Jak wybrać materac dla ciężkiej osoby ?

Cięższe osoby mają czasami problem z dobraniem odpowiedniego materaca. Podpowiadamy, na jakie jego elementy zwrócić uwagę, aby spało się wygodnie.

GRUBOŚĆ

Choć nie jest ona najważniejszym elementem, to jednak zauważono, że istnieje pewne powiązanie pomiędzy grubością materaca, a wygodą snu, o której mówiły cięższe osoby. Im cięższa osoba, tym materac powinien być grubszy. Wynika to przede wszystkim z lepszego ułożenia ciała i lepszego wsparcia. Zazwyczaj modele dla osób cięższych powinny mieć minimum 15 centymetrów wysokości. Tą zasadę można jednak pominąć w przypadku modeli twardych, takich jak Kronos czy Tytan Janpola, które mają w sobie wkłady kokosowe. Ten materiał zapewnia odpowiednie wsparcie i stabilność nawet w przypadku mniejszej grubości.

TWARDOŚĆ

Dobranie odpowiedniej twardości w zależności od wagi jest jednym z elementów, które mogą sprawić trudność. Jeśli kupujemy materac tej samej firmy, na jakim spaliśmy do tej pory, można spokojnie kierować się oznaczeniami twardości z materaca używanego do tej pory. Jeśli natomiast chcemy kupić materac zupełnie innej firmy, najlepszym sposobem jest dobranie twardości według wagi, jeśli taka jest podana przez producenta.

——–

Pomagamy dobrać materac z naszej oferty:  tel. 694 860 999 lub mailowo: info@supermaterace.com.pl

——–

MATERIAŁ

Można wyróżnić kilka rodzajów materiałów, które są szczególnie polecane osobom ciężkim.

1. Materace sprężynowe:

Przy wyborze modelu sprężynowego należy się kierować przede wszystkim jakością. To najbardziej klasyczne konstrukcje, dlatego szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na ich jakość. Przy dużych obciążeniach modele wykonane mniej starannie mogą się po pewnym czasie dość mocno zapadać, co oczywiście ma wpływ na wygodę spania. W takich materacach twardość jest nadawana poprzez zastosowanie grubszych i bardziej wypornych sprężyn. I w zależności od rodzaju zastosowanego drutu, każdy model będzie miał nieco inną twardość.

Innym sposobem na poprawienie trwałości klasycznego materaca sprężynowego, który będzie obciążany dość mocno, jest wykorzystanie twardych materiałów, takich jak na przykład kokos. Dzięki jego warstwie cała konstrukcja jest bardziej stabilna, eliminowany jest efekt falowania, a ciało zyskuje lepsze wsparcie. Świetne modele tego typu można znaleźć pośród propozycji Janpola. To firma znana z dobrej jakości materaców sprężynowych, a sporą grupę stanowią tutaj modele twarde przeznaczone właśnie dla osób ciężkich. Dzięki zastosowaniu różnych rodzajów drutów, wybrać można taką twardość, która będzie najbardziej odpowiednia.

Na co zwracać uwagę:

 • jakość materiałów (w praktyce to zwrócenie uwagi na renomę firmy);
 • zastosowanie odpowiednich materiałów ( kokos, wysokoelastyczne pianki itp.);
 • wysokość (szczególnie ważna w modelach bez wkładów kokosowych).

Twarde materace sprężynowe Janpol Po kliknięciu w nazwę przejdziecie do dokładnego opisu:

Twardość (od 1 do 10) Wkład na sprężynach Cena od
Kronos 8 kokos, wys. 17.5 cm 510,00 zł
 
Gaja 7 pianka, wys. 21 cm 398,00 zł
 
Ares 7 kokos, wys. 16 cm 350,00 zł
 
Ajax 6 i 8 (dwustronny) kokos, wys. 17 cm 422,00 zł

 2. Materace kieszeniowe:

To taki z rodzajów, który ciężkim osobom polecamy najczęściej. Dlaczego ? Dlatego, że łączą w sobie wiele zalet idealnie dopasowanych do potrzeb ciężkiej osoby. Przede wszystkim są niezwykle trwałe. Jeden z modeli dostępnych w naszym sklepie posiada 15 letnią gwarancję, co w praktyce oznacza możliwość wykorzystywania go przez około 20 lat ! Uzyskanie takiej trwałości jest możliwe dzięki zastosowaniu konstrukcji kieszonek, działających niezależnie .

Kieszonkowe konstrukcje dają także bardzo dobre podparcie ciała na całej długości dzięki strefom twardości. Dzięki temu można ułożyć się wygodnie. Tu na szczególną uwagę zasługują konstrukcje zbudowane z mniejszych kieszeni multipocket. Ich zastosowanie pomaga równomiernie rozłożyć ciężar na całej powierzchni materaca, aby nacisk nie skupiał się w jednym miejscu.

W wielu modelach dodatkowo stosowane są także wkłady z nowoczesnych pianek, takich jak wysokoelastyczne czy termoelastyczne, które pomagają zmniejszyć nacisk na barki i biodra – na obciążenia w tych strefach ciała narzekają bardzo często właśnie cięższe osoby. Przy wyborze kieszeniowej konstrukcji warto zwrócić uwagę nie tylko na samą twardośc, ale także na maksymalne obciążenie, które jest bardzo często podawane przez samego producenta. To pozwala sprawdzić, jak twardość będzie przez nas odbierana w zależności od wagi ciała, ale też zapobiega nadmiernemu obciążaniu, co wydłuża żywotność materaca.

Na co zwracać uwagę:

 • występowanie materiałów takich jak pianki wysokoelastyczne czy kokos;
 • występowanie stref twardości;
 • maksymalne obciążenia podawane przez producenta;
 • obecność pianki termoelastycznej, jeśli cierpi się na zbytni nacisk na barki i biodra.

Materace kieszeniowe dla ciężkich osób (trzy pierwsze są najbardziej popularne – klikając w nazwę przejdziecie do opisu):

Twardość Budowa Gwarancja Cena od
Hilding Fandango H2/H3 – osoby powyżej 60 kg kieszenie i pianka o podwyższonej elastyczności, kokos, strefy twardości, wys. 19,5 cm 5 lat 549,00 zł
 
Hilding Flamenco H3 – osoby powyżej 80 kg kieszenie multipocket, pianka wysokoelastyczna, lateks, strefy twardości, wys. 23 cm 15 lat 1099,00 zł
 
Hilding Pasodoble H3/H4 – osoby powyżej 80 kg kieszenie, pianka o podwyższonej elastyczności, sizal i kokos, strefy twardości, wys. 23 cm 15 lat 999,00 zł
 
 
Janpol Wenus H4 – osoby powyżej 80 kg kieszenie i pianka, strefy twardości, wys. 17,5 cm 2 lata 504,00 zł
Janpol Erebu H4 – osoby powyżej 80 kg kieszenie, kokos i końskie włosie, strefy twardości, wys. 17,5 cm 2 lata 707,00 zł

 3. Materace lateksowe

Choć nie są zbyt popularne wśród ciężkich osób, trzeba zwrócić uwagę także i na ten typ. Przez wiele osób uważane za bardzo wygodne i niezwykle trwałe. Ogromną zaletą lateksu jest to, że jest niezwykle odporny na odkształcenia, nawet w przypadku bardzo długiego odziaływania dużych ciężarów. To oczywiście przekłada się na ich trwałość. Jako jedne z niewielu praktycznie nie tracą na wysokości w miarę używania. W przypadku dużych osób, trzeba zwrócić szczególną uwagę na zawartośc naturalnego mleczka kauczukowego w poszczególnych modelach. Generalnie im jest go więcej, tym materac jest bardziej miękki. Stąd też do stworzenia wystarczająco twardego modelu konieczne jest zastosowanie domieszek syntetycznego kauczuku. Ogromną zaletą lateksowych materaców jest ich duża „rozpiętość wagowa”. Te same modele mogą być używane przez osoby o różnicy wagi nawet kilkudziesięciu kilogramów. To oczywiście znacznie ułatwia dobranie odpowiedniej twardości. Lateks doskonale także rozkłada ciężar na dużej powierzchni, co jest jego wielką zaletą. Najlepsze materace lateksowe dla dużych osób składają się zazwyczaj z jednego bloku lateksu, bez dodatków innych materiałów jako warstw. Co ciekawe, także w takich konstrukcjach występują strefy twardości i oczywiście warto kupić model w nie wyposażony. Dzięki temu cała powierzchnia lepiej dopasowuje się do ciała.

Na co zwracać uwagę:

 • model z jednego bloku lateksu;
 • model z domieszką sztucznego kauczuku;
 • modele o twardości H2 lub H3 ( w zależności od podanych obciążeń);
 • strefy twardości.

Materace lateksowe dla ciężkich osób:

Twardość Budowa Gwarancja Cena od
Janpol Zeus 9 – dla osób powyżej 80 kg lateks i wkład kokosowy, wys. 19,5 cm 2 lata 1 059,00 zł
 

4. Materace piankowe

Choć pianki nie są uważane za najlepszy wybór dla ciężkich osób, najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne pozwalają wybrać także i taki model, jeśli ktoś czuje się najbardziej komfortowo śpiąc właśnie na piankowym materacu. Pianka tego typu musi być oczywiście odpowiednio twardsza, a uzyskuje się taką właściwośc poprzez zwiększenie gęstości. Generalnie przyjąć można, że im pianka ma większą gęstość, tym jest twardsza. Przy zastosowaniu nowoczesnych pianek nie ma konieczności użycia innych materiałów dla wzmocnienia. Najbardziej popularne w tego typu konstrukcjach są pianki wysokoelastyczne typu HR. To ulepszona wersja typowych pian poliuretanowych. Niezwykle sprężyste, odporne na odksztacenia i trwałe. Początkowo wykorzystywane były przez producentów krzeseł, gdzie zastąpiły sprężyny wspierające siedzenie. Dziś wykorzystywane do produkcji mebli najwyższej jakości, a także wprowadzane przez producentów materaców piankowych. Ciężkie osoby mają niekiedy obawy, co do jakości i wytrzymałości konstrukcji. W większości przypadków zupełnie niepotrzebnie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na rodzaj użytej piany – najlepiej, aby był to materiał typu HR (wysokoelastyczny lub o podwyższonej wytrzymałości). Także i w tym przypadku warto zwracać uwagę na strefy twardości, które pomagają lepiej rozłożyć ciężar ciała na powierzchni.

Na co zwracać uwagę:

 • rodzaj użytej pianki (najlepsze są wysokoelastyczne typu HR);
 • gęstość pianki;
 • maksymalne obciążenie.

Piankowe materace dla ciężkiej osoby:

Twardość Budowa Gwarancja Cena od
       
Hilding Zumba H3 – dla osób powyżej 80 kg pianka wysokoelastyczna, włókno Labirynth, strefy twardości, wys. 25 cm 15 lat 1999,00 zł
 
 
 
Janpol Hermes 7 na 10 pianka poliuretanowa, wys. 13 cm 2 lata 304,00 zł
 
Janpol Tytan 10 na 10 pianka poliuretanowa i kokos, wys. 14 cm 2 lata 507,00 zł

5. Inne materiały

Dość częste pytanie, to takie które pojawia się odnośnie konstrukcji termoelastycznych. Czy ciężkie osoby mogą spać na materacu z pianki visco ?  Oczywiście, jeśli dobiorą odpowiednią twardość. Dzisiejsza technika pozwala na stworzenie termoelastycznych materaców dla ciężkich osób ważących do 120 kg – ATM ma całkiem sporą kolekcję takich modeli. Trzeba jednak zwrócić uwagą na kilka czynników:

 • pianka termoelastyczna jest dość miękka, a wynika to z jej charakterystycznych właściwości. Mocno się zapada. Jeśli więc ciężka osoba chce się zdecydować na taki model, powinna zwrócić uwagę na jej gęstość. Visco jak każda inna piana, ma także swoją gęstość. Wskazane jest więc wybieranie takich modeli, które są wyposażone we wkłady bardziej zwarte.
 • ze względu na zapadanie się podłoża, wstawanie z takiego materaca może być trochę utrudnione.
 • podkład termoelastyczny daje niekiedy uczucie lekkiego grzania, a więc nie jest polecany osobom, które odczuwają nocne duszności.

Jak widać możliwości wyboru jest wiele, a zależy od głównie od preferencji i konkretnych potrzeb. Na pewno jednak warto zwrócić uwagę na wysokość materaca, jego twardość i okres gwarancji.  Autor: Ela Kulon

 • Izabella

  Poszukuję materaca 160x200cm dla dwóch osób. Jedna waży 115kg 😉
  Bardzo proszę o wskazanie najlepszego wyboru 🙂

 • Admin

  Pani Izabello,
  Biorąc pod uwagę wyższą wagę jednej z osób, najlepszym rozwiązaniem jest wybranie twardszego modelu o twardości H3. Aby jednak druga osoba nie musiała rezygnować z komfortu spania na wygodnym podłożu, najlepszą opcją jest wybór materiału o dużej tolerancji wagowej. Takim materiałem jest lateks – jego wkład doskonale radzi sobie z dużymi różnicami wagi, więc w praktyce jest wygodny zarówno dla cięższej, jak i lżejszej osoby. Inną opcją jest wybór twardszego modelu z pianką visco. Ciało cięższej osoby jest wtedy dobrze podparte, a jednocześnie twardość dla lżejszej osoby nieco zminimalizowana dzięki właściwościom pianki visco. W przypadku, jaki Pani opisuje, świetnie sprawdza się model Hilding Select Multi. To dwustronny materac, który z jednej strony obłożony jest lateksem, z drugiej natomiast pianką visco. Dodatkowo jego wnętrze zbudowane jest z mniejszych sprężynek, a więc wygodniejszych. Naszym zdaniem to będzie najlepszy wybór. Jeśli ma Pani pytania lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu. Pozdrawiamy 🙂

 • Fatima

  Witam serdecznie,
  Razem z partnerem poszukujemy odpowiedniego materaca, ponieważ dotychczasowy po paru miesiącach znacznie stracił na jakości … Partner jest sportowcem i waży ponad 100 kg,a ja ponad 50 kg i w obydwu miejscach materac jest juz wgniecony co wpływa na jakość oraz komfort snu i skutkuje różnymi bólami. … Dodam,że materacjest o wymiarach 200x150x18. Proszę o radę.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam,
  Fatima

 • Admin

  Pani Fatimo, materac zawsze dobieramy do osoby cięższej. Dwa z naszej oferty pasowałyby do Państwa wagi (i różnicy wagowej): Hilding Select Fine oraz Hilding Select Multi. Select Fine jest modelem nieco bardziej miękkim (średnia twardość), natomiast Select Multi to model twardszy (twardy materac), (wszystkie szczegóły może Pani znaleźć w zakładce obydwu materaców – linki umieściłam pod nazwą). Pozostaje więc zdecydować, na jakim będziecie się Państwo czuli bardziej komfortowo. 150×200 to model nietypowy, dlatego konieczne jest zrobienie go pod zamówienie – proszę o telefon, na pewno zaoferujemy Pani dobrą cenę każdego z materaców. Pozdrawiam serdecznie.

 • BASIA

  Witam poszukujemy materaca do łóżka 200/160,małżonek o wadze 150kg wiec materac popwinien byc odpowiednio twardy nie skrzypiacy.BARDZO PROSZE O POMOC,pozdrawiam BASIA

 • Daria

  Witam poszukuje materaca 80×200 osoba ważąca ponad 110 kg z problemami z kręgosłupem dokładnie z dyskopatią
  Proszę o pomoc

 • Admin

  Dzień dobry pani Dario,

  odpowiedź przesłałam na maila.

 • Katarzyna

  Poszukuje materaca 200/180 dla mnie i meza na wage 97kg i 130 kg poprzedni materac o twardosci h3 i h4 dwustronny zapadl sie pod mezem z samego brzegu mimo iz byl regularnie odwracany

 • Admin

  Dzień dobry,

  dziękuję za komentarz. Każdy materac ma swoją żywotność i nawet, jeśli dbamy o niego, po pewnym czasie się zużyje (zazwyczaj jest to okres, na jaki została udzielona gwarancja).

  Jeśli chodzi o dobór materaca przy Państwa wadze mamy generalnie dwa rozwiązania:

  – materac dla cięższych osób nieco mniej twardy – taki jak na przykład Hilding Pasodoble – będzie się zapadał pod ciałem i dla Pani męża będzie prawdopodobnie odczuwany, jako średnio twardy. To jeśli wolicie Państwo coś mniej twardego.

  – klasyczny, twardy materac (Erebu Janpol, Zeus Janpol) – generalnie im wyższy, tym lepiej, bo będzie bardziej wytrzymały.

  Generalnie materac dobiera się do osoby cięższej, trzeba znaleźć więc model twardy pod wagę męża, ale taki, na którym jest Pani w stanie wygodnie się wyspać i nie będzie dla Pani za twardy. (dobrze byłoby przetestować coś w jakimś salonie w Państwa okolicy). Możecie też Państwo dobierać twardość w oparciu o model, którego teraz używacie.

  Pozdrawiam

 • Jaromir Oginski

  Witam!
  Szukam porady do zakupu odpowiedniego zestawu dwóch stelaży dla łóżkowego 105 kg materaca kieszeniowego o wymiarach L= 200 cm x W= 159.5 cm.
  Obecnie używany stelaż z regulowanymi strefami twardości nie spełnia swojego zadania pomimo eksperymentowania z ustawieniami stopnia sztywności w strefie lędźwiowej.
  Pozdrawiam!
  Jaromir

 • Admin

  Dzień dobry Panie Jaromirze, wymiar, który Pan podaje to łóżko z klasycznym materacem o wymiarach 160/200. Stelaż służy głównie do podtrzymania materaca i ściąga z niego nacisk (zapobiega deformacji). Przypuszczam, że chciałby Pan nieco zmienić twardość materaca, na przykład ją zmniejszyć. Stelażem twardość można jednak regulować w minimalnym stopniu i jako taki raczej nie ma zbyt dużego wpływu na twardość materaca. Najprawdopodobniej materac jest zbyt miękki lub zbyt twardy. Jeśli szuka Pan gęstego stelaża, mogę polecić Hilding Select Classic, albo któryś z kolekcji stelaży Select. Natomiast taki klasyczny, dobry jakościowo stelaż, który można położyć pod każdy materac to Family Classic także firmy Hilding.

Leave a Comment