Jak usunąć plamy i roztocza z materaca ?

USUWANIE PLAM

Poplamiony materac nie zawsze musi być wymieniany. Czasami takie wypadki zdarzają się nawet w kilka dni po jego zakupie. Co wtedy robić ? Istnieje kilka sposobów, które można wykorzystać:

 • Doskonale przed powstawaniem plam chroni…regularne odkurzanie materaca. To przede wszystkim zdrowe, bo usuwamy z niego kurz, będący siedliskiem różnego rodzaju mikroorganizmów. A kiedy zdarzy się nam już go poplamić, mniej kurzu oznacza mniejszą plamę.
 • Świetne w usuwaniu roztoczy są również proszki i płyny do czyszczenia tapicerki, na przykład samochodowej, choć popularne marki odplamiaczy także tworzą swoje wersje tego typy płynów. Odplamiacze czy płyny do czyszczenia tapicerki mają jedną zaletę: są dość delikatne, ponieważ z założenia będą miały kontakt z naszą skórą. Jeśli nie mamy bardzo wrażliwej skóry, spokojnie można ich użyć.
 • O wiele mocniejsze i polecane do trudnych do usunięcia plam, na przykład z materaca, są odplamiacze enzymatyczne. Możemy je oczywiście kupić w sklepie, ale doskonałym przykładem enzymatycznego odplamiacza jest woda zmieszana z sokiem z cytryny- lepiej jednak sprawdzić, jak nasz materac zareaguje na tego typu domowej roboty odplamiacz, bo możemy mieć jeszcze jedną plamę więcej do usunięcia.
 • Plamy z krwi można próbować usunąć na kilka sposobów. Pierwszy z nich to użycie wody utlenionej, która najprawdopodobniej nie usunie jej całkowicie, ale pomoże zredukować. Inny sposób to użycie ZIMNEJ wody. Często popełniamy błąd, czyszcząc materac ciepłą wodą – białko zawarte w krwi ścina się i plama jest jeszcze trudniejsza do wyczyszczenia. Po przetarciu zimną wodą możemy spróbować użyć wody z solą – ten sposób jest szczególnie skuteczny przy usuwaniu świeżych plam.
 • Dobrym sposobem na usunięcie plam z materaca, któych pochodzenie jest niezidentyfikowane jest roztwór wody z sodą– jedna część sody, dwie części wody, nakładamy mieszankę na plamę i zostawiamy na pół godziny. Czasami bardzo dobrze sprawdza się płyn do mycia naczyń, a szczególnie dobry jest w tym nasz stary poczciwy Ludwik. Pamiętajmy jednak, aby kupić oryginalny płyn, który ma znacznie lepsze działanie niż jego podróbki.
 • Czasami dzieciom czy naszym zwierzakom zdarzy się zmoczyć materac, ale na usunięcie takich plam także jest sposób. Na początku musimy osuszyć materac, następnie spryskujemy go enzymatycznym odplamiaczem – ten jest najlepszy ponieważ nieutralizuje zapach. Po spryskaniu osuszamy materac, przyciskając szmatkę do plamy. Następnie rozsypujemy sodę na plamę i pozostawiamy, najlepiej na noc i odkurzamy. Jeśli takie rozwiązanie nie pomoże, możemy sięgnąć po cięższe działa Robimy mieszankę wody utlenionej ( ok. 1/3 szklanki ) z sodą ( 3 łyżki ) i używamy takiej mieszanki do spryskania plam.
 • Przy bardzo zabrudzonym materacu można spróbować czyszczenia suchą sodą, które jest bardzo skuteczny w przypadku większości plam. Na powierzchni materaca rozypujemy suchą sodę, po czym wcieramy ją delikatnie. W tym przypadku konieczne będzie niestety pozostawienie jej przez całą noc. Rano dokładnie odkurzamy materac i gotowe. Czyszczenie sodą jest o tyle bezpieczne, że wykonywane na sucho.
 • Dobrym i naturalnym odplamiaczem jest także boraks. Ma niezwykle szerokie zastosowanie. Do plam suchych robimy mieszankę boraksu z wodą, tak aby powstała pasta. Nakładamy ją na plamę, pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie zeskrobujemy. W przypadku plam mokrych mieszamy pół szklanki boraksu z 1,5 szklanki wody i takim roztworem polewamy plamę, następnie osuszamy szmatką. Boraks ma jedną wielką przewagę nad innymi środkami – oprócz plam doskonale usuwa także nieprzyjemne zapachy, ten sposób sprawdzi się więc doskonale wtedy, kiedy nasze zwierzaki zostawią nam na materacu przykrą niespodziankę  Pamiętajmy o tym, aby przed wykorzystaniem boraksu sprawdzić, jak materiał zareaguje na kontakt z nim, aby uchronić się na przykład przed odbarwieniami.

To oczywiście nie wszystkie plamy, jakie czasami niespodziewanie mogą się pojawić na naszym materacu- najlepiej jest starać się omijać go z daleka z różnego rodzaju płynami, ale przecież każdy od czasu do czasu lubi wypić herbatę pod kocem. A kiedy już zdarzy się nam wypadek przy pracy, najlepiej działać szybko.

Jeśli często zdarza wam się zabrudzić materac, warto pomyśleć o ochronie, jaką stanowią nawierzchniowe materace.

WALKA Z ROZTOCZAMI

Nieco inaczej musimy sobie niestety radzić z roztoczami. Pozbycie się ich z materaca jest znacznie trudniejsze niż na przykład bakterii. Mimo obiegowych opinii, że można je na przykład usunąć „mrozem” lub praniem w gorącej wodzie, nie jest to niestety prawda. Właściwie jedynym skutecznym sposobem, jest bardzo częste odkurzanie. Pozbywamy się w ten sposób kurzu, a więc środowiska, w krórym roztocza czują się najlepiej.

Tutaj konieczne staje się zastosowanie specjalnych płynów chemicznych. Możemy polecić płyn Arox na roztocza, sprzedawany w formie spryskiwacza. Jest to niestety środek chemiczny, za to bardzo skutecznie zwalcza właśnie roztocza nie tylko na materacu, ale także zasłonach czy dywanach.

Pośród preparatów aptecznych, na pewno warta wymienienia jest linia Alertex. To kilka rodzajów preparatów, które zostały specjalnie stworzone właśnie do walki z roztoczami. Znaleźć można tutaj specjalną piankę, którą stosujemy miejscowo na materacu, wcieramy, a po wyschnięciu odkurzamy ( Alertex preparat roztoczobójczy). W tej samej linii do kupienia także aerozol.

Przy silnych alergiach na roztocza można także wykorzystać specjalny dodatek do prania Alertex, który zabija roztocza.

Ponieważ alergia na roztocza jest także często związana z bardzo dużą wrażliwością skóry, zanim przeprowadzimy czyszczenie całego materaca jakimkolwiek środkiem chemicznym, warto sprawdzić, czy nasza skóra nie zareaguje na niego uczuleniowo.

A jeśli macie swoje sprawdzone sposoby walki z plamami na materacu oraz roztoczami, chętnie je poznamy – podzielcie się nimi z nami w komentarzach  🙂

Najczęściej zadawane pytania:

1. Jak czyści się materac pokryty skajem ?

Materace pokryte eko-skórą, czy innymi podobnymi materiałami, najczęściej mają przeznaczenie medyczne. Nieprzemakalna warstwa ma chronić środek przed zamoczeniem i zabrudzenie i jednocześnie ułatwiać czyszczenie. W tym przypadku wystarczy środek antyseptyczny w sprayu, lub po prostu przetarcie powierzchni wilgotną szmatką namoczoną w wodzie ze środkiem czyszczącym.

Autor: Ela Kulon

 • Antek

  Serdecznie polecam sprawdzoną i w sumie nową metodę w Polsce ( w Niemczech od lat stosowaną) bezwodnego czyszczenia materaca – tzw. system Potema. Mieszkam w Olsztynie i trafiłem na firmę zajmującą się w/w. Dojeżdżają do klienta na miejsce zamieszkiania, cała impreza trwa 40 minut i po 20 minutach od czyszczenia można spać na materacu. Koleś wyssał tonę brudu z mojego materaca, maszyna którą to robi ma specjalną lampę, któa zabija roztocza. potem sprysuje materac specjhalnym sprayem. Czyścił wcześniej u koleżanki, która ma synka chorego na alergię na roztocza i ona poleciła mi usługę. Cóż ja polecam Wam – chętnym oczywiście. dla alergików – super sprawa.
  Skorzystajcie – warto
  A.

 • Klaudia

  Ponieważ mój synek ma mocną alergię na kurz i roztocza to za namową sąsiadki zamówiłam Pana, który usuwa zabrudzenia za pomocą pary. Wszystko fajnie wyglądało, Pan był bardzo miły, ale po zakończonym czyszczeniu niestety nie mogłam położyć Jasia. Niestety materac był może nie mokry, ale mocno wilgotny. Po kilku dniach zaczął nieładnie pachnąć. Skończyło się zakupem nowego materaca. Czyszczenie 100zł plus nowy materac 350zł. 🙁

 • Supermaterace

  Rzeczywiście, czyszczenie na mokro warto stosować tylko wtedy, kiedy inne sposoby się nie sprawdzają (albo ograniczać użycie wody do najbardziej zabrudzonych miejsc). Ciężko jest wysuszyć wielopoziomową konstrukcję i nieprzyjemny zapach może się pojawić – wtedy już właściwie materac jest do wyrzucenia. Warto dokupić nakładkę ochronną i założyć ją na czysty materac jako zabezpieczenie – to w połączeniu z pralnym pokrowcem sprawi, że będziemy mogli łatwo wyczyścić materac z zabrudzeń.

 • Darek

  Ja osobiście to na mokro bym nie czyścił materaca. Czy to parą, czy wodą ze środkami. Jak później wyciągniesz wilgoć z wnętrza materaca. Para również nie wniknie do środka i nie zniszczy roztoczy. Materac ma ok. 25-30cm. Para tam nie dotrze. Ja za namową sąsiadki skorzystałem z niemieckiej firmy Potema. Czyści na sucho. Ponoć również dezynfekuje i można od razu kłaść się na materac. nie trzeba suszyć, wykładać na słońce itd.

 • Kejt

  Ja na swój materac, który ma pokrowiec Medicott dla alergików mam prosty sposób bo można go prać normalnie w 60 stopniach i nie mam problemu. Jego właściwości po roku i kilku miesiącach nie zmieniły się i dalej ułatwia życie

 • Kocur

  No dobra możesz prać ten pokrowiec, ale co ze zdejmowaniem i suszeniem, a potem zakładaniem? Dla mnie to awykonalne – tak zniszczyłem stary pokrowiec, który chciałem wyprać w płynie dla alergików.

 • Admin

  Pranie w pralni jest bardzo praktyczne, bo nie ma ryzyka, że pokrowiec nie będzie do końca suchy. No i to też po prostu dużo wygodniejsze. Ważne jest również to, aby nie wyprać pokrowca w zbyt dużej temperaturze, bo rzeczywiście może się zniszczyć. Tak jest na przykład z grubszymi, pikowanymi pokrowcami, które mają w sobie piankę termoplastyczną – tutaj pranie maksymalnie w 30 stopniach.

 • Kejtt

  No właśnie nic się z nim nie działo. A też mogłam się o to martwić. 3 razy patrzyłam na metkę i widziałam tam : 60 stopni … pokrowiec najpierw suszyłam tak, żeby sobie odkapał w łazience, potem rozłożyłam i sechł w pokoju, jak był delikatnie wilgotny, przy pomocy for internetowych – naciągnęłam go na wkład materaca i tak sobie w pozycji pionowej dosychali razem.

 • Admin

  Vitmat ma fajny sposób na kurczenie materiału – opakowują po prostu swoje wkłady w dość luźny pokrowiec, zawsze zostaje więc ten centymetr czy dwa na kurczenie materiału. Warto też przed zakupem sprawdzić, jak wszyty jest zamek, bo niektóre firmy wszywają go tylko z jednej strony – i to z węższej 😉 Zakładanie takiego pokrowca po praniu- koszmar. Dwie silne osoby do pomocy niezbędne. Kto próbował, ten wie 🙂

 • Admin

  A, i pamiętajcie, żeby dobrze podeprzeć materac, jeśli go suszycie w pionowej pozycji, tak żeby wnętrze się nie deformowało 🙂
  jak nie suszyc materaca :)

 • Kot

  Niektóre materace w pokrowcach mają zamek błyskawiczny dookoła wkładu i pokrowiec zamyka się jak walizka. Swoją drogą, kota też prałaś razem z łóżkiem ? 😛 Miejscami się nie doszorował 😉

 • Admin

  Oj tam, oj tam, tylko troszkę na paszczy 🙂

 • Kalina

  Sprawdźcie sobie na roztocza pokrowiec, który przeciwdziała ich rozwojowi. Czyli np. taki ze srebrnymi nitkami.

 • Daria

  Ja kiedyś nie mogłam dosuszyć materaca po praniu, bo było wilgotno, ale strasznie się bałam, że go popsuje, ale na szczęście przyszedł słoneczny dzień i wysechł w mgnieniu oka.

 • Eryk

  pedantem w sprawach porzątku nie jestem, ale nie lubię mieć syfu… przerazają mnie ludzie którzy dookoła siebie mają bałagan. Kupując materac postawiłem sobie cel-ściągany pokrowiec. Lubie ogladać filmy w tv i podjadać, czasem prześcieradło nie wystarczy dlatego wyprać trzeba pokrowiec. Mój materac nie tylko doskonale dopasowuje się do mego ciała, ale również ma pokrowiec rozpinany na 4 częsci… tak więc całego prać nie muszę. wygoglujcie sobie w sieci e-sklepy, bo są tańsze od stacjonarnych a produkt mają taki sam!

 • Ula

  Czy polecana końcówka do odkurzania materaca rzeczywiście różni się od np. takiej do odkurzania mebli lub po prostu rury odkurzacza bez końcówki ?

 • Admin

  Jeśli odkurzacz jest wyposażony w specjalną końcówkę do materaca, można jej użyć. Jednak doskonale sprawdzi się też mała końcówka dołączana do standardowych modeli odkurzacza. Odkurzanie bez końcówki zajmuje trochę więcej czasu.

 • reni

  Po co pokrowiec oddawać do pralni, jak można sobie samemu zdjąć i wyprać. Wystarczy sprawdzić na metce w jakiej temperaturze,mój mogę wyprać w sześćdziesięciu stopniach, w takiej temperaturze to wszelkie plamy zejdą i roztocza zginą, dobrze jak pokrowiec można rozpiąć na dwie mniejsze części, wchodzi wygodnie do pralki i człowiek się tak nie namęczy.

Leave a Comment