Jak usunąć plamy z obicia łóżka Concept ?.

Posiadanie łóżka obitego tkaniną to jeden z fajniejszych sposobów na wprowadzenie do sypialni koloru i ciekawej faktury. Czasami jednak musimy się uporać z plamami i zanieczyszczeniami, jakie się na obiciu pojawiają. Jeśli jesteście już właścicielami łóżka New Concept i właśnie przytrafił się Wam mały wypadek, możecie być spokojni – usuwanie plam z tkanin obiciowych tej firmy jest banalnie proste.

JAK TO DZIAŁA ? – ZABEZPIECZENIA PRZED PLAMIENIEM

Włókna poszczególnych tkanin są mniej lub bardziej chłonne, jednak ze swojej natury mają skłonność do wpijania płynów. Ciecz, która wnika w materiał, pozostawia oczywiście plamę, którą stosunkowo trudno usunąć. Producenci nowoczesnych rozwiązań musieli się więc skupić na tym, aby w jakiś sposób zabezpieczyć materiały przed wpijaniem płynów, a jednocześnie zachować niezwykle miłe w dotyku faktury. Zadanie niełatwe, jednak wykonalne. Cała magia jak zazwyczaj kryje się wewnątrz włókien.

Materiał, już na etapie produkcji, jest zabezpieczany specjalną warstwą, dzięki której płyny nie są wpijane przez tkaninę, która staje się nieprzemakalna. Bardzo często w tego typu rozwiązaniach wykorzystuje się pokrywanie teflonem i jest to najbardziej popularny sposób zabezpieczania materiałów przed plamieniem. Na tak rozlanej tkaninie ciecz zachowuje się bardzo charakterystycznie – zbiera się w krople, które bardzo łatwo usunąć. Jednocześnie tkanina doskonale przepuszcza powietrze, co oczywiście sprzyja zachowaniu świeżości. Co niezwykle ważne, takie zabezpieczenie jest właściwie trwałe i nie ulega ścieraniu.  Obok teflonu  czy na przykład silikonu ,wykorzystywane są również inne rozwiązania, a wiele z nich pozwala wprowadzić także kolejne udoskonalenia, jak na przykład ochronę przed promieniami UV, dzięki czemu materiał nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych.

Dziś zabezpieczanie materiałów obiciowych w ten sposób jest już właściwie standardem i zawsze warto zwracać uwagę na tego typu ułatwienia, kiedy kupujemy tapicerowane meble. Przede wszystkim dlatego, że bardzo ułatwia to dbanie o czystość.

FARGOTEX CZYLI WODA W AKCJI

Kilka serii tkanin Fargotex, w które można obić łóżka Concept, to chyba najbardziej zaawansowana technologia obecna na rynku obiciowym. To nie tylko piękne kolory, ale również faktury, które urzekają, kiedy tylko położy się na nich dłoń. Jednak przede wszystkim to magiczny system usuwania plam, który nie bez kozery Fargotex określił mianem Magic Home. Możemy bez obaw zamawiać łóżka z miękkich, zamszowych tkaninach czy w delikatnych ekoskórach – teraz technologia jest po naszej stronie i pomaga nam odpowiednio zadbać o materiał. Ale przede wszystkim zrobić to bez większego wysiłku.

Fargotex w ramach technologii Magic Home wykorzystał dwa systemy: Easy Life i Easy Clean. Obydwa wykorzystują nowoczesną technologię, dzięki której materiał jest zabezpieczony przed wnikaniem plam do wnętrza tkaniny. Właściwie każdy rodzaj plam jest bardzo łatwy do usunięcia, wystarczy jedynie odrobina wody i papierowy ręcznik. Warto działać szybko, bo usunięcie zaschniętej plamy zawsze jest trudniejsze, a świeże zabrudzenie można szybko i łatwo wyczyścić z użyciem wody lub szarego mydła. Delikatne tkaniny, zwłaszcza floki czy eko skórę, która ma zamszowe wykończenie, warto jedynie odsączać, a przecieranie ograniczać do minimum.

Mokre plamy – kawa, herbata, sok, wino

Nie tylko te z soku, czy herbaty, ale nawet, wina, czy szczególnie „upartej” kawy. Rozlany płyn powinniśmy odsączyć z tkaniny, przykładając do niej papierowy ręcznik. Robimy tak aż do momentu, aż płyn się całkowicie wchłonie. Jeśli na materiale pozostał ślad, delikatnie zwilżamy plamę wodą i delikatnie przecieramy ją ściereczką z mikrofibry i odrobiną szarego mydła (szare mydło jest najbezpieczniejsze, ponieważ nie zawiera wielu chemikaliów, a nigdy do końca nie wiadomo, jak tkanina zareaguje na różnego rodzaju środki wybielające użyte na przykład w odplamiaczach).  Kiedy plama już zniknie, skrapiamy materiał wodą i odsączamy powierzchnię, aby usunąć resztki mydła.

Lepkie plamy – sosy, majonez, keczup

Czyszczenie lepkich plam jest bardzo podobne do czyszczenia tych płynnych. Na początku jednak trzeba zebrać pozostałości na przykład keczupu, starając się ich nie wcierać w materiał. Następnie postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku mokrej plamy, czyli skrapiamy materiał wodą i odsączamy płyn. W razie potrzeby używamy szarego mydła, a jeśli ono nie podziała, można wykorzystać białe mydło.

Suche plamy – popiół, puder

Tutaj wystarczy jedynie odkurzyć zabrudzenie – najlepiej od razu, aby uniknąć wtarcia proszku w materiał. Resztki doskonale usuwają się po przetarciu materiału suchą ściereczką z mikrofibry.

Najtrudniejsze zabrudzenia – atrament, długopis, ołówek

To zdecydowanie wróg numer jeden tkanin obiciowych, z którym jednak dzięki aplikacjom Easy Life i Easy Clean można sobie łatwo poradzić.

W przypadku tkaniny Vienna, czyli eko-skóry, plamę tego typu można usunąć na sucho. Zaczynamy od użycia zwykłej szkolnej gumki, która powinna sobie poradzić z takim zabrudzeniem. Jeśli plama jest bardzo uciążliwa, można spróbować przetrzeć ją odrobiną alkoholu etylowego. JEDNAK TYLKO I WYŁĄCZNIE W PRZYPADKU TEJ EKOSKÓRY. Producent nie zaleca stosowania alkoholu w przypadku wszystkich innych materiałów obiciowych. W ich przypadku postępowanie jest dokładnie takie samo, jak w przypadku wszystkich innych plam,a  więc użycie wilgotnej szmatki z mikrofibry, a  razie konieczności odrobina szarego mydła.

Zawsze warto działać szybko i stopniować siłę użytych środków. Jeśli sama woda się nie sprawdza, używamy szarego mydła. Jeśli ono nie działa, możemy wypróbować nieco silniej działające białe mydło. I to w zupełności wystarczy – tkaniny są tak zabezpieczone, że bez problemu usuniemy w taki sposób wszystkie plamy.

A poniżej krótki, ogólny poradnik, jak poradzić sobie z różnymi zabrudzeniami materiałów Fargotex. Jeśli nie mamy pewności, zawsze warto odwiedzić stronę producenta i sprawdzić, jakie możliwości daje nam system Magic Home. Ci, którzy lubią ryzyko 😉 , mogą próbować również innych środków, zawsze jednak warto przeprowadzić początkowy test w niewidocznym miejscu. Prawdopodobnie jednak nie będzie to konieczne, bo tkaniny są naprawdę świetnie zabezpieczone.

ITALVELUTTI – ZERO SPOT SYSTEM

Zero Spot System firmy Italvelutti jest rozwiązaniem, które łączy w sobie dwie najważniejsze cechy. Po pierwsze oczywiście zabezpiecza materiały przed brudzeniem, i zupełnie podobnie jak w przypadku Fargotexu, pozwala a niezwykle łatwe usunięcie plam z tkaniny obiciowej. Jednak włoska firma zwraca uwagę także na inną ważną cechę tego rozwiązania. To uzyskanie wyjątkowej przewiewności materiału, co nie zawsze się udaje, jeśli pokrywa się materiał warstwą ochronną.

Mokre plamy czyli kawa, herbata i sok

Jak w przypadku większości tkanin, które są zabezpieczane specjalnym systemem, wystarczy użyć jedynie papierowego ręcznika, który przykładamy do zabrudzenia. Płyn, nie wsiąka do wnętrza tkaniny, więc jego zebranie jest bardzo proste. Jeśli na materiale pozostała część zabrudzenia, można go przetrzeć delikatnie zwilżoną gąbką. Aby nie rozcierać plamy, zawsze przecieranie powinniśmy wykonywać do wewnątrz plamy. Jeśli zabrudzenie jest wyjątkowo uciążliwe, gąbkę można zwilżyć delikatnym detergentem. A następnie przecieramy plamę, często płucząc gąbkę w czystej wodzie. Zabieg powtarzamy aż do momentu usunięcia plamy. Tutaj ważny jest także czas działania – im szybciej zbierzemy płyn, tym łatwiej będzie nam usunąć zabrudzenie.

Usuwanie suchych plam – popiół, puder, długopis i ołówek

Ich usunięcie wymaga zazwyczaj tylko wilgotnej gąbki, którą delikatnie ścieramy zabrudzenie aż do jego usunięcia. Jeśli na tkaninie pojawi się zabrudzenie z ołówka czy długopisu, Italvelutti zaleca użycie odrobiny alkoholu lub nieoleistego rozpuszczalnika, które świetnie radzą sobie z takim problemem.

Usuwanie lepkich i zaschniętych plam – keczup, sos

Najważniejsze jest oczywiście szybkie działanie. Zbieramy pozostałość zabrudzenia, a następnie delikatnie przecieramy plamę wilgotną gąbką, często ją płucząc. Jeśli woda nie radzi sobie z pozostałością, można użyć delikatnego detergentu. Ponieważ nie zawsze jest możliwe szybkie działanie, na obiciu łóżka czasami pojawią się też zaschnięte plamy. Należy jest bardzo delikatne zeskrobać, używając jednak łyżeczki – nigdy ostrego narzędzia. Następnie delikatnie przecieramy materiał wilgotną gąbką z odrobiną detergentu.

Pamiętajmy o tym, aby używać tylko delikatnych detergentów i ograniczyć pocieranie do minimum. Im tkanina delikatniejsza w swojej fakturze, tym powinniśmy być bardziej ostrożni.

CASABLANCA I SYSTEM CLEANABOO

W podobny sposób, co tkaniny Fargotex i Italvelutti, zabezpieczone zostały również tkaniny Casablanca. Ponieważ to materiał, który jest delikatny w dotyku, bo przypomina zamsz, jego zabezpieczenie jest szczególnie ważne – usuwanie plam bez odpowiedniej ochrony byłoby dość uciążliwe.

Dlatego w serii Casablanca użyto systemu Cleanaboo, który sprawia, że choć materiał wydaje się chłonny, płyny nie wnikają do jego wnętrza. Podobnie jak w przypadku większości rozwiązań, formują się w krople i łatwo jest zebrać z powierzchni. Czyszczenie materiału, podobnie jak w przypadku innych zaawansowanych technologicznie rozwiązań, wymaga jedynie użycia papierowego ręcznika lub wilgotnej szmatki. Poniżej prezentacja zachowania tkaniny Casablanca w zetknięciu z płynem:

A więcej szczegółów na temat innych sposobów na tkaniny znajdziecie na stronach ich producentów:

Fargotex – hiszpańskie tkaniny

Italvelutti – włoska jakość

TopTextil – system Cleanaboo serii Casablanca

 

Leave a Comment