Janpol patronem akcji „Podaruj dziecku bezpieczny sen”.

Początkiem maja wystartowała III edycja Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej „Podaruj dziecku bezpieczny Sen”. Akcja skierowana jest do przyszłych i świeżo upieczonych Rodziców. Kilka organizacji współpracujących ze sobą zajęło się propagowaniem zasad bezpiecznego snu niemowląt. Największy polski producent materaców, firma Janpol, jest jednym z partnerów strategicznych całej akcji. Jako producent wielu modeli certyfikowanych, zajmuje się również produkcją materacyków dla najmłodszych. Akcja potrwa do końca sierpnia 2015 roku i obejmie swoim zasięgiem całą Polskę.

Kampania została zorganizowana przez magazyn „Supermama w wielkim mieście”, a nad jej popularyzowaniem czuwają właśnie Janpol, oraz producenci monitorów oddechu Snuza oraz BabySense. Akcja staje się z roku na rok coraz bardziej popularna, a w tym roku opiekę sprawują nad nią również m. in. Fundacja „Bezpieczny Brzuszek”. Cel ? Uświadamiać Rodziców, w jaki sposób zapewnić maluszkowi najbardziej bezpieczne środowisko snu oraz jak udzielać pierwszej pomocy.

Akcja „Podaruj dziecku bezpieczny sen” to przede wszystkim kolportaż ulotek- przywieszek oraz ulotek elektronicznych, które w przystępny sposób opisują te zagadnienia. Na stronie programu można znaleźć wszystkie informacje dotyczące zarówno bezpiecznego snu, jak i zasad udzielania pierwszej pomocy. Szpitale i szkoły rodzenia mogą także zamawiać bezpłatny zestaw przywieszek dla swoich podopiecznych. Ulotkę można również wydrukować – umieszczamy dla Was jej wersję elektroniczną pod tym wpisem.

O bezpieczeństwie najmłodszych w czasie snu (i nie tylko) zawsze warto mówić jak najwięcej, dlatego przypominamy o najważniejszych zasadach:

ZASADY BEZPIECZNEGO SNU NIEMOWLĄT:

1. Rodzice nie powinni palić w czasie ciąży (dotyczy to także palenia biernego). Maluszek nie powinien także przebywać w pomieszczeniu, w którym ktoś pali.

2. Dziecko powinno być układane do snu na pleckach, zaleca się stosowanie twardszego materacyka (warto wykorzystać jeden z modeli Janpol, które są polecane i atestowane przez Instytut Matki i Dziecka).

3. Maluszka należy ubierać lekko, aby jego ciało się nie przegrzewało. Temperatura w pokoju powinna wynosić ok. 20 stopni  C dla noworodków do około 2 miesiąca, a dla niemowląt około 18 stopni C.

4. Maluszek powinien korzystać ze smoczka.

5. Noworodek nie powinien spać w łóżku z rodzicami, a w swoim własnym łóżeczku, które ustawione jest w sypialni opiekunów.

6. W łóżeczku nie należy układać żadnych zabawek. Główka powinna być zawsze, bezwzględnie, odkryta. Dobrze jest układać maluszka tak, aby stópki dotykały krawędzi łóżeczka, to zapobiegnie jego wsunięciu się pod kołderkę.

7. Malec powinien przebywać w foteliku samochodowym jak najkrócej – jego ciało szybko się męczy.

8. Jeśli nie ma przeciwwskazań, maluszki dobrze jest karmić piersią.

9. Bezpieczne zasady snu powinni poznać wszyscy opiekunowie.

10. Jeśli pojawiają się jakieś niepokojące objawy, dziecko źle się czuje, trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Wszystkie zalecenia zostały opracowane na podstawie zaleceń instytucji międzynarodowych oraz skonsultowane z Krajowym Konsultantem w Dziedzinie Neonatologii. Pamiętajcie jednak, że mają charakter informacyjny, więc wszelkie wątpliwości trzeba konsultować z lekarzem. Doskonałym rozwiązaniem jest udział w kursie udzielania pierwszej pomocy niemowlętom, bo on  przygotowuje nas na wypadek konieczności działania i oswaja z tą stresującą sytuacją.

Na stronie Podaruj dziecku bezpieczny sen” możecie znaleźć także dokładną instrukcję, jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku utraty przytomności lub zadławienia. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, warto poświęcić trochę czasu na ćwiczenia, bo może to uratować maluszkowi życie.

PRZYWIESZKA DLA RODZICÓW NIEMOWLĄT – BEZPIECZNY SEN I PIERWSZA POMOC 

bezpieczny sen niemowlaczka - ulotka do wydrukowania

Poniżej umieszczamy ulotkę – przywieszkę w wersji PDF. A więcej informacji na temat udzielania pierwszej pomocy możecie znaleźć na stronie programu. Polecamy też nasz wpis o udzielaniu pierwszej pomocy najmłodszym, a którym znajdziecie film instruktażowy.

bezpieczny sen niemowlaczka – ulotka do wydrukowania

Leave a Comment