Jak wybrać materac dla niej i dla niego,aby każdy spał wygodnie.

Zakup podwójnego materaca zawsze jest nieco trudniejszym wyborem, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę potrzeby i wymagania dwóch, a nie jednej osoby. Jednak zwracając uwagę na kilka szczegółów, można wybrać coś, co będzie idealnie do nas pasować.

WYBÓR ROZMIARU:

To oczywiście jeden z podstawowych elementów, który będziemy brać pod uwagę. Oczywiście pojedynczy materace jest za ciasny, trzeba więc wybrać sposród tych, które są produkowane z myślą o podwójnych łóżkach. Tutaj do wyboru mamy cztery podstawowe rozmiary, a więc 140×200, 160×200, 180×200 i 200×200 cm (ten ostatni produkowany we wszystkich modelach przez firmę Janpol).

Na tym etapie powinniśmy się zastanowić, jak dużo przestrzeni każde z nas potrzebuje, aby wygodnie się wyspać. Generalnie przyjmuje się, że każde z nas potrzebuje około 70 centymetrów szerokości do komfortowego wypoczynku w czasie snu, więc już szerokość 140 powinna być wystarczająca. Jednak warto „dołożyć” jeszcze dodatkowe 20 centymetrów dla uzyskania naprawdę wygodnej przestrzeni – stąd też szerokość 160 jest najbardziej popularna. Jeśli jedno z partnerów, lub oboje, są trochę większych gabarytów, wygodniejsza będzie 180-ka. Natomiast tym wszystkim, którzy lubią naprawdę dużo miejsca, można polecić szerokość 200 centymetrów. W większości przypadków jednak materac o szerokości 160 centymetrów sprawdza się doskonale. 

WYBÓR KONSTRUKCJI:

To chyba jeden z najistotniejszych elementów wybierania materaca dla pary. Będzie miał istotny wpływ na jakość naszego snu. A ponieważ na rynku obecnych jest wiele możliwości, czasami sprawia to trochę problemów.

Sprężynowa

To taki typ materaca, który wewnątrz zbudowany jest ze sprężynek. Na bazę nakłada się poszczególne warstwy. Na pewno główną  zaletą takich „dwójek” jest atrakcyjna cena, a przy wyborze dobrej firmy, takiej jak na przykład Janpol, sprężynowa konstrukcja może być całkiem dobrym rozwiązaniem. Ma jednak także i swoje wady. Dwie osoby śpiące na jednym materacu czasami mogą sobie przeszkadzać. W niektórych modelach powstaje tzw. efekt falowania. Druga osoba może odczuwać ruchy pierwszej na swojej połówce. Czasami także lżejsza osoba może się delikatnie zsuwać na stronę bardziej obciążoną. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem tego typu rozwiązania, dobrze byłoby sprawdzić w praktyce konkretny model. Natomiast doskonałym rozwiązaniem może być zakupienie dwóch pojedynczych materaców, które można umieścić w jednym łóżku. Ma to dwie zalety: każdy będzie mógł wybrać lepszą dla siebie twardość, a każda strona będzie działała niezależnie, nie wpływając na jakość snu drugiej osoby.

Kieszeniowa

To konstrukcja, która jest najczęściej polecana, jeśli chodzi o zakup podwójnego materaca. Jest ona udoskonaloną formą materac kieszeniowy dla parymateraca sprężynowego. Pojedyncze sprężynki są pakowane w kieszenie z materiału i klejone razem. Dzięki temu utrzymują się na miejscu. Na pewno duża zaleta to wytrzymałość. Poza tym kieszeniowe materace dają już możliwość wprowadzenia stref twardości. Kieszonki działają niezależnie, a więc nie ma efektu falowania i nie odczuwa się ruchów drugiej osoby na materacu.

To najchętniej kupowany rodzaj materaca podwójnego i także najbardziej dopracowany. Specjalnie dla par powstał kieszeniowy materac Hilding Individuality Multi. Jego konstrukcja jest niezwykle ciekawa. Środek to typowy materac kieszonkowy, z tym że w jeszcze bardziej unowocześnionej wersji, bo z mniejszymi kieszeniami multipocket, które są wygodniejsze. Cała tajemnica tkwi jednak w podzieleniu jednej powierzchni na dwie strefy. (AKTUALIZACJA 2015: Materac nie pojawił się już w nowej kolekcji Hilding. Na podobnej zasadzie jednak zbudowane są inne materace kieszonkowe dla par. To więc dobry przykład).

Cały materac jest podzielony na dwie części, tak jak dzielimy się materacem, gdy na nim śpimy. Jedna ze stron jest bardziej miękka, daje lepsze wsparcie dla bioder – to strona damska. Druga natomiast nieco twardsza i z lepszym wsparciem ramion – przeznaczona dla mężczyzn. To jedno z najnowszych osiągnięć w dziedzinie podwójnych materaców i zdecydowanie najwygodniejsze. Cały czas istnieje możliwość korzystania z jednej powierzchni, jednak każda strona jest idealnie dopasowana do potrzeb mężczyzny i kobiety. Zdecydowanie jedno z najwygodniejszych i najbardziej komfortowych rozwiązań.

Lateksowa

Coraz częściej decydujemy się na zakup właśnie takiego materaca dla pary. Tutaj zdecydowaną zaletą jest sam materiał. Lateks jest na tyle sprężysty, że doskonale śpi się na nim i komuś, kto waży 50 kilogramów i komuś o wadze 80 kilogramów – cały czas na tej samej twardości. Jeśli myślimy o zakupie podwójnego, lateksowego materaca, to jest to dobry trop 🙂 Właśnie ze względu na takie właściwości ortopedyczne.

Przy dużej różnicy wagowej można się zdecydować na zakup dwóch jedynek o dwóch twardościach i umieszczeniu ich w jednym łóżku.

Pianka termoelastyczna i inne materiały

Pozostake rodzaje materaców to już konstrukcje bardziej zaawansowane technologicznie, w których takie typowe dla „dwójek” problemy jak falowanie, zostały rozwiązane. Spokojnie można więc komfortowo korzystać z dwuosobowych modeli.

WYBÓR TWARDOŚCI

smieszny materac

To zdecydowanie jeden z najbardziej kłopotliwych elementów wybierania podwójnego materaca. Nie jest to większym problemem, jeśli para nie różni się od siebie preferencjami czy wagą (pamietajmy, że głównym kryterium wyboru jest waga). Jeśli preferencje lub waga są bardzo różne, można wykorzystać kilka rozwiązań:

zakup dwóch pojedynczych modeli – to dobre rozwiązanie, które pozwoli każdemu z partnerów wygodnie się wyspać. „Jedynki” można ułożyć obok siebie. Kiedy jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, pamiętajmy o tym, aby sprawdzić, jakiej są wysokości poszczególnych materaców, aby w środku łóżka nie powstała nierówność.

zakup materaca dla par – to rozwiązanie, o którym pisaliśmy wyżej. Dwa materace są łączone w jeden przy zachowaniu różnych twardości. Zdecydowanie opcja najbardziej komfortowa i sprawdzona.

KORYGOWANIE NIEWYGODNYCH „DWÓJEK” 

Jeśli nie mamy zamiaru kupowac nowego, podwójnego materaca, można spróbować dokonać pewnej korekty. Tutaj największym problemem pewnie okaże się twardość. Trochę łatwiej będzie w przypadku zbyt twardej połówki dla Pań, ponieważ dobrym rozwiązaniem może okazać się miękki materac nawierzchniowy z pianki visco. Dzięki temu strona damska stanie się bardziej miękka. Trochę trudniej jest w przypadku za miękkiego materaca, choć można też spróbowac wykorzystać nawierzchniową nakładkę z lateksu – ten materiał jest nieco twardszy.

KOMPROMIS JEST NAJWAŻNIEJSZY 😉

Jak wskazują badania około 40% Panów nie jest za bardzo zadowolonych z zakupu, którego dokonała druga połówka 😉 Dlatego bardzo ważne jest, aby przy takim zakupie każdy miał coś do powiedzenia. Dziś mamy do wyboru tak wiele różnych twardości materaców (na przykład skala twardości materaców Janpol to aż od 1 do 10), że spokojnie można wybrać taki model, który będzie wygodny dla obu stron. Sam zakup podwójnego materaca możemy potraktować jako świetną okazję do spędzenia wolnego czasu razem w trochę bardziej niestandarowy sposób. Życzymy udanych zakupów i dobrej zabawy !!!

Leave a Comment