Jak wybrać materac dla alergika ?

Coraz więcej osób cierpi na alergie spowodowane już nie tylko roztoczami, ale także różnego rodzaju substancjami chemicznymi. Ponieważ średnio 8 godzin spędzamy śpiąc, warto zadbać o to, aby nasze łóżko było nie tylko wygodnym, ale i bezpiecznym miejscem snu.

W przypadku alergii bliżej powinniśmy się przyjrzeć nie tylko samemu materacowi, ale także wszystkim dodatkom, które znajdują się w naszym łóżku. Zacznijmy jednak od materaca antyalergicznego.

MATERIAŁ Z JAKIEGO MATERAC JEST WYKONANY:

  • najlepszym rozwiązaniem jest zakup materaca lateksowego, który polecany jest przede wszystkim właśnie alergikom. Lateks otrzymywany jest z mleczka kauczukowego, pozostaje więc całkowicie naturalnym materiałem. Pozbawiony chemikaliów, doskonale sprawdza się również w przpadku uczulenia na różnego rodzaju środki chemiczne. Jednak jego najważniejszą cechą jest to, że na swojej powierzchni nie gromadzi kurzu, który zazwyczaj staje się idealnym siedliskiem dla roztoczy. Lateksowy materac nie pleśnieje, nie rozwijają się na nim także grzyby – pozostaje stale świeży. To właśnie ta jego cecha jest wykorzystywana do produkcji podłoża do spania idealnego dla alergików. Doskonale produkty tego typu znajdziecie Państwo w ofercie firmy Vitmat, która specjalizuje się w materacach lateksowych;
  • jeśli nie zdecydujemy się na zakup materaca lateksowego, doskonale sprawdzają się także te zbudowane z różnego rodzaju pianek, które w wielu wypadkach także pozostają wolne od roztoczy, grzybów i pleśni. Tutaj zdecydowanym liderem jest szwedzka firma Hilding oraz doskonałe materace piankowe.

PRZEWIEWNOŚĆ:

To jedna z najważniejszych cech dobrego materaca hypoalergicznego. Materac powinien być cały czas wentylowany nie tylko z wierzchu, ale także od spodu, ponieważ zapobiega to rozwojowi rotoczy i innych szkodliwych mikroorganizmów na jego powierzchni oraz we wnętrzu.

W wielu modelach materaców lateksowych stosouje się technologię perforowania pianki, jak na przykład w modelu Junior Vitmatu. Polega ona na umieszczeniu w bloku lateksu wentylujących kanalików, przez które powietrze może swobodnie przepływać. Takie rozwiązanie zapewnia stałe wentylowanie materaca, a to z kolei uniemożliwia rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Podobne rozwiązanie wykorzystywane jest także w materacach piankowych. W tym przypadku jednak pianka jest perforowana w trochę inny sposób, bo są to perforowania poziome, działające jednak na podobnych zasadach.

UŁOŻENIE MATERACA:

Z przewiewnością ściśle związane jest także ułożenie samego materaca. Nie powinien on leżeć bezpośrednio na podłodze, ponieważ powietrze musi mieć dostęp zarówno do jego wierzchu, jak i spodu.

RODZAJ POKROWCA:

Aby materac można było stale odświeżać, konieczne jest zastosowanie zdejmowanego pokrowca. W przypadku alergii najlepiej sprawdzają się te, które można prać w temperaturze 60 stopni. W takiej temperaturze ginie ponad 90 procent wszystkich alergenów, które powodują uczulenia. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, w przypadku alergii, pokrowiec powinien być prany mniej więcej raz na 8 tygodni.

Najlepsi producenci materaców zadbali o zdrowie alergików, wyposażając swoje produkty w wiele wersji pralnych pokrowców. Osobom uczulonym na substancje chemiczne polecamy szczególnie pokrowce szyte ze sztucznego jedwabiu Tencel, który pozbawiony jest chemicznych dodatków i doskonały także dla osób o wrażliwej skórze. Jej podrażnienia świetnie łagodzą także pokrowce, kóre nasączono żelem lub olejkiem aloesowym działającym pielęgnacyjnie. Tu wybór jest ogromny, dzięki czemu każdy z pokrowców możemy dopasować to indywidualnych potrzeb.

70-246

Zawsze jednak najważniejsza jest możliwość prania, które pozwoli pozbyć się niechcianych, małych gości 🙂

PIELĘGNACJA MATERACA:

W przypadku alergii, konieczne jest także zadbanie o materac już po jego zakupie. Regularnie powinniśmy prać pokrowiec, a sam materac odkurzać. Pozbędziemy się w ten sposób tych mikroorganizmów, które są najbardziej uparte 😉

ZADBAJMY O INNE ELEMENTY NASZEGO ŁÓŻKA:

Jeśli cierpimy na alergie, dobrze jest także przyjrzeć się bliżej innym elementom naszego posłania. Świetnym rozwiązaniem są poduszki wykonane z lateksu, które podobnie jak sam materac, pozostają stale świeże. Poduszka, na której śpimy jest o tyle ważna, że znajduje się blisko dróg oddechowych, a nieodpowiedni materiał może nasilać dolegliwości. Dodatkową zaletą lateksowej poduszki jest także jej dobroczynny wpływ na kondycję kręgosłupa. Wszystkie poduszki z lateksu, które znajdziecie Państwo w naszym sklepie, są tworzone z myślą o osobach cierpiących na uczulenia, można je zatem prać – zarówno samą poduszkę jak i pokrowiec.

Jedna trzecia naszego życia upływa nam na odpoczynku. Zadbanie o to, aby miejsce, w którym śpimy, stało się przyjazne dla zdrowia, pozwoli na znaczne złagodzenie objawów dokuczliwej alergii.

Jesli macie Państwo pytania, zapraszamy do kontaktu z nami – pomożemy wybrać materac idealny dla osób cierpiących na różnego rodzaju uczulenia. Poniżej przedstawiamy małe zestawienie materaców lateksowych, które pomoże podjąć decyzję dotyczącą zakupu tego najbardziej odpowiedniego. 

Życzymy dużo zdrowia 🙂

Cechy materaca Cechy pokrowca Cena zł od
     
Hilding Latino płyty lateksu, pianka Velvet Touch, 7 stref twardości pokrowiec Merced lub Elips – nacisk na przewiewność tkaniny, możliwość prania w 60°  1799
 
Vitmat Junior płyta lateksu perforowana pionowo, materac dla starszych dzieci pralny, hypoalergiczny, dzianinowy  584
 
Vitmat Junior Antyalergic  płyta lateksu perforowana pionowo,  polecany młodszym astmatykom pralny, hypoalergiczny  379
 
Janpol Vita płyta naturalnego lateksu, 7 stref twardości do wyboru 13 opcji pokrowców  2195
 
Janpol Piano płyta lateksu, perforowana, 7 stref twardości do wyboru 11 opcji pokrowców  1933
 
Janpol Posejdon płyty: lateksowa i z pianki termoelastycznej visco, 3 strefy twardości do wyboru 7 opcji pokrowców  1484
 
Janpol Nyks płyta lateksu perforowana, 7 stref twardości do wyboru 9 opcji pokrowców  1197
 
Janpol Demeter płyta lateksu perforowana, 7 stref twardości, materac rehabilitacyjny do wyboru 9 opcji pokrowców  1006
 
Janpol Temida płyta lateksu perforowana, 7 stref twardości, materac rehabilitacyjny do wyboru 9 opcji pokrowców  948
 
Janpol Atena płyta lateksu perforowana pionowo, 3 strefy twardości, młodzieżowy do wyboru 8 opcji pokrowców  712

 

Leave a Comment