Janpol Zeus – lateks i kokos w twardych modelach ortopedycznych.

Lateks i kokos są jednymi z najczęściej wykorzystywanych materiałów w materacach ortopedycznych. Obydwa niezwykle plastyczne, co pozwala na stworzenie wielu różnych kombinacji. Jednym z najlepszych połączeń, które świetnie sprawdza się w przypadku bólów kręgosłupa, jest połączenie właśnie kokosu z lateksem, jakie można zobaczyć w modelu Zeus firmy Janpol, choć także w innych materacach o podwyższonej twardości.

Kokos – dla osób cięższych

Wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście, aby zapewnić kręgosłupowi odpowiednie wsparcie, konieczne jest kokos w materacuzakupienie modelu z kokosem. Rzeczywiście, 20 czy 30 lat temu, kiedy technologia „materacowa” nie była tak zaawansowana, wkład kokosowy wydawał się być jedynym rozwiązaniem, aby ciało mogło uzyskać odpowiednie wsparcie. Nezbyt wytrzymałe pianki potrzebowały bowiem warstwy wspierającej, a kokos idealnie się do tego nadawał.

Dziś nie zawsze konieczne jest wykorzystanie maty kokosowej, aby wesprzeć nasz kręgosłup w odpowiedni sposób. Nadal jednak mata kokosowa jest idealnym wyborem dla osób cięższych mających problemy z kręgosłupem oraz tych, którzy lubią spać na twardych materacach.

Technologia cały czas się rozwija, nadal jednak producenci nie rezygnują z kokosu, przede wszystkim ze względu na jego genialne właściwości. To materiał, który z jednej strony daje bardzo dobre wsparcie na całej długości ciała, ale jednocześnie pozostaje sprężysty i reaguje na obciążenie, dopasowując się do sylwetki. W przypadku twardych materaców, które jednoczesnie mają być zdrowe dla kręgosłupa, takie połączenie jest idealne. Nie mamy go na przykład wtedy, kiedy kładziemy się na desce. Deska daje doskonałe wsparcie, ale zupełnie nie dopasowuje się do krzywizny ciała – w efekcie biodra i ramiona odczuwają nadmierny ucisk, a z kolei talia „wisi” nad powierzchnią, co angażuje mięśnie i zmusza je do ciągłej pracy. I właśnie to sprawia, że czujemy się połamani na drugi dzień.

Kokos natomiast potrafi dobrze dopasować się do ciała. Trzeba jednak pamiętać o tym, że i ten materiał ma ograniczone zdolności do dopasowywania się. Dlatego też właściwie we wszystkich wypadkach maty kokosowe wykorzystuje się w modelach dla cięższych osób.

Wiele zależy także od naszych preferencji. Zdarza się,  że i osoby lekkie czują się doskonale na kokosie. Należy więc brać pod uwage także nasze przyzwyczajenia.

W Zeusie kokosowa mata została wykorzystana w klasyczny sposób, a więc położona na wierzchu. To typowy sposób wykorzystania takiego wkładu. Także ze względów higienicznych – włókno kokosowe świetnie chłonie wilgoć, nie przepuszcza go do środka, a jednocześnie bardzo szybko schnie. Jest to zresztą niezwykle ciekawy materiał, o którym pisaliśmy już więcej tutaj.

Od jakiegoś czasu pojawia się także nowe rozwiązanie, które polega na wykorzystaniu maty kokosowej jako wkładu wewnętrznego. Wtedy zastępuje on na przykład twardą piankę, czy nawet kieszenie. Takie modele, jak na przykład Hevea Brasil, są tworzone z myślą o użytkownikach, którym zależy na naturalnych materiałach w materacu, ale mata kokosowa – ze względu na wagę czy preferencje – jest dla nich nieco za twarda.

Lateks – idealna sprężstość i elastyczność

Ponieważ w modelach materaców ortopedycznych podstawą jest doskonałe dopasowanie do ciała, trudno sobie wyobrazić materiał lepiej spełniający swoje zadanie, niż lateks. W pewnym sensie można jego właściwości porównać do kokosu. Lateks z jednej strony daje świetne podparcie dla ciała, bo jest bardzo sprężysty. Z drugiej jednak na tyle miękki, aby doskonale zapaść się pod ciałem i wesprzeć jego krzywizny. Jest jednynym materiałem używanym w produkcji materaców, który ma bardzo szeroką tolerancję wagową. Na jednej, typowej twardości H2 może wygodnie wyspać się osoba ważąca i 50 i 90 kilogramów. Stąd też bardzo często to rozwiązanie wybierają osoby, które chcą spać na jednym materacu, a dość znacznie różnią się wagą. O lateksie więcej można poczytać w naszym poprzednim poście.

 Końskie włosie – tradycja w nowoczesnym wydaniu

W Zeusie niezwykle ciekawym materiałem jest także końskie włosie. Uzyskiwane od koni specjalnych ras, odpowiednio obrabiane, pojawi się również w najbardziej zaawansowanych modelach. Tradycyjnie końskie włosie można było znaleźć w wielu materacach, później na fali nowoczesnych rozwiązań na jakiś czas zniknęło, aby pojawić się ponownie w bardzo ciekawych zestawieniach, tak jak na przykład w Zeusie.

Po co wykorzystywać końskie włosie, skoro mamy do dyzpozycji tak wiele innych, bardziej nowoczesnych rozwiązań ? Okazuje się bowiem, że często naturalne materiały mają takie właściwości, które niezwykle trudno jest odtworzyć sztucznie. Jeśli przyjrzeć się bliżej strukturze włosa końskiego, można zauważyć niezwykle skomplikowaną budowę. Kilkanaście warstw składa się na materiał, który doskonale chłonie wilgoć, jednocześnie pozostając suchym we wnętrzu. Nawet gruba warstwa świetnie przepuszcza powietrze, a ogranizm ludzki na odpowiednio oczyszczone końskie włosie nie reaguje alergicznie. Długo zachowuje ono swoją świeżość, hamując rozwój bakterii.

Janpol Zeus – połączenie kokosu, lateksu i końskiego włosia

Zeus jest jednym z najtwardszych modeli Janpola. Twardością ustępuje jedynie Tytanowi. Dlatego polecamy go janpol zeusosobom, które ważą powyżej 80,90 kilogramów lub rzeczywiście lubią bardzo twarde materace. Jego wnętrze zbudowane jest z lateksowego bloku, który zastępuje klasyczne sprężyny. Dzięki temu wyeliminowano efekt falowania, który czasami w twardych konstrukcjach się pojawia. Jednocześnie całość jest bardzo sprężysta, bo lateks doskonałą wypornością się charakteryzuje. Środek jest cały czas czysty, bo w piance lateksowej nie mogą rozwijać się żywe organizmy.

Aby uzyskać większą twardość, wykorzystano matę kokosową, która jest umieszczona z dwóch stron. Włókno kokoswe zachowuje swoją naturalną elastyczność, także dzięki temu, że druga strona jest wspierana na całej długości przez lateks. Z jednej strony umieszczono warstwę końskiego włosia dla dodatkowego utwardzenia, zapewnienia ochrony przed kurzeniem i doskonałej wentylacji.

Jak więc jest zbudowany Zeus. To przede wszystkim model, który jest w całości naturalny. Mamy więc lateks, włókno kokosowe i końskie włosie – wszystkie elementy są antyalergiczne. Jednocześnie dobrane w taki sposób, aby zapewnić doskonałe wsparcie ciała, co świetnie sprawdza się w przypadku chorego kręgosłupa.

Biorąc pod uwagę nowoczesne podejście do materaców i odpowiedniego wsparcia ciała, należy jednak pamiętać, że Zeus jest twardym modelem i jeśli ważymy mniej niż 90 kilogramów, lepiej wykorzystać modele, które są bardziej miękkie. Jeśli natomiast ważymy około 110, 120 kilogramów, Zeus idealnie sprawdzi się w naszej sypialni, także jako model wspomagający chorujący kręgosłup.

Opinie specjalistycznych ośrodków na temat Zeusa

Kiedy szukamy naprawdę sprawdzonego materaca, warto rozglądać się za takim, który ma pozytywną opinię któregoś ze specjalistycznych ośrodków. W niektórych model jest poddawany jedynie ocenie specjalistów, w innych materace testują przez pewien okres czasu także pacjenci.

Zeus był testowany nie tylko przez specjalistów, ale także przez pacjentów i uzyskał pozytywne opinie dwóch ośrodków: Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji REPTY oraz Centralnego Ośrodka Techniki Medycznej. Model został także zarejestrowany jako wyrób medyczny i rehabilitacyjny w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Natomiast w 2003 roku został doceniony na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie zdobył Złoty Medal. Zeus jest więc jednym z najbardziej utytuowanych materaców firmy Janpol, którego zalety doceniają nie tylko spacjaliści, ale i konsumenci.

Leave a Comment