Jak wygląda recycling materaca ?

Jednym ze sposobów ekologicznego podejścia do życia jest poddawanie recyclingowi wszystkiego, co tylko się da. Często zastanawiamy się, co zrobić z naszym starym materacem. Możemy oczywiście wyrzucić je na śmietnisko, jednak materiały, z których zrobione są materace długo się rozkładają, problemem są również rozmiary. Coraz częściej  pojawia się opcja recyclingu materaców, choć w Polsce nie jest ona tak bardzo popularna. (Nawet w krajach rozwiniętych to dopiero raczkująca inicjatywa). W Polsce niektóre firmy, jest ich jednak niewiele, czasami oferują możliwość odesłania starego materaca po zakupie nowego. Miejmy nadzieję, że z czasem będziemy mieć więcej możliwości, niż tylko wywóz materaca na śmietnisko. Jeśli przyjrzeć się naszym modelom, nawet do 90% wszystkiego, co się na nie składa, można wykorzystać ponownie. W tym także najtrudniejsze do powtórnego przetworzenia materace kieszeniowe, których rozbieranie na czynniki pierwsze jest najtrudniejsze.

Przeciętny materac dożywa wieku około 10 lat, niektóre mniej inne więcej, w zależności od jakości. Jeśli wymieniamy materac po niedługim czasie, możemy go oddać na przykład do schroniska. Jednak najczęściej wybieraną i najłatwiejszą opcją jest jego wyrzucenie. Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych codziennie na wysypisko śmieci trafia około 50 000 materaców ! W Polsce brakuje jeszcze miejsc, które fachowo zajmują się przetwarzaniem tylko i wyłącznie łóżek i materaców. Jest to dość czasochłonny proces, a jednak w niektórych krajach powstają firmy, które zajmują się przetwarzaniem tylko i wyłącznie łóżek i materaców. Krajem, który już dziś całkiem dobrze radzi sobie z odzyskiwaniem materiałów wtórnych z materaców, są Stany Zjednoczone. Na przykład firma Goodwill Industries of Duluth z Minnesoty. Od 2004 roku, w którym firma zaczęła swoją działalność, poddano recyclingowi ponad 120 000 materaców (to wciąż niewiele, biorąc pod uwagę ilość modeli, które trafiają na wysypiska). Liczby wskazują jednak, że to także może być w przyszłości całkiem dochodowy interes. Tylko w 2010 roku firma sprzedała ponad 200 ton stali, uzyskanej ze sprężyn znajdujących się w modelach kieszonkowych oraz ponad 40 000 kg drewna. Paradoksalnie materace kieszonkowe są tymi, które przetwarzającym przynoszą najwięcej zysku, właśnie ze względu na obecność stali. Jednocześnie są najtrudniejsze do „rozłożenia na czynniki pierwsze”, ponieważ właściwie cała praca odbywa się ręcznie.

surowce wtorne z materacowJak to się odbywa ?

Zasada jest prosta. Materac trzeba po prostu rozłożyć na poszczególne elementy, z których jest złożony. Oddziela się więc pokrowiec, a następnie kolejne warstwy. Najwięcej korzyści przynosi ponowne wykorzystanie stali ze sprężyn – przeciętny materac kieszonkowy, którego używamy ma w sobie około 12-13 kg stali. Wdzięcznym materiałem do ponownego przetworzenia jest także lateks oraz pianka termoplastyczna, choć są one nieco tańsze.

Cały proces jest – jak na razie – jest w większości nie zmechanizowany, a więc zajmuje sporo czasu. Maszyn używa się głównie do prasowania, na przykład stali, a jeśli któraś z firm używa ich w jakimś innym procesie, to na razie są to maszyny- prototypy, bo wciąż recycling materaców nie jest dużą gałęzią przemysłu.

Co można zrobić ze starego materaca ?

  • tkaniny, takie jak wełna czy bawełna, mogą być ponownie wykorzystane do produkcji filcu, różnego rodzaju mat czy czyściwa;
  • lateks czy piankę termoplastyczną wykorzystuje się głównie do produkcji podbić pod dywany oraz izolacji;
  • plastik po ponownym przetopieniu staje się znowu w pełni użyteczny w takiej samej roli;
  • metalowe sprężyny (z modeli kieszonkowych i bonnellowych) wykorzystuje się ponownie jako stal różnego typu;
  • z drewna wykonuje się płyty wiórowe, jest ono kompostowane, albo wykorzystywane po prostu jako paliwo. Co ciekawe, można z niego zrobić także …wiórki dla chomików.

To, w jaki sposób wykorzystywane są wtórne materiały pozyskane w rozbierania materaców, zależy już właściwie tylko od pomysłowości. Plusem jest na pewno niższa cena, w której firmy mogą kupić odzyskane materiały.

Jaka będzie przyszłość zużytych materaców ?

W przyszłości z pewnością będziemy obserwować także procesy, który już zachodzą w bardziej rozwiniętych pod tym względem krajach. Na przykład sieć hoteli Hilton wraz z Marynarką Wojenną USA rozpoczęły niedawno program właśnie przetwarzania materaców. Z jednej strony jest to działanie na rzecz środowiska, ale także sposób wspierania firm recyclingowych w tej nowej branży. Jak każda inna firma, są one w stanie przynosić dochody, przyjmując duże ilości zamówień. Hilton planuje w przyszłości przetwarzać 85% materaców ze wszystkich swoich hoteli (rocznie firma kupuje około 25 000 materaców).

Zmienia się także nasze nastawienie wobec ponownego wykorzystywania materiałów zawartych w zużytych materacach. Spare Our Landfills – fundacja z Phoenix, która zajmuje się propagowaniem recyclingu materaców – przeprowadziła badania, z których wynika, że:

  • 64% konsumentów jest przeciwna oddawaniu materaca na śmietnisko
  • 57% konsumentów jest skłonna zapłacić za możliwość oddania materaca do ponownego przetworzenia;
  • prawie 80% przyznało, że wybrałoby producenta materaców, który przyjmuje zużyte egzemplarze do recyclingu (jeśli miałoby wybór pomiędzy takim, a tym nie angażującym się w recycling).

Badania objęły grupę 1500 osób. Widać wyraźnie, że zwiększa się ilość osób, które są skłonne nawet dopłacać do proekologicznych działań. W przeszłości popychała nas do tego raczej perspektywa uzyskania korzyści finansowych. Wiele osób wskazuje też, że z chęcią oddałaby materac do przetworzenia, jednak nie wie, gdzie można to zrobić (ten problem dotyczy nas chyba najbardziej).

Na horyzoncie pojawiają się także pierwsze firmy, które oprócz produkcji materaców, zajmują się także ich przetwarzaniem. Nie ma ich zbyt wiele, ale jednak. Działają na prostej zasadzie: kupujesz nasz materac, my zabieramy twój stary. Jedną z nich jest Sleep Inc., która jak na razie jest jedyną firmą w USA działającą na takiej zasadzie, choć takie rozwiązanie zapowiadają i inne firmy.

W przyszłości prawdopodobnie będziemy musieli uiszczać osobne opłaty za oddanie łóżka, czy materaca na wysypisko. Miejmy nadzieję, że w między czasie pojawi się możliwość oddania ich do ponownego przetworzenia. Pewnie za nie również będzie trzeba zapłacić, jednak jak wskazuje amerykański przykład, opłata za oddanie materaca do przetworzenia może być niższa, niż za wywiezienie go na wysypisko.

Źródła:

BedTimesMagazine

Leave a Comment