Jaki materac wybrać: kieszonkowy czy z lateksu ?

Dziś czas na kolejny poradnik, w którym porównujemy różne konstrukcje, które pojawiają się na rynku. Po serii porównań, przyszedł czas przyjrzeć się bliżej modelom kieszonkowym i lateksowym. Wbór pomiędzy dwoma takimi modelami to taki, przed jakim stajemy najczęściej. Większość osób chce przejść od klasycznych konstrukcji kieszeniowych do coraz bardziej popularnych piankowych, jednak pojawiają się pewne wątpliwości.

SIŁA TRADYCJI CZYLI KONSTRUKCJE KIESZONKOWE

Najbardziej popularne i na takich najczęściej śpimy. To z pewnością do nich mamy największe zaufanie. Klasyczny materac kieszeniowy zabudowany jest z kieszonek, czyli sprężyn, które umieszcza się we flizelinowych opakowaniach. Jak działa taki system ?

Sprężyn nie łączy się ze sobą, jak w przypadku starszej generacji modelów bonnellowych, czyli każda z nich działa niezależnie. Jedyne połączenie jest pośrednie – klei się sąsiadujące ze sobą flizelinowe opakowanie sprężyn. Dziękijanpol ariadna temu każda z nich może działać indywidualnie. Jeśli naciskamy jedną, sąsiadująca pozostaje w swojej normalnej pozycji.

To oczywiście ma znaczący wpływ na komfort. Uginają się pod nami tylko te sprężyny, na których leżymy. Reszta jest w nienaruszonej pozycji. Te pod nami uginą się każda w innym zakresie: na przykład pod głową mniej, bo jest lżejsza, a pod biodrami więcej, bo tam ciężar jest większy. Mamy więc tyle niezależnie działających punktów podparcia, ile jest sprężyn. Oczywiście im jest ich więcej, tym dopasowanie powierzchni do ciała lepsze.

Trzeba, w przypadku kieszonkowych modeli, pamiętać o tym, aby nie mylić ich ze sprężynowymi, czyli bonellowymi. W bonellowych modelach sprężyn nie pakuje się w kieszonki z materiału i są one ze sobą bezpośrednio połączone.

NOWE ROZWIĄZANIE – PIANKA LATEKSOWA

Kilka lat temu pojawiły się na naszym rynku także nowe modele, czyli te z pianki lateksowej. W rzeczywistości lateks jest także pianką, jednak ze względu na jego wyjątkowe właściwości, wydziela się go często jako osobną grupę.

Modele lateksowe mają bardzo prostą budowę. To zazwyczaj jednolity blok piany, poprzecinany pionowymi pianka lateksowakanałami powietrznymi. I to właściwie wszystko. Natomiast o jakości samego materaca decyduje przede wszystkim jakość pianki. Generalnie można je podzielić na trzy grupy: naturalne, mieszane i syntetyczne. Ten podział wskazuje, z jakiego rodzaju pianką mamy do czynienia. Więcej na temat rodzajów pianki lateksowej pisaliśmy tutaj. W dużym skrócie materac lateksowy będzie wykonany z pianki, która powstała:

 • tylko z kauczuku naturalnego – najdroższe modele i te uważane za najbardziej ekologiczne;
 • z kauczuku mieszanego – gdzie miesza się lateks naturalny z syntetycznym – to świetna alternatywa, bo modele są nadal bardzo zdrowe, jednak bardziej przystępne cenowo;
 • tylko z kauczuku syntetycznego – zazwyczaj najtańsze i wytwarzane ze sztucznego materiału. Przez nas nie są polecane ze względu na ryzyko zawartości sporej ilości chemikaliów.

Lateks – zarówno pianka naturalna, jak i mieszana – jest przede wszystkim idealnym wyborem dla osób, które szukają modelu antyalergicznego lub ortopedycznego. To w tych dwóch dolegliwościach mogą skutecznie pomóc. pianka lateksowa jest stale czysta, nie kurzy się i nie pleśnieje, nie gromadzi też roztoczy i nie trzeba jej czyścić – idealne przy różnego rodzaju uczuleniach – także w astmie.

Jeśli chodzi o podparcie kręgosłupa, czyli aspekt ortopedyczny – to jej sprężystość, a jednocześnie miękkość, zapewnia idealne wsparcie, a jednocześnie wygodną powierzchnię. Sporo osób chwali sobie tego typu modele przy chorobach kręgosłupa.

PORÓWNUJEMY MATERACE KIESZONKOWE I LATEKSOWE:

Podobieństwa:

trwałość – to z pewnością podobieństwo, które jako pierwsze przychodzi do głowy. Wiele osób właśnie na tym etapie zaczyna się zastanawiać: czy materac lateksowy się nie zapadnie, czy nie straci swojej formy ? Może jednak wybrać kieszonkowy, bo ten znam i wiem że jest trwały ? Na lateksie leży się fajnie, ale co będzie ca 2,3 lata….? Otóż trwałość materaca z lateksu najczęściej wynosi 10 lat, co oznacza, że przez co najmniej 10 lat będzie nam się spało na nim idealnie wygodnie. Jeśli natomiast chodzi o modele kieszeniowe, to wiele zależy od zastosowanych rozwiązań. Są takie, które mają 2 lata gwarancji i takie z gwarancją 15-letnią. Wszystko więc zależy od tego, z jakim modelem kieszonkowym porównamy ten lateksowy.

wsparcie ciała –  bardzo podobne, zwłaszcza, że i jedne i drugie mają strefy twardości, a więc mają za zadanie utrzymać kręgosłup w anatomicznej linii. Wyjątkiem są modele kieszonkowe bezstrefowe, które takich stref nie mają.

cena – i jedne i drugie mają bardzo duży rozstrzał cenowy. Bardzo drogie modele z naturalnego lateksu i na przykład bardzo drogie modele multipocket. Tanie modele kieszeniowe i tanie materace z niewielką ilością lub bez naturalnego kauczuku. W obydwu grupach dobrze jest jednak zacząć o materaców ze średniej półki cenowej, bo te na pewno są bardziej wytrzymałe.

wygoda użytkowania w modelu dwuosobowym – i jedne i drugie są już tak dopracowane, że w obydwu przypadkach można powiedzieć o bardzo dobrym komforcie, jeśli na jednym materacu śpią ze sobą dwie osoby.

Różnice:

punkty nacisku – tutaj te dwie konstrukcje różnią się od siebie znacząco. Materac kieszonkowy daje punktowe podparcie, a lateksowy płaszczyznowe. Co to oznacza w praktyce ? W kieszonkowym modelu będziemy mieli tyle punktów podparcia, ile jest w jego środku sprężyn. Oczywiście im jest ich więcej, tym wygodniejsze jest podparcie. W modelu lateksowym natomiast podparcie daje już płaszczyzna. A ta jest wygodniejsza w odczuciu niż materac flamenconawet najwięcej pojedynczych punktów. Każdy punkt bowiem to jakiś nacisk na część ciała – stąd też dyskomfort, który bierze się z nacisku punktu na przykład na ramona czy biodra. Jeśli więc zależy nam na tym, aby taki nacisk zminimalizować – na przykład jesteśmy bardzo wrażliwi na uciskanie, to model lateksowy sprawdzi się lepiej.

różnorodność wyboru – tutaj zdecydowanie wyróżniają się modele kieszonkowe, ale to także z tego względu, że u nas są najbardziej popularne. Mamy więc wyjątkowo dużo różnych kombinacji i materiałów i twardości. Modeli lateksowych jest stosunkowo niewiele. Choć i tutaj można znaleźć lateks połączony z innymi piankami i materiałami. Prawdopodobnie wybór modeli lateksowych będzie się zwiekszał wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na takie konstrukcje.

ciepło – niektórzy biorą pod uwagę ten aspekt, bo cierpią na przykład na nocne duszności. Jeśli chodzi o modele z lateksu, to są idealne dla osób z takimi problemami. Pianka nie chłonie ciepła, jest bardzo przewiewna i na pewno nie odczujemy na niej takiego dyskomfortu. Jeśli natomiast chodzi o modele kieszonkowe, to należy zwracać uwagę na to, aby na kieszonkach nie było pianki visco, a jeśli już jest, to powinna mieć strukturę otwartokomórkową. Wtedy nie gromadzi ona ciepła.

ekologia – tutaj zdecydowanie jednak trzeba wskazać na modele z lateksu. Dlaczego ? Po prostu ściągamy z nich pokrowiec i pianka jest gotowa do recyclingu. Z kieszonkowym modelem trzeba się jednak trochę namęczyć, aby rozdzielić poszczególne składowe.

CO WIĘC DLA KOGO ?

Wybierz lateksowy materac, jeśli:

 • zależy Ci na płaszczyznowym, wygodniejszym podparciu;
 • szukasz modelu antyalergicznegi idealnego dla dzieci, osób z astmą i uczulonych na mikroorganizmy (w tymlateksowy materac vitmat comfort lux roztocza);
 • chcesz kupić materac i zapomnieć „materacowych” zakupach na minimum 10 lat;
 • potrzebujesz podłoża, które będzie stale czyste;
 • ekologia jest dla Ciebie ważna.

Wybierz model kieszonkowy, jeśli:

 • wolisz jednak bardziej klasyczne rozwiązania;
 • chcesz mieć ogromny wybór i cenowy i pod względem różnorodności materiałów;
 • mniej zależy Ci na ekologiczności materaca.

Oczywiście producenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wiele osób w pewnym momencie stanie przed podobnym wyborem. Tym, którzy nadal nie podjęli decyzji, na pewno możemy polecić kieszonkowe modele z ….lateksem ! I wilk syty i owca cała 🙂 To coś dla tych, którzy chcą lateks wypróbować, ale nie są jeszcze do niego przekonani. To kompromis z pewnością wart wypróbowania.

Leave a Comment