Jak sprawić, aby zbyt twardy materac był wygodniejszy.

Twardość materaca powinna być zawsze dobrana do wagi, to jedna z zasad dobierania odpowiedniego podłoża do spania. Nie zawsze jednak, na przykład kupując łóżko, skupiamy się na materacu. Ponieważ na rynku sporo jest twardych modeli, jest duża szansa na to, że na przykład dostając materac do łóżka jako gratis, trafimy właśnie na taki dość stabilny. Pamiętajmy więc o tym, aby jeszcze w sklepie sprawdzić, jak nam się leży. Wiele osób zaaferowanych nowym łóżkiem, dopiero w domu zdaje sobie sprawę, że materac nie jest zbyt wygodny. Warto jak najszybciej próbować go wymienić, aby uniknąć niepotrzebnego bólu pleców.

Czasami jednak nie uda nam się takiego nieudanego zakupu wymienić. Możemy wówczas wypróbować kilka sposóbów na zmiękczenie zbyt twardego materaca:

 • zastosowanie zmiękczającej nakładki

Na rynku jest wiele rodzajów nawierzchniowych nakładek, a ogólnie można je podzielić na dwie grupy: poprawiające komfort leżenia (zmiękczające) i wyrównujące (czyli te bardziej stabilne). Kiedy materac jest zbyt twardy, powinniśmy się skupić na takich z pierwszej grupy. Najczęściej wykonywane są one z pianki termoelastycznej. Nawierzchniowe materace z pianki visco mają przede wszystkim zmniejszyć nacisk na ciało, a więc idealnie nadają się do zmiękczenia materaca. To dodatkowa warstwa komfortu. Pianka visco, dzięki swojej specyficznej budowie, powoduje, że powierzchnia nie uciska ciała tak mocno – ulgę da się odczuć szczególnie w strefie ramion i bioder. Piana nagrzewa się lekko od ciała i idealnie do niego przylega, a to powoduje, że nie odczuwamy znacznie mniejszy nacisk na ciało. Taki materiał jest uzywany również w modelach przeciwodleżynowych, właśnie ze względu na takie właściwości.

Użycie toppera tego typu jest najprostszym i najczęściej spotykanym sposobem zmiękczenia zbyt twardego materaca.

 • wymiana stelaża

Choć mamy tendencję do zwracania znacznie mniejszej uwagi na stelaż znajdujący się pod materacem, ma on także znaczący wpływ na jego twardość. Najbardziej popularne, klasyczne stelaże są zbudowane ze sztywnych listew. Te bardziej zaawansowane technologicznie – niedużo zresztą droższe tzw. elastyczne lub sprężynujące- potrafią już współgrać z materacem. Właściwie każdy model tego typu jest wyposażony w regulację twardości w środkowej części. Kilka listew, znajdujących się pod plecami, wyposażonych jest w obręcze. Kiedy przesuniemy je do zewnętrznej strony stelaża, uginają się mocniej, a więc podłoże jest bardziej miękkie. Dzięki temu stelaż może przejąć część naszego ciężaru, a ucisk na ciało się zmniejsza.

Zastosowanie takiego stelaża pomaga nie tylko zmiękczyć materac pośrednio, ale także znacznie wydłuża jego żywotność. Wielu producentów zaleca, aby łączyć materace właśnie z takimi konstrukcjami, bo dzięki temu możemy z niego korzystać znacznie dłużej.

 • modele termoelastyczne

Niektóre materace, jak te z pianki termoelastycznej, są wykonane z dość charakterystycznego materiału. Pianka visco reaguje na ciepło i pod jego wpływem staje się znacznie bardziej miękka. Jeśli nasz model jest wykonany z takiego materiału, początkowo może się wydawać twardy – zwłaszcza jeśli jest transportowany zimą. Jednak po kilki godzinach w temperaturze pokojowej wraca już do swojej normalnej miękkości. Podobnie jest z poduszkami termoelastycznymi, które wystawione na zimno robią się twardsze.

JAK PRZYSPIESZYĆ DOPASOWYWANIE DO CIAŁA

Zdarza się niekiedy, że materac testowany w salonie był idealny. Zdecydowaliśmy się na jego zakup, kiedy jednak otrzymaliśmy przesyłkę okazało się, że nasz nowy nabytek nie wydaje się być tak wygodny. Twardość jest generalnie dobra, model jednak jest trochę …..sztywny.

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić jest sprawdzenie, czy otrzymaliśmy model, który zamawialiśmy. Nam zdarzyło się raz wysłać do klienta inny materac. Pomyłka nastapiła w fabryce, gdzie komuś pomyliły się etykiety. Klient otrzymał super twardy model 🙂 Szybko udało się wyjaśnić nieporozumienie. Pomyłki tego typu zdarzają się co prawda bardzo rzadko, jednak nie da się ich całkowicie wykluczyć.

Jeśli zakupiony przez nas model zgadza się z zamówieniem, delikatnie wyższa sztywność nie powinna nas niepokoić niepokoić. Trzeba pamiętać o tym, że salonowy materac znajduje się tam kilka, klikanaście tygodni. Sporo osób go testuje, a więc miał już czas, aby się „uleżeć”. Każdy nowy materac po jakimś czasie dopasowuje się do swojego użytkowanika – dlatego też nie poleca się spać na modelach używanych wcześniej przez kogoś innego. Nasz nowy materac potrzebuje kilkanaście nocy, aby dopasować się do naszej sylwetki.

Można ten proces przyspieszyć:

 • masaż – można materacowi zafundować masaż 😉 Spacerowanie po nim przyspieszy cały proces dopasowywania;
 • częste zmiany strony – w początkowym okresie użytkowania dobrze jest odwracać maerac – nawet codziennie – góra-dół;
 • temperatura w pokoju – jeśli śpimy w bardzo zimnym pokoju, pianka termoelastyczna w naturalny sposób będzie potrzebowała trochę więcej czasu, aby się rozgrzać. Delikatne podniesienie temperatury powinno pomóc.

Jeśl nasz materac jest bardzo twardy, warto na pewno rozważyć jego wymianę lub kupno nowego – jeśli na przykład nakładka termoelastyczna nie pomaga. Spanie na za twardym podłożu w dłuższej perpektywie z pewnością będzie skutkowało bólem pleców, co może się negatywnie odbić na naszym codziennym funkcjonowaniu.

Osobom, które mają problemy z dobraniem twardości i które kilka razy kupiłu model nieodpowiedni, zawsze zalecamy odwiedzenie salonu i testowanie przed zakupem. Zajmuje to wprawdzie trochę więcej czasu, pozwala jednak podjąć dobrą decyzję. A to w sumie okazuje się czasami dużą oszczędnością czasu i niekiedy także pieniędzy.

 • Monika

  Witam
  Kupiłam materac piankowy z dodatkową warstwą pianki wysokoelastycznej 16cm ,7 straf,trelarz jest z giętkich listewek.
  Twardosc H3,tak nam polecono przy wadze 50 i 70kg,niestety okazało się za twardy,a zwrucic sie nie da.
  Jaką nakładę polecicie państwo dla nas?

 • Admin

  Dzień dobry Pani Moniko,

  materac nawierzchniowy, który idealnie nadaje się do zmiękczenia zbyt twardego materaca bazowego, to Hilding Select Top. Ma wystarczająco gruby wkład – zbyt cienka nakładka może nie spełnić swojego zadania.

Leave a Comment