Jaki materac wybrać: z lateksu czy termoplastyczny ? Porównanie.

Zarówno lateks jak i pianka termoelastyczna (inaczej pianka visco) zdobywają sobie coraz więcej zwolenników. Obydwa materiały cieszą się ogromną popularnością. Gorzej, kiedy stajemy przed dylematem: co wybrać ? Postaramy się porównać obydwa te materiały i nieco ułatwić Wam wybór.

To, jaki materiał wybierzemy, zależy od kilku czynników. Zarówno lateks jak i pianka visco są wytwarzane nieco inaczej, z innych materiałów i działają nieco inaczej.

——————————————-

NASZE NAJPOPULARNIEJSZE MATERACE TERMOPLASTYCZNE – SPRAWDŹ !!!

  • Hilding Salsa – jeśli nie lubisz zbyt miękkich materaców;
  • Hilding Makarena – jeśli szukasz materaca o średniej twardości;
  • Hilding Rumba – jeśli szukasz mięciutkiego materaca, jak głęboki, wygodny fotel.

——————————————-

PIANKA TERMOELASTYCZNA

Znana jest przede wszystkim z sposobu, w jaki reaguje na nacisk i ciężar ciała. Pod wpływem ciepła nagrzewa się pianka viscodelikatnie i „otula” ciało. Jednocześnie rozprowadza ciężar na całej powierzchni- dla przykładu kieszenie nie mogą już tak idealnie dopasować się do ciała, raczej absorbując ciężar niż rozkładając go na powierzchni. Kiedy podnosimy się z materaca termoelastycznego, pianka powoli wraca do swojego pierwotnego kształtu.

Klasyczny materac termoelastyczny to zawsze warstwa podtrzymująca czyli baza. Na nią kładzie się kilkucentymetrową warstwę pianki visco. Spodnia warstwa zapobiega zbyt głębokiemu zapadaniu się i zapewnia dobre, stabilne wsparcie dla całego ciała. Nigdy więc nie spotkamy materaca termoelastycznego zbudowanego jedynie z pianki visco (za wyjątkiem cienkich nakładek).

Visco powstaje głównie z pianek wytwarzanych na bazie olejów syntetycznych. Stąd też nie każdy będzie chciał na tego typu piance spać, na przykład ze względów ekologicznych. Powstają jednak nowsze rodzaje pianek tego typu, w których oleje ropopochodne zastępuje się olejami roślinnymi.

Ponieważ dopasowanie do ciała następuje pod wpływem ciepła, pianka visco lekko się nagrzewa. Stąd też czasami możemy odczuwać delikatne grzanie, co nie każdemu pasuje –  coraz bardziej popularne są materiały o tzw. otwartokomórkowej strukturze, które szybko chłoną ciepło, ale i szybko je oddają do otoczenia.

Więcej o piance termoelastycznej możecie poczytać tutaj.

LATEKS

W skrócie nazywany lateksem, choć z technicznego punktu widzenia to także pianka. Daje bardziej stabilne wsparciepianka lateksowa niż pianka visco i nie jest tak miękki w odczuciu twardości, choć równie wygodny. Dobrze redukuje nacisk na ciało, ale nie ma tu już uczucia zapadanie się, jak w przypadku visco. Wyróżnia się także tym, że jest świetnie tolerowany nawet przez osoby z alergiami.

Lateksowe materace można podzielić na dwie grupy: te wykonane jedynie z naturalnego kauczuku (dość drogie i nieco bardziej miękkie) oraz wykonane z mieszaniny kauczuku naturalnego z syntetycznym (dzięki temu są tańsze, jednak zachowuje podobne właściwości np. antyalergiczne). To więc świetny wybór dla osób, którym zależy na ekologicznym materacu. Często podkreśla się także doskonałą trwałość takich modeli. Więcej informacji o lateksie można znaleźć tu.

PORÓWNUJEMY LATEKS I PIANKĘ TERMOELASTYCZNĄ VISCO:

Podobieństwa:

wygoda użytkowania – zdecydowanie pianka visco i lateks to dwa materiały, które klienci sobie chwalą, jako niezwykle wygodne. Nie zdarza się, aby po nocy przespanej na takim podłożu odczuwać jakikolwiek dyskomfort.

punkty nacisku – obydwa materiały, chociaż świetnie podpierają ciało, minimalizują jednocześnie nacisk w dwóch najbardziej narażonych na ucisk miejscach, czyli barkach i biodrach.

wsparcie ciała – obydwa doskonale radzą sobie z utrzymaniem ciała i kręgosłupa w odpowiedniej pozycji.

różnorodność wyboru – obydwa materiały dostępne są w szerokiej gamie marek i twardości.

cena – za modele termoelastyczne i lateksowe trzeba zapłacić nieco więcej niż na przykład za materace sprężynowe.

Różnice:

dostępność – modele z pianki visco są dostępne w szerokiej gamie kombinacji. Wprawdzie materace lateksowe także można znaleźć w wersji: naturalne pianka kauczukowa + syntetyczny lateks (tu na plus wyróżniają się modele Hevea), jednak znalezienie modelu w całości z naturalnego lateksu jest już dość trudne ( w naszym sklepie takie to jedynie Vita Janpola (100% lateksu)).

komfort – dla osób szczególnie wrażliwych na nacisk, pianka termoelastyczna wydaje się być bardziej wygodna i nie uciskająca ciała.

uczucie zapadania – to uczucie, które daje jedynie pianka termoelastyczna, a nie lateksowa.

– łatwość zmiany pozycji – znacznie łatwiej jest zmienić pozycję leżenia na materacu lateksowym, który jest bardziej stabilny i niemal natychmiast wraca do pierwotnej, płaskiej pozycji.

wygoda użytkowania w modelu dwuosobowym – obydwa materiały są wygodne, jeśli używa się modelu dwuosobowego – nie ma uczucia falowania czy sprężynowania drugiej strony, choć w tym przypadku pianka termoelastyczna wydaje się być trochę lepszym wybrem.

ciepło – materace termoelastyczna delikatnie się nagrzewają i mogą to ciepło oddawać, stąd nie poleca się ich osobom, które mają na przykład nocne duszności czy poty. Lateks nie grzeje się i jest bardziej przewiewny.

zapach – niektóre pianki termoelastyczne mogą wydzielać zapach, który znika po kilku nocach (tutaj ogromny plus dla materaców termoplastycznych Hildinga za brak zapachu pianki). Znacznie rzadziej takie problemy występują w przypadku modeli lateksowych.

ekologia – lateks jest uznawany za dużo bardziej ekologiczny od pianki termoelastycznej. Ekologiczną alternatywą dla visco mogą być modele, w których używa się pianek wytwarzany z olejów roślinnych.

–  trwałość – obydwa materiały są równie trwałe, jeśli mają dobrą jakość. Lateks jednak już z założenia jest materiałem, który ma przetrwać lata.

…A NAJLEPSZY MATERAC TO…

Oczywiście nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Każdy z nich ma swoje słabsze i mocniejsze strony. Co dla jednych jest wadą, dla innych może się okazać zaletą. Wszystko zależy od osobistych preferencji.

Wybierz materac lateksowy jeśli:

– wolisz bardziej stabilne, twardsze podłoże do spania;

– uczucie grzania w nocy byłoby dla ciebie problemem;

– wolisz rozwiązanie bardziej ekologiczne, bo na przykład masz problemy alergiczne;

Wybierz materac termoelastyczny jeśli:

– szczególnie mocno odczuwasz nasick na ciało w biodrach i ramionach;

– lubisz miękkie i bardzie miękkie materace;

– denerwuje cię, kiedy twój partner w nocy budzi cię przy każdej zmianie pozycji;

– marzniesz w nocy;

– twój materac niekoniecznie musi być super ekologiczny.

Leave a Comment