Jak zadbać o materac z pianką visco.

Choć dbanie o materac z pianką visco nie różni się bardzo od dbania o każdy inny model, warto jednak pamiętać o kilku elementach. Modele z pianką termoplastyczną są szczególnie wrażliwe na przykład na płyny, jednak zacznijmy od początku.

Jak widać modeli termoplastycznych jest wiele, wszystkie mają jedną wspólną cechę -szczególna wrażliwość tej części, która jest zbudowana z visco. I to na jej ochronie powinniśmy się skupić:

  • odpowiednie podparcie

elastyczny stelazTo najważniejszy element dbania o materac z pianką visco. Szczególnie ważny, jeśli mamy model dwustronny, który będziemy odwracać (jak na przykład Original Visco Hildinga). Piana visco jest miękka, czasami bardzo miękka, zawsze jednak wrażliwa na nacisk. Bezwzględnie trzeba zastosować pod materac dwustronny stelaż elastyczny, a więc taki, którego listwy uginają się pod ciężarem. W takim modelu obciążenie jest przeniesione na stelaż z materaca. Jeśli ułożymy pod swoim materacem sztywny stelaż, z czasem górna warstwa zacznie się odkształcać – widać to na przykładzie właściwie wszystkich modeli. W przypadku tak miękkiego materiału, jakim jest pianka visco, jest to szczególnie widoczne. To wprawdzie materiał bardzo plastyczny, jednak jego miękkość zwiększa podatność na odkształcenia. Mniejsze ryzyko odkształceń jest wtedy, kiedy mamy model jednostronny (jak na przykład Select Thermo Hildinga). Wtedy pianka termoplastyczna nie dotyka bezpośrednio stelaża, ponieważ pod nią znajduje się warstwa bardziej stabilnej piany. Jednak w obydwu przypadkach producenci zalecają używanie stelaży elastycznych. Nie są to konstrukcje bardzo drogie, dziś mamy do wyboru wielu producentów, warto więc zadbać o odpowiednie podparcie. Wielu producentów – na przykład Magniflex – rekomenduje, aby modele termoplastyczne układać właśnie na stelażach, a nie na typowych „boxach”, które można spotkać w modelach łóżek typu continental. Przede wszystkim ze względu na utrudniony przepływ powietrza.

Kiedy już kupimy swój materac, warto sprawdzić, jaki model stelaża pod niego rekomenduje producent. W zdecydowanej większości producenci zalecają właśnie stosowanie stelaża elastycznego. Warto o tym pamiętać także ze względu na ewentualną reklamację. Jeśli ułożymy nasz model na sztywnym stelażu, producent może nie uwzględnić reklamacji, uzasadniając decyzję tym, że model był nieodpowiednio podparty. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn odrzucenia reklamacji.

  • zmiana stron i ułożenia

Nie tylko w przypadku modeli z pianki visco, ale w ogóle każdego materaca, jednym ze sposobów na wydłużenie jego żywotności jest zmienianie stron. Im częściej to robimy, tym lepiej, bo ciężar rozkłada się bardziej równomiernie na powierzchni, a to zapobiega odkształceniom. Właśnie z tego względu ważny jest też odpowiedni stelaż, bo w pewnym momencie nasz dwustronny materac będzie miał kontakt z jego listewkami. Inaczej nieco sprawa ma się w przypadku modeli jednostronnych. Tych nie przewracamy – tutaj pianka visco zawsze powinna być na górze i nie powinna mieć kontaktu ze stelażem. Także jednak i modele jednostronne powinno się co jakiś czas przekręcać tak, aby głowa znalazła się w nogach.

  • dbanie o czystość

Dbanie o czystość takiego modelu jest dwustopniowe. Po pierwsze należy mu zapewnić odpowiedni dopływ powietrza. Najlepiej jeśli materac leży na stelażu elastycznym. Wtedy jest wietrzony i od spodu i od góry. Takie ułożenie zapobiega na przykład pleśnieniu – oczywiście nowoczesne pianki są na nie bardzo odporne, jednak zawsze zachowają dłużej świeżość, jeśli pozwolimy na swobodny przepływ powietrza.

Drugim elementem jest radzenie sobie z plamami. W przypadku pianki visco jest to dość trudne, ponieważ nie znosi ona płynów. Materace z lateksu na przykład są pod tym względem genialne – nawet porządne zmoczenie nie robi im krzywdy. Z pianką visco jest trochę inaczej. Płyny mogą niszczyć strukturę komórek. O tym, jak wyczyścić materac visco, pisaliśmy już w jednym z poprzednich postów. Generalnie należy ograniczyć ilość wody do minimum. Jeśli jest większe ryzyko zmoczenia, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie wodoodpornej nakładki. Dobrze jest od czasu do czasu odkurzyć materac, no i oczywiście prać jego pokrowiec, jeśli można go zdjąć.

  • pokrowiec, w którym jest visco

odpinany pokrowiec z viscoCoraz częściej można spotkać modele, które oprócz warstwy pianki visco w samym materacu, mają też taką warstwę w pokrowcu. Zazwyczaj materiał pokrowca jest przepikowany visco. Nie wszystkie takie pokrowce można prać, jednak w większości jest to możliwe. I tak jeśli chodzi o ogólne zalecenia większości producentów, taki pokrowiec można prać, ale w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni i bez wirowania. Czasami – jak w przypadku pokrowców ATM – warstwę pianki visco trzeba wyciągnąć z pokrowca przed praniem. A czasami nie należy w ogóle prać pokrowca z visco. Wszystko zależy od tego, jakie informacje podał producent. Można je znaleźć na metce i należy się ich bezwględnie trzymać, bo można zniszczyć pokrowiec. Jeśli nie mamy metki, a znamy producenta (nie musimy nawet znać nazwy konkretnego materaca czy pokrowca, zazwyczaj wystarczy go tylko opisać), można napisać bądź zadzwonić do producenta. Warto to zrobić, zanim zdecydujemy się na eksperyment.

  • używanie koców elektrycznych

Wolno czy nie wolno ? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Czasami producenci pozwalają na używanie koców elektrycznych, ale przez krótki czas. Inni zupełnie nie rekomendują takiego rozwiązania. Wszystko dlatego, że pianka visco działa właśnie pod wpływem temperatury. Zbyt długo wystawiona na działanie ciepła może ulec zniszczeniu. Dlatego najlepiej nie korzystać z koców elektrycznych albo ograniczyć używanie do minimum.

Jeśli macie jakieś pytania, zawsze służymy Wam poradą. Termoplastyczny materac, o który odpowiednio zadbamy, będzie służył nie tylko przez okres gwarancji, ale także przez długi czas po jej upływie.

Leave a Comment