Jak wyprać kołdrę puchową, poduszki z pierza, visco i lateksu – mały poradnik.

Dziś do wyboru mamy naprawdę wiele różnych rodzajów materiałów, z których zrobione są nasze poduszki i kołdry. Zanim jednak wrzucimy je beztrosko do pralki, warto zajrzeć na metkę 🙂 Najwięcej kłopotu sprawiają nam takie materiały, których jeszcze dobrze nie znamy, albo te które są dość delikatne. Obawiamy się o to, czy z pralki nie wyciagniemy jakiegoś flaka 😉

PODUSZKI

 Poduszki z lateksu

Pośród tych elementów wyposażenia sypialni, o których chcemy dziś napisać, poduszki lateksowe są najłatwiejsze w poduszka lateksowaczyszczeniu. Nie wymagają zbyt często prania, jednak od czasu do czasu dobrze jest je odświeżyć.

Główną zasada mówi, że tego typu materiału nie powinno się prać w pralce automatycznej. Nie powinny być także namaczane, szczególnie jeśli mają dośc dużą zawartość naturalnego kauczuku, jak na przykład w przypadku poduszek firmy Hilding.

1. Na początku ściągamy poszewkę. Wiele z nich można prać maszynowo, co ułatwia czyszczenie.

2. Namaczamy ręcznik bądź bawełnianą szmatkę w roztworze delkatnego detergentu, wyciskamy, a nastepnie przecieramy dokładnie całą powierzchnię poduszki.

3. Umieszczamy poduszkę pomiędzy dwoma suchymi, czystymi ręcznikami, następnie naciskamy mocno, aby wydobyć z lateksu wodę i wilgoć.

4. Tak wyczyszczoną poduszkę należy umieścić w przewiewnym miejscu do wyschnięcia. Suszymy na płasko, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i gotowe.

Niektórzy polecają pranie w automacie w najdelikatniejszym programie, jest to jednak dość ryzykowne rozwiązanie, choć na pewno wygodniejsze 😉

Poduszki termoelastyczne z pianki visco

Czyszczenie poduszki zrobionej z pianki termoelastycznej,choć jest podobne do czyszczenia tej z lateksu, wygląda trochę inaczej. Przede wszystkim dlatego, że lateks z natury nie wchłania wody. Pianka visco natomiast ma dość poduszka termoelastycznacharakterystyczną budowę. Składa się z milionów maleńskich bąbelków wypełnionych powietrzem, które przy dłuższym kontakcie z płynem – na przykład przy namoczeniu, mogą się nim wypełnić. Usunięcie ich jest niezwykle trudne, dlatego wody należy używać  jak najmniej.

1. Czyszczenie poduszki tego typu poduszki zaczynamy od dokładnego odkurzenia.

2. Następnie namaczany bawełnianą szmatkę w delikatnym detergencie i bardzo mocno ja wyciskamy. Następnie przecieramy dokładnie zabrudzone miejsca. Ponownie przecieramy poduszkę czystą, wilgotną szmatką, aby usunąć resztki detergentu.

3. Wyciskamy dokładnie poduszkę, aby usunąć wodę.

4. Pozostawiamy do wyschnięcia w przewiewnym i zacienionym miejscu. Nie należy suszyć jej na przykład suszarką, bo bardzo wysoka temperatura może nawet stopić piankę.

O ile pranie poduszki lateksowej w pralce można jeszcze zaryzykować, to już poduszki termoelastycznej prać w niej nie radzimy – chyba, że w ramach eksperymentu naukowego 😉

Pranie poduszki z pierza w warunkach domowych

Zdarza się czasami, że jesteśmy właścicielami dość już wiekowej, ale nadal bardzo wygodnej poduszki z pierza. Choć z założenia powinno się ją prać w specjalizujących się w tym pralniach, można taki zabieg przeprowadzić w domu – poduszka z pierzaodradzamy jednak w przypadku bardzo cennych i starych poduszek 😉 Poduszka nigdy nie może być wyprana w całości. Jeśli przyjrzymy się bliżej, okazuje się, że składa się z poszewki oraz z wsypu, czyli pierza znajdującego się w środku. Każdą z tych części należy wyprać osobno:

1. Przygotowujemy sobie kilka woerczków z tetry lub podwójnej gazy – lepiej przygotować więcej, ale małych. Następnie prujemy poduszkę w jednym miejscu, ale tak aby otwór nie był za duży. Następnie delikatnie przesypujemy pierze do woreczków – im mniej jest go w woreczku tym lepiej.

2. Kiedy pierze jest już przesypane, robimy roztwór płatków mydlanych w ciepłej wodzie i namaczamy na kilka chwil, a następnie delikatne wyciskamy – przypomina to trochę parzenie herbaty 🙂 Można taki zabieg powtarzać kilkukrotnie w zaleznośco od tego, jak brudne jest pierze.

3. Płuczemy pierze kilka razy także namaczając i delikatnie wyciskając, za każdym razem w coraz zimnejszej wodzie, gesie pierzekończąc na zupełnie zimnej.

4. Wieszamy woreczki w przewiewnym miejscu, ale nie na słońcu, ponieważ słońce sprawia, że pióra tracą elastyczność i zaczynają się kruszyć. Co jakiś czas nalezy zmienić położenie woreczka, potrząsając nim. Ważne, aby wilgotne pióra nie pozostawały w jednej pozycji przez dłuższy czas. Kiedy są suche, przesypujemy z powrotem do wypranej poszewki.

Jak widać nie jest to zabieg szybki i wymaga sporo wysiłku, ale na pewno warto go wypróbować.

PUCHOWE KOŁDRY

Oczywiście można spróbować je wyprać sposobem „poduszkowym”, ale jest to naprawdę bardzo uciążliwy sposób. Prania kołder wypełnionych puchem raczej nie przeprowadza się w domu, bo jest to niemożliwe ze względów praktycznych. Istnieją jednak firmy, które zajmują się profesjonalnie czyszczeniem kołder z pierza.

Leave a Comment