Jaki materac wybrać przy bólach kręgosłupa ? Poradnik.

Wybierając materac dla bolących pleców,  powinniśmy zwrócić uwagę na kilka jego cech. Taki model  musi przede wszystkim utrzymywać kręgosłup w odpowiedniej pozycji w czasie snu – można także skorzystać z modeli specjalnie do tego przeznaczonych. Oto kilka ogólnych zasad wybierania odpowiedniego dla nas:

DOBIERANIE TWARDOŚCI:

 • nie może być za miękki – najłatwiej sprawdzić to kładąc się na boku. Kręgosłup powinien znajdować się w lini prostej. Przy takim teście przyda się pomoc drugiej osoby. Powoli odchodzi się od klasycznego podejścia według którego materac powinien być naprawdę twardy. Takie rozwiązanie nie jest najlepsze, ponieważ nie zapewnia kręgosłupowi odpowiedniego wsparcia.
 • nie może być za twardy – powinien być na tyle elastyczny, aby nie zaburzał krążenia krwi i odpowiednio dopasowywał się do ciała, co pozwala na relaks mięśni. Zbyt twardy materac sprawi, że nawet po długim wypoczynku mięśnie będą nadal napięte, a to objawia się ich bólem.

Całkiem łatwo można sprawdzić, czy to właśnie nieodpowiednia twardość materaca powoduje ból kręgosłupa. Jeśli mija on po około 30 minutach od wstania z łóżka, prawdopodobnie dobraliśmy nieodpowiednią twardość. Taką wadę można skorygować poprzez zastosowanie materaca nawierzchniowego.

—-

Pomagamy dobrać materac z naszej oferty: tel. 694 860 999 lub mailowo: info@supermaterace.com.pl

—-

———————————————-

NASZE NAJPOPULARNIEJSZE MATERACE ORTOPEDYCZNE – SPRAWDŹ !

Hilding Flamenco – dla lubiących średnią twardość
Hilding Pasodoble – dla lubiących twardsze materace
Hilding Tango – dla tych, którzy wolą bardziej miękkie modele

———————————————–

DOBIERANIE ROZMIARU:

W przypadku materaców ortopedycznych niezwykle ważna jest także ich odpowiednia długość. Ani głowa, ani stopy nie powinny się znajdować poza powierzchnią materaca. Tu najlepiej kierować się naszym wzrostem, do którego powinniśmy doliczyć 20 centymetrów. Taka długość materaca zapewni odpowiednie ułożenie ciała i kręgosłupa.

DOBIERANIE MODELU:

Niestety nie ma jednego modelu, który doskonale sprawowałby się w przypadku wszystkich osób, które cierpią z powodu bólów kręgosłupa. Wiele zależy od nasze wagi, rodzaju schorzenia i innych czynników. Jest jednak kilka cech materaców, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie:

 • strefy twardości – wiele modeli posiada tzw. strefy twardości. Powstają one poprzez podzielenie poziome powierzchni materaca. Każda ze sterf ma nieco inną twardość, ponieważ każdą część ciała potrzebuje nieco innego wsparcia. Najczęściej modele o ortopedycznym działaniu – choć nie tylko te – wyposażone są w 7 stref twardości. Ich występowanie gwarantuje odpowiednie wsparcie kręgosłupa;

DOBIERANIE MATERIAŁU:

Nie ma jednej recepty na wybór idealnego materaca ortopedycznego. Każda osoba ma swoje własne preferencje, postaramy się przedstawić plusy i minusy każdego z materaców, który można wybrać:

 • sprężynowe – to ciągle popularne modele, a ich jakość znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich 10 lat. Zalety: wiele różnych opcji, spośród których można wybierać. Ich wielką zaletą jest na pewno niższa cena w przypadku niektórych modeli i to, że właściwie każda osoba wygodnie się na nich wyśpi. To dobre rozwiązanie także dla osób z wyższą wagą, ponieważ twardsze modele zapewniają dobre podparcie ciała. Wady: jeśli zdecydujemy się na naprawdę tanią wersję materaca sprężynowego, jego jakość może nas nie zadowolić;
 • kieszeniowe – to ulepszona wersja materaców sprężynowych. Sprężyny zostały schowane w kieszenie, które zabezpieczają je przed przemieszczaniem się. Idealne dla każdego. Zalety: bardzo duży wybór różnych wersji, które uzupełniane są przeróżnymi wkładami. Wady ? Taki materac nie ma właściwie wad, a dobrze dobrany może służyć długie lata;
 • termoelastyczne – materace tego typu posiadają wkłady z pianki termoelastycznej visco. Pod wpływem ciepła ciała, pianka dopasowuje się do niego. Zalety: polecane osobom, u których dolegliwości bólowe są nasilone, ponieważ pianka zmniejsza nacisk na ciało i sprzyja rozluźnieniu mięśni. Bez konieczności rezygnowania z idealnego podparcia kręgosłupa, dają możliwość zasypiania na miękkim podłożu. Wady: nie sprawdzą się u osób, które nie lubią miękkiego podłoża do spania;
 • lateksoweto jeden z materiałów polecanych osobom z chorobami kręgosłupa. Lateks jest materiałem, który najlepiej podpiera kręgosłup ze względu na swoją elastyczność. To idealne połączenie podparcia kręgosłupa i wygody snu. Badania wykazują, że ból kręgosłupa zmniejsza się znacząco przy korzystaniu z materaca lateksowego ( w porównaniu do innych konstrukcji).

Wybierając materac ortopedyczny, trzeba pamiętać o tym, że odczucie twardości jest sprawą subiektywną. Każdy z nas inaczej będzie ją odbierał. Warto więc sprawdzić, która twardość jest dla nas najwygodniejsza, a następnie zwrócić uwagę na to, jak dany materac wspiera nasz kręgosłup. To najważniejsze kryterium w przypadku materacy ortopedycznych.

 • Agnieszka

  witam. Mogę się dowiedzieć z jakich książek lub artykułów zostały zaczerpnięte informacje? piszę pracę magisterską na ten temat i szukam dojścia do źródła. Pozdrawiam

 • Admin

  Dziękujemy Pani Agnieszko za wiadomość. Artykuł powstał w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie w branży, a także obserwacje, których trochę z czasem się nazbierało 🙂 Poprosiliśmy również kilku fizjoterapetów o pomoc – ich wskazówki można znaleźć w artykule dotyczących dobierania materaca ortopedycznego – ci specjaliści z pewnością chętnie udzielą Pani pomocy. Warto również odzwiedzić stronę firmy Janpol, bo ma ona największe doświadczenie, jeśli chodzi o produkcję modeli ortopedycznych i rehabilitacyjnych. Pozdrawiamy i życzymy powodzenia 🙂

 • Magda

  Bardzo przydatne porady. Sama wiem jak złe łóżko (a raczej materac) może sprawić, że rano zamiast być wypoczętym to wstaje się z grymasem bólu. Szyja boli, plecy bolą. :/ Więc dobrze jest wybrać pod siebie jakiś materac, szczególnie jak ktoś ma problemy z kręgosłupem. Wtedy materac ortopedyczny to dobry wybór, ale też ważne aby go dobrać pod siebie. Posiłkując się powyższymi poradami z artykułu.

  Pozdrawiam!

Leave a Comment