Jak wybrać

JAK WYBRAĆ IDEALNY MATERAC ?

Aby nasz materac doskonale dopasował się do naszych potrzeb, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Oto najczęściej pojawiające się pytania:

1. Jaka powinna być długość i szerokość materaca ?

Ustalenie odpowiedniej długości i szerokości nie jest trudne. Powinniśmy dodać 20 centymetrów do swojego wzrostu i taka długość materaca będzie idealna.
Przeciętna osoba, aby wyspać się wygodnie, potrzebuje powierzchni o szerokości minimum 70 centymetrów. Dla większej wygody zazwyczaj powiększa się jeszcze rozmiary powierzchni. Typowy materac pojedynczy ma 90 centymetrów szerokości, a podwójny 160 centymetrów.

2. Jak dobrać odpowiednią twardość materaca ?

Trzeba pamiętać, że twardość powinna być dobrana do indywidualnych preferencji. Głównym czynnikiem decydującym o wyborze twardości jest waga. W przypadku osób szczupłych dobrze sprawdzają się materace o średniej twardości, cięższym (czyli o wadze powyżej 80 kilogramów) polecane są materace twardsze.
Na to, jaka twardość materaca jest najbardziej odpowiednia, ma wpływ także pozycja w jakiej Państwo śpicie. Osoby, które większą część nocy przesypiają na brzuchu lub na plecach, powinny wybrać materac nieco twardszy. Osoby śpiące głównie na boku powinny wybrać materac nieco bardziej miękki.
Na materacu o idealnej twardości, kiedy leży się na boku, kręgosłup znajduje się w jednej, poziomej linii. Natomiast w pozycji na wznak i na brzuchu kręgosłup przyjmuje linię „podwójnego S”.
Dokładne informacje dotyczące stopnia twardości danego materaca umieszczone są w opisie produktu.

Skala twardości materaców Hilding – materace Hilding posiadają cztery stopnie twardości:
bardzo twardy
twardy
średni
miękki

Skala twardości materaców Vitmat:
H2
H3

Skala twardości materaców Janpol:
od 1 do 3 – materac miękki
od 4 do 7 – materac o średniej twardości
od 8 do 10 – materac twardy.

Gdzie 4 odpowiada twardości H2, 5 twardości H3, a 6 twardości H4.

Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie twardości materaca, na którym spaliśmy do tej pory. Jeśli nie jesteście Państwo pewni, jaka twardość będzie dla Was najbardziej odpowiednia prosimy o zapoznanie się z naszym poradnikiem.

3. Co to są strefy twardości ?

Strefy twardości występują na powierzchni materaca. W zależności od modelu można ich wyróżnić 7, 5 lub 3. Oznacza to, że materac jest podzielony poprzecznie na tyle części, a każda z części ma inną twardość. Takie dopasowanie wynika z budowy anatomicznej ludzkiego ciała. Przykładowo biodra lepiej układają się na powierzchni o mniejszej twardości, ale już talia wymaga dodatkowego wsparcia. Takie rozłożenie stref sprawia, że całe ciało, a co za tym idzie i kręgosłup są idealnie podparte.

4. Jaki materac jest najbardziej odpowiedni dla alergików ?

Materiałem szczególnie polecanym alergikom jest lateks. To materiał ekologiczny, który nie pochłania kurzu. Na jego powierzchni nie rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy, więc pozostaje świeży przez bardzo długi okres czasu. Do materaca lateksowego warto dobrać pokrowiec z możliwością prania w temperaturze do 60 stopni, co ułatwi utrzymanie czystości. Osobom z uczuleniami szczególnie polecamy pokrowce wykonane ze sztucznego jedwabiu Tencel, które zostały stworzone specjalnie z myślą o alergikach.

5. Jaki materac jest najbardziej odpowiedni dla osób z chorobami kręgosłupa ?

Przy zakupie takiego materaca warto zwrócić uwagę na występowanie 7 stref twardości, które doskonale podpierają kręgosłup. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej twardości. Materac nie może być ani za twardy ani za miękki.
Ostatnie badania wskazują, że osoby ze schorzeniami kręgosłupa odczuwają znaczną poprawę po nocy spędzonej na materacu lateksowym.
Jeśli nie możecie się Państwo zdecydować, który materac z naszej oferty kupić, prosimy o kontakt. Pomożemy dobrać odpowiedni model.

A znacznie więcej informacji, porad i zestawień można znaleźć na naszym blogu.