Jak ważne są preferencje w wyborze materaca – Tytan Janpola.

Zdarza się, że w naszym stacjonarnym salonie pojawiają się osoby, które uwielbiają spać na bardzo twardym materacu. Wtedy zasady dobierania modelu do wagi można wyrzucić do kosza 😉 Teoretycznie osoby, którym nie powinno być wygodnie na takim czy takim modelu, czują się na nim idealnie.  Ostatecznie zawsze decyduje osoba, która będzie na materacu spała, okazuje się też, że czasami nasze preferencje nijak się mają do oznaczeń.

Zdarzyło nam się kiedyś gościć klientów, których stosunkowo niska waga nakazywałaby nam polecić model miękki o janpol tytantwardości H2. Szybko jednak okazało się, że idealnym wyborem dla nich jest jeden z najtwardszych materaców w naszym sklepie – po prostu dlatego, że bardzo lubili spać na płasko na podłodze. Kompletnie zaprzeczyli w ten sposób wszystkim szkoleniom z ułożenia kręgosłupa, jego prawidłowych krzywizn itd 🙂 Jak widać zawsze jednak to nasze ciało i jego przyzwyczajenia ostatecznie decydują o tym, na czym czujemy się najwygodniej, o czym mówili też zaprzyjaźnieni z naszym portalem fizjoterapeuci ( w poście o chorobach kręgosłupa i materacach).

To oczywiście tylko jeden z wyjątkowych przykładów, bo jednak w większości przypadków dopasowanie wagi do modelu okazuje się być bardzo trafione. Jeśli dodać do tego informację właśnie o preferencji co do twardości, można przy większym doświadczeniu doskonale dobrać materac nawet na odległość.

Jednym z takich modeli, który można by nazwać zupełnie „ekstremalnym” jest Tytan firmy Janpol – dostępny u nas. Już na pierwszy rzut oka na skalę widać, że to prawdziwy „twardziel”. Skala janpolowska obejmuje modele od 1 do 10, przy czym 6 można porównać do H3, czyli już dość twardego materaca. Dziesiątka jest zatem prawdziwym kamieniem.

Wnętrze:

Co może być dość zaskakujące, Tytan, choć jest bardzo twardym materacem, wcale nie ma wewnątrz kieszonek. Jego baza, czyli środek, jest wykonana z pianki poliuretanowej. Sama pianka bardzo często jest kojarzona z gąbka, która wysypuje się z materaca i raczej z bardzo miękkim podłożem do spania – które w dodatku bardzo szybko się odkształca. Jak się jednak okazuje – na przykładzie Tytana – można z poliuretanowej piany stworzyć naprawdę bardzo twardy i wytrzymały materac. Wszystko zależy od tego, jaką ma ona gęstość – im gęstość wyższa, tym pianka jest twardsza i bardziej odporna na odkształcenia. Jednocześnie dzisiejsze pianki są niezwykle wytrzymałe i mogą z powodzeniem przejąć rolę kieszeni, które w klasycznych modelach miały przyjmować na siebie całe obciążenie.

Tytan dodatkowo jest uzupełniony innym materiałem, też zresztą niezwykle charakterystycznym dla twardych materaców, którym jest kokos. Nad fenomenem kokosu zastanawialiśmy się tutaj. Dlaczego akurat taki materiał spośród całej masy innych ? W skrócie dlatego, że łączy w sobie dwie skrajności, co spotyka się rzadko nie tylko w przyrodzie, ale także i w wynalazkach. Jest sztywny i twardy, ale jednocześnie na tyle sprężysty i elastyczny, aby dopasować się do ciała. Można więc spać na nim, jak na twardej podłodze, ale z tą różnicą, że dopasuje się do ciała i wesprze je, więc nie będziemy czuć bólów mięśni.

Dla kogo Tytan ?

Oczywiście nie każdy doskonale się wyśpi na Tytanie – wręcz przeciwnie, to na tyle specyficzny materac, że tylko niektórzy będą się na nim czuć wygodnie:

osoby bardzo ciężkie – takie, którym jest niezwykle trudno znaleźć materac trwały lub wystarczająco twardy. Trzeba o tym pamiętać, nawet jeśli zależy nam na naprawdę twardym modelu. W tym wypadku można przesadzić, lepiej więc wziąć pod uwagę swoją wagę.

osoby ciężkie, które lubią spać na bardzo twardym podłożu – tu oczywiście jest niezwykle trudno określić na przykład przedział wagowy, bo nawet sam producent go nie podaje. Znowu najważniejsze stają się tu nasze preferencje.

Czasami zdarza się, że osoby z chorym kręgosłupem śpią na podłodze lub na naprawdę twardym materacu. Rzeczywiście przy problemach z plecami dobrze jest wybrać model nieco twardszy, ale nie poleca się wybierania zbyt twardego materaca, który może sprawić, że tylko po jednej nocy będziemy czuć ból mięśni przez kilka następnych dni. Odchodzi się od polecania twardych materaców, na rzecz dobierania twardości do wagi i ułożenia kręgosłupa na materacu.

Jakie pokrowce można wybrać do modelu Tytan Janpola ?

Materac Janpola został wyposażony w dwa rozaje pokrowca:

– pralny w temperaturze do 60 stopni, który uszyty jest z tkaniny jerseyowej. Łatwo go zdjąć dzięki rozdzielczemu zamkowi;

– stały, który wykonano z żakardu. Tkanina żakardowa została przepikowana dwiema różnymi materiałami w zależności od strony. W lecie używać można tej pikowanej bawełną, która świetnie wchłania wilgoć i pozwala szybko pozbyć się nadmiaru ciepła z ciała. Zimowa strona wyposażona jest we wkład z owczej wełny.

Tytan to doskonały przykład na to, że w bogatej ofercie Janpola można znaleźć absolutnie wszystko. Od niezwykle mięciutkich materaców, aż po te niezwykle twarde jak właśnie Tytan.

Leave a Comment