Jednostronne modele ATM – typowo zachodnie rozwiązanie.

Jednostronne materace mają dość ciekawą historię. Dziś kiedy na nie spojrzymy, można je podzielić na dwie grupy. I co ciekawe, dwie bardzo różne grupy. Z jednej strony mamy dość tanie modele, które są wykonane z użyciem klasycznej technologii bonnellowej. Z drugiej natomiast materace zupełnie nowej generacji, w których używa się najnowszych osiągnięć technologicznych. Patrząc na to od strony historii materaca w przeciągu ostatnich 20 lat, można powiedzieć, że zatoczyła ona pewnego rodzaju koło. Zaczęło się od modeli jednostronnych, później boom przeżywały te dwustronne – u nas wciąż najbardziej popularne – a następnie znów nastąpił powrót do rozwiązań jednostronnych. Tym razem jednak znacznie lepszej jakości i z jedną myślą przewodnią …aby żyło nam się łatwiej. Nie musimy już pamiętać o zmianach stron, nie trzeba materaca przewracać, a żywotność materaców o jednej stronie jest znacznie dłuższa.

Modele jednostronne są najbardziej popularne za Oceanem. Amerykanie właściwie tylko takich używają. Na forach można spotkać się z opiniami, że kupienie dwustronnego materaca w Stanach może nastręczyć sporo problemów. W Polsce coraz więcej pojawia się jednostronnych konstrukcji, choć jest ich wciąż stosunkowo niewiele. Przeglądając ofertę naszego sklepu można zauważyć, że zdecydowanie najszerszą ofertę tego typu ma firma ATM. Zobaczmy więc, jak się je konstruuje.

BAZA JEST NAJWAŻNIEJSZA

Jednostronna budowa ma swoje zalety i wady. Wiadomo, że używana będzie tylko jedna strona, więc producent nie musi się martwić o to, jak wygodny jest spód, bo nie ma to najmniejszego znaczenia. Użytkownik z kolei nie musi pamiętać o zmianach stron. Z drugiej jednak, kupując materac dwustronny, zawsze możemy sobie wybrać taki o dwóch twardościach i zmieniać je sobie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Tego typu modele wymagają jednak odwracania co około pół roku, a nie zawsze o tym pamiętamy.

Każdy model jednostronny zbudowany jest w charakterystyczny sposób:

  • im wyżej, tym bardziej miękko – czyli warstwa znajdująca się pod spodem jest najtwardsza i najbardziej stabilna, a kolejne już coraz bardziej miękkie, aż dochodzimy do wierzchu, który jest najbardziej mięciutki – oczywiście zależy to też od twardości.  Świetnie widać to na przykładzie Forte Visco Lux. To zupełnie inaczej niż w przypadku materaców dwustronnych – tutaj obowiązuje zasada „owoca z pestką” – środek jest najbardziej stabilny, a zewnętrzne strony miękkie.
  • materiały muszą być wyjątkowo wysokiej jakości – wiele jednostronnych materaców jest droższych niż te dwustronne, co może trochę dziwić. W końcu nie ma tu aż takiej możliwości wyboru. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nieprzewracana pianka nie ma właściwei czasu na to, aby się zregenerować. Musi być to więc znacznie wytrzymalszy i lepszy jakościowo materiał, a takie są zazwyczaj droższe.

NAJBARDZIEJ TYPOWE ROZWIĄZANIE – BAZA I WARSTWA KOMFORTU

Najprostszym i najbardziej typowym rozwiązaniem w modelach jednostronnych jest zbudowanie ich z dwóch części: bazy i warstwy komfortu. Tak połączono dwa elementy w Capri oraz Lucca ATM. Każda z części może mieć inną materac atm luccawysokość, zazwyczaj im materac jest wyższy, tym wzrasta jego cena. Lucca ma 18 cm wysokości, a Capri 20 cm i tę różnicę da się także zauważyć w cenie.

W obydwu modelach bazą jest warstwa pianki wysokoelastycznej HR. Nie bez znaczenia jest to, że to materiał o wysokiej elastyczności. To jego zadaniem jest idealne wsparcie ciała. Musi wiele znieść i szybko powracać do pierwotnej formy. Dlatego też ATM wybrała najlepsze jakościowo zimne pianki Carpenter o wyjątkowo dobrych parametrach. Baza jest dodatkowo profilowana w 7 stref twardości – robi się to poprzez wprowadzenie profilowań i nacięć, które dokładnie widać, jeśli przyjrzymy się wnętrzu.

Na bazie ułożono jest warstwa pianki termoelastycznej. Obydwa materace mają taki sam wkład z tym, że w Capri jest on jeszcze ponacinany. Nacięcia na powierzchniach pianek dodatkowo ułatwiają ich dopasowanie do ciała. Jaka jest jej rola. Na pewno nie podparcia ciała, bo taką bierze na siebie baza. Tutaj chodzi o dostarczenie jak najwygodniejszego i miękkiego podparcia. Pianka visco może być nawet bardzo miękka, bo to warstwa pod nią zapewni zdrowy sen.

To dwa jednostronne materace ATM, które są najprostszym przykładem zasady, na jakiej działa taki materac.

BAZA DZIELONA NA CZĘŚCI CZYLI BARDZIEJ ROZBUDOWANA KONSTRUKCJA

Oczywiście taką prostą konstrukcję można jeszcze dodatkowo rozbudować, umieszczając na bazie inne warstwy. W dwóch modelach: Forte Visco Lux oraz Forte Visco Top zastosowano pewne zmiany, których dokonano  w samej forte visco topbazie. To zresztą świetnie widać, ponieważ pianki mają dwa kolory. Wyróżnia się środkowa część. Taki zabieg niekiedy robi się, jeśli materac ma mieć specjalnie utwardzoną strefę lędźwiową. Dzięki temu mamy pwność, że ciało będzie dobrze podparte podczas leżenia na boku, a także na plecach, bo cięższa środkowa część ciała nie będzie się zapadała w materacu. Tego typu rozwiązanie spotyka się w modelach ortopedycznych.

W takim przypadku baza jest nie tylko podzielona na 7 stref twardości, ale również dodatkowo ma dwie twardości. Widać więc wyjątkowo staranne dopracowanie podłoża, aby ciało idealnie się na nim układało.

Na wierzchu, jak to jest zazwyczaj w modelach jednostronnych, miękka warstwa komfortu. I w tym przypadku jest to również pianka termoelastyczna.

UDOSKONALENIE W POKROWCU

Czymś, z czym na pewno nie spotakcie się zbyt często w materacach dostępnych na naszym rynku, jest na pewno niezwykle ciekawy dwuczęściowy pokrowiec. ATM idealnie połączył go z jednostronnymi materacami, ułatwiając użytkownikowi życie jeszcze bardziej.

Ponieważ nie ma potrzeby zmieniana strony materaca, a więc wyciągania go z ramy łóżka, w podobny sposób można też zadbać o czystość pokrowca. Po prostu wierzchnia warstwa pianki termoelastycznej jest umieszczona w osobnej komorze, a komorę można całkowicie odpiąć od całość za pomocą rozdzielczego zamka. W ten sposób ściągamy jakby wierzch pokrowca i możemy wyprać tę część, która najłatwiej i najszybciej się brudzi. Rozwiązanie nowoczesne, a więc dostępne tylko w przypadku modeli Forte Visco z serii Lux i Top. Być może jednak jest to dobry sposób na rozwiązanie problemu szarpania się z pokrowcem w przyszłości. Prawdopodobnie pewne tego typu udoskonalenia pokażą się za jakiś czas na szerszą skalę.

WARTO CZY NIE WARTO I DLA KOGO  ?

Jednostronny, nowoczesny materac wciąż jest u nas nowością. Choć z drugiej strony trzeba przyznać, że nie zawsze wykorzystujemy drugą stronę swojego modelu dwustronnego, bo po prostu o tym zapominamy 🙂 Prawdopodobnie – patrząc na ich popularność na Zachodzie – i u nas będzie się takich modeli pojawiało coraz więcej. Tymczasem za Oceanem coraz więcej osób powraca do materaców dwustronnych 🙂 Pewnie znajdziemy się w takiej sytuacji, że będzie ich u nas pół na pół.

Komu można polecić jednostronny materac ? Na pewno tym wszystkim, którzy z powodów zdrowotnych nie powinni się szarpać ze zmienianiem stron. Także tym osobom, którym zależy na jakości, bo jednostronny model to zawsze wieksze wyzwanie dla producenta, a to z kolei użycie przez niego najlepszych materiałów. Z pewnością mitem jest to, że nowoczesny model jednostronny żyje krócej. Został skonstruowany w taki sposób, aby służyć nam dokładnie tak samo długo, jak jego dwustronny kolega.

Leave a Comment