduszki z pierza odpowiednio czyszczonego i sterylizowanego. W wielu przypadkach osoby uczulone mogą spać i na takich naturalnych wyrobach – jeśli więc bardzo zależy nam na spaniu na takiej poduszce, można to zrobić po upewnieniu się, że jest ona oznaczona jako antyalergiczna.

osoby z konkretnym uczuleniem na pierze bądź sierść zwierzęcą lub cierpiące z powodu astmy – tym zdecydowanie odradzamy wykorzystanie pierza, na rzecz bardziej bezpiecznych modeli wykonanych z pianki visco lub ze sztucznymi wypełnieniami z poliestru

PROBLEMY ZE SNEM

Dziś także poduszka może być tym elementem sypialni, który pomoże nam walczyć z bezsennością i złą jakoścoą snu spowodowaną różnymi przyczynami:

bezsenność spowodowana stresem – warto wykorzystać pokrowce i tkaniny, z których wykonane jest baranopakowanie poduszek. Najbardziej popularne są materiały z dodatkiem włókna węglowego. Ściąga ono kationy nagromadzone w ciele i wprowadza w ten sposób ciało w stan większego relaksu. Takie zadanie ma spełniać poduszka firmy Janpol Antystress, którą można uzupełnić także kołdrą.

Każdą poduszkę firmy Janpol (poza tymi „puchatymi” z poliestrowym wypełnieniem) można zamówić także w wielu różnych pokrowcach tematycznych: Stressfree z włóknem węglowym, klimatyzującym Smartcell Clima, łagodzącym podrażnienia Aloe Vera. Warto wykorzystać także i tę opcję.

Model poduszek termoelastycznych Hilding z kolei opakowano w welurowy, delikatny pokrowiec Medicott Velur, który oprócz właściwości bakteriobójczy, jest także nasączony delikatnym aromatem lawendy działającym nasennie.

bezsenność spowodowana bólem kręgosłupa i szyi – tu znacznie ważniejszy od pokrowca jest kształt poduszki. Idealnie sprawdzają się te odpowiednio wyprofilowane. „Wymuszają” w czasie snu prawidłową pozycję ciała, co sprzyja rozluźnieniu mięśni i całego kręgosłupa.  Termoelastyczna poduszka Janpol jest najchętniej kupowane i szczególnie polecana przy tego typu schorzeniach.

ILE WYDAĆ NA PODUSZKĘ

Kupno tańszej poduszki nie zawsze oznacza, że będzie ona mniej trwała pod warunkiem, że wybierzemy dobrą firmę:

chcę wydać poniżej 100 zł – polecamy poduszki Janpol Antystress i Micorfibra z wypełnieniem poliestrowym – klasyczne „puchate” poduszki bardzo dobrej jakości.

chcę wydać trochę więcej i kupić bardzo dobrą poduszkę –  doskonały model dla tych śpiących w różnych pozycjach, ale chcących wybrać poduszkę termoelastyczną, to profilowana poduszka termoelastyczna Janpol.

chcę kupić luksusowy model powyżej 200 zł– możemy polecić wszystkie modele firmy Hilding wykonane praktycznie z naturalnego lateksu (ponad 80% kauczuku, średnia twardość), a także te z niezwykle miękkiej pianki visco. Wszystkie uzupełnione doskonałymi pokrowcami – dla najbardziej wymagających.

Wybór ogromny, a poniżej małe zestawienie z omówieniem najważniejszych cech najpopularniejszych poduszek, które pomoże podjąć decyzję.

BUDOWA TWARDOŚĆ CECHY POZYCJA SNU CENA OD
Hilding Latex Sublime lateks, profilowana, niska Średnio-miękka masująca, pokrowiec z probiotykami, antyalergiczna wszystkie 219,00 zł
 
 
 
Hilding Visco Standard visco, niska miękka Termoelastyczna, pokrowiec lawendowy wszystkie 219,00 zł
 
Hilding Visco Prime visco, profilowana, niska miękka termoelastyczna, pokrowiec lawendowy wszystkie 219,00 zł
Janpol Termoelastyczna visco, wyższa Średnio-miękka termoelastyczna, pokrowce specjalistyczne bok, plecy 101,00 zł
 
Janpol Antytress kulki poliestrowe, wysoka, „puchata” miękka relaksująca z włóknem węglowym wszystkie 80,00 zł
 
Janpol Microfibra kulki poliestrowe, wysoka, „puchata” miękka antyalergiczna wszystkie 70,00 zł

 PYTANIA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PRZEZ KLIENTÓW:

Skąd tak duża różnica w cenie pomiędzy lateksową poduszką Janpol (154 zł), a poduszkami lateksowymi Hilding (219 zł) skoro obydwie wykonane są z lateksu ?

Rzeczywiście różnica w cenie pomiędzy tymi dwoma modelami jest spora. Różnica wynika z rodzaju użytego lateksu. Pianka lateksowa zazwyczaj jest mieszaniną dwóch podstawowych składników: kauczuku naturalnego i kauczuku syntetycznego. Różnice w cenie widoczne są zresztą również w przypadku materaców wykonanych z tego materiału. Generalna zasada jest następująca: im w piance więcej kauczuku naturalnego, tym jest ona droższa (więcej na temat samego lateksu piszemy w jednym z naszych postów). Tak więc sam skład pianki wpływa znacząco na jej cenę. Idealnie obrazują to właśnie te dwie poduszki. W modelach Hildinga zawartość naturalnego materiału to ponad 80% (poduszka jest nieco twardsza i bardziej sprężysta). Model Janpol zawiera mniej naturalnego kauczuku, stąd niższa cena. Czy ma to jakiś wpływ na jakość użytkowania ? Lateks Janpol jest idealnym kompromisem pomiędzy dobrym materiałem, a korzystną ceną – model dla tych, którzy chcą korzystać z zalet poduszki lateksowej, ale nie chcą za nią płacić wysokiej ceny. Modele Hilding z kolei skierowane są do tych, którym zależy przede wszystkim na naturalnym materiale i są w stanie zapłacić za bardziej naturalne rozwiązanie więcej. Obydwie natomiast są bardzo dobrej jakości. Wybór jest więc uzależniony od tego, czy chcemy zapłacić więcej za naturalny materiał, czy wolimy bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Kiedy moje dziecko powinno zacząć używać poduszki ?

Maluchy doskonale radzą sobie bez poduszki, śpiąc na płasko – zwyczajnie dlatego, że są do tego przyzwyczaone i jest to zdrowe. Generalnie przyjmuje się, że dziecko może zacząć spać na płaskiej poduszce około 2 roku życia (dla nich przeznaczone są na przykład klin Vitmat czy poduszeczka lateksowa Vitmat Baby Jaś). Zdecydowanie należy unikać dużych puchatych poduch, które są dla dziecka bardzo niewygodne – przeskok z „płaskiego” spania do półsiedzącego może się okazać zbyt duży. Pediatrzy z kolei zwracają uwagę na niebezpieczeństwo podduszenia. Płaską poduszkę można więc  wprowadzić po 2 urodzinach. Jeśli natomiast malec woli spać na płasko, może to robić jak najdłużej.

 • Weldon

  Interesujący temat, doskonale przedstawione zagadnienie.
  Pozdrawiam

 • Elois

  Zagadnienie nie zostało przedstawione w pełni, wiele elementów zostało pominiętych ale i tak uważam,
  że jest nieźle. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych:)

 • Alinka

  Przed bardzo długi czas moje dziecko nie miało poduszki. Spało na równym materacu. Teraz chce mu znaleźć dobra poduszkę i kołdrę. W sieci jest bardzo wiele propozycji, ale wydaje mi się, że warta rozważenia jest poduszka i kołdra z puchu gęsi tybetańskich. Ogólnie puch jest bardzo cieplutki, ale według opinii w sieci, ten jest też antyalergiczny.

Leave a Comment