Jak są zbudowane materace 7- strefowe ?

Często w opisach materaców do spania spotykamy się z określeniem „7 stref twardości” lub „materac 7-strefowy”. Co to oznacza ? Jest to jeden ze sposobów ukształtowania powierzchni materaca w taki sposób, aby doskonale dopasował się do ciała.

Każdy tego typu materac zostaje podzielony poziomo na 7 części, odpowiadających za wsparcie konkretnej części ciała:

materac 7 strefowyJak widać takie rozwiązanie sprawia, że kręgosłup pozostaje w lini prostej, a to najbardziej korzystne dla jego zdrowia ułożenie. Materac jest nieco twardszy w strefie krzyża i ud, podczas gdy biodra i ramiona delikatnie zapadają się w jego bardziej miękkich częściach. Takie rozwiązanie sprawia, że w naturalny sposób nasze ciało podczas spania, także na boku, utrzymuje prawidłową postawę. Mięśnie są odpowiednio wsparte i mogą swobodnie wypoczywać.

Materac 7-strefowy jest szczególnie polecany osobom, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa. Czasami okazuje się, że już zmiana materaca na lepiej wspierający kręgosłup, usuwa ból i poprawia komfort nie tylko snu, ale także funkcjonowania w ciągu dnia. Zdarza się nierzadko, że to właśnie źle dobrany materac do spania może powodować te nieprzyjemne dolegliwości. Warto więc zacząć profilaktykę od przyjrzenia się podłożu, na którym śpimy. Więcej na temat dobierania materaca ortopedycznego znajdziecie tutaj.

Klasyczne materace, zarówno te kieszeniowe jak i z różnego rodzaju pianek, w zdecydowaniej większości wyposażone są w 7 stref komfortu – jest to już dziś standard. Modele dla nastolatków, bądź nieco bardziej miękkie, takie jak na przykład Sokrates Janpola, mogą być wyposażone w 3 strefy twardości. Takie rozwiązanie jest równie dobre.

A skąd wiemy, że dany materac dopasuje się do każdego ciała ? Pierwszym kryterium, od jakiego powinniśmy zacząć, jest waga naszego ciała. Każdy z materaców jest dokładnie testowany właśnie z uwzględnieniem wagi przyszłego użytkownika. Dlatego właśnie pojawiają się różne twardości, które są tworzone z myślą o konkretnych grupach wagowych.
Takie rozwiązanie pozwala także na wybranie twardości dopasowanej do preferencji.

Strefy twardości tworzone są poprzez różnicowanie wyporności sprężyn kieszeniowych lub gęstości pianek. Ale to już techniczne szczegóły 😉 Jedno jest pewne. Materac, który posiada 7 stref twardości doskonale wspiera kręgosłup i zapewnia najwygodniejszą pozycję do spania. 

 

 

Leave a Comment