Kiedy wymienić materac na nowy ? 9 powodów, dla których Twój materac powinien odejść na emeryturę.

Sporo osób decyduje się na zakup nowego materaca, kiedy ten, na którym śpimy, jest niewygodny. Nie patrzymy wówczas na jego wiek. Często jednak zdarza się tak, że nasz materac sprawdza się doskonale i jest super wygodny. Jednak nawet najlepsza konstrukcja z czasem się starzeje i niestety i z nim musimy się rozstać. Jak poznać, że czas na zakup nowego ? Kiedy wymienić materac na nowy ? Oto kilka oznak starzenia się naszego wygodnego towarzysza snu 🙂

1. Materac jest po prostu stary.

Jak określić wiek, w którym nasz model nadaje się do wymiany ? Wszystko zależy od tego, jaką ma gwarancję lub na jaki okres czasu producent określił jego przydatność. Dziś na rynku dostępne są modele z 2-letnią i z 15-letnią gwarancją. To pozwala nam mniej więcej określić, przez jaki czas model będzie nam na pewno służył w dobrej kondycji. Co, jeśli okres gwarancji się skończył, a nam nadal śpi się naprawdę wygodnie ? Jesli nie zauważylismy oznak starzenia, o jakich piszemy poniżej, pozostaje jedynie się cieszyć, że dokonaliśmy dobrego wyboru 🙂

2. Materac jest niewygodny.

Jeśli czujemy, że niezbyt wygodnie nam się śpi, często przewracamy się z boku na bok, czy nawet budzimy obolali w środku nocy – to znak, że pora na nowy materac. Kiedy przyjrzymy się staremu bliżej, może się okazać, że jego powierzchnia jest nierówna. Pianki – nawet te najwyższej jakości – również z czasem zaczynają się zapadać i tracić elastyczność.

3. Bolą Cię plecy, ale tylko rano, po wstaniu z łóżka. Ból ustępuje po około 20-30 minutach.

To wyraźny znak, że materac już nie wspiera ciała tak, jak powinien. Kręgosłup nie ma dobrego podparcia, najprawdopodobniej ciało zbyt mocno zapada się w wysłużonej konstrukcji.

4. Zaczynasz czuć pod sobą sprężyny.

Dobrze wykonany materac kieszeniowy czy sprężynowy to m.in. taki, w którym nie czyjemy pojedynczych sprężyn ( to zresztą także dobry sposób na ocenę jakości – jeśli kładziemy się na nowym materacu i odczuwamy pod sobą pojedyncze sprężyny, na pewno nie jest to wyznacznik dobrej jakości). Na sprężynach układa soę tzw. warstwę komfortu, która ma zapewnić wygodne poparcie ciała. Najczęściej jest ona wykonana z pianki. Z czasem pianka zapada się i deformuje – jak szybko to następuje, zależy od jakosci pianki (to właśnie jej wytrzymałość pozwala określić m.in okres gwarancji i szybkość zużywania). Jeśli czyjemy pod sobą sprężyny, warstwa komfortu przestała spełniać swoje zadanie.

5. Zaczynasz kichać, kaszleć lub mieć inne oznaki alergii po wstaniu z łóżka.

Z czasem w materacu zaczyna zbierać się kurz i brud. Ten proces jest znacznie zminimalizowany w przypadku modeli lateksowych. Jednak i one po około 10 latach powoli tracą swoje antyalergiczne właściwości. Alergicy mogą szybciej i wyraźniej zacząć odczuwać gromadzenie się alergenów. Jeśli tak się dzieje (pomimo na przykład prania pokrowca), najprawdopodobniej czas na wymianę.

6. Materac jest solidnie poplamiony.

Jeśli regularne pranie pokrowca niewiele daje, a plamy są nadal widoczne – lub co gorsza możemy je poczuć – to mamy niezbity dowód na to, że czas pomyśleć o nowym zakupie 😉 Miłośnicy jedzenia i picia w łóżku mogą zabezpieczyć swój materac, wykorzystując nakładki i ochraniacze – to na pewno ułatwi zadbanie o jego czystość.

7. Materac skrzypi.

Nowe modele mogą niekiedy lekko skrzypieć, to jednak normalne i po kilku nocach ustępuje. Jeśli jednak stary materac zaczyna skrzypieć, najprawdopodobniej w jego wnętrzu uległa uszkodzeniu któraś ze sprężyn. Bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas wyskoczy się z nami przywitać 😉

8. W łóżku, które do tej pory było używane przez jedną osobę, zaczynają spać dwie. 

W takim wypadku zawsze warto wymienić łóżko i materac na podwójne, nawet jeśli stare dobrze się sprawują. Dorosła osoba potrzebuje powierzchni o szerokości minimum 70 cm, aby wyspać się wygodnie. Para raczej nie wyśpi się wygodnie na 90 centymetrach – zwyczajnie nie da się tego zrobić, jak byśmy nie próbowali 🙂

9. Wygodniej spało Ci się w hotelu, niż w domu 🙂

Powiedzmy sobie szczerze, z niewieloma wyjątkami, hotelowe łóżka raczej nie należą do tych, które są dopieszczane pod względem wygody. Trudno, żeby hotelowy materac był najwygodniejszy, skoro jednej nocy śpi na nim ktoś o wadze 120 kg, a następnej ktoś, kto waży 40 kg. Jeśli więc wyspałeś się wygodnie w motelu, może warto przyjrzeć się swojemu materacowi. Często nie doceniamy tego, w jaki sposób nocny wypoczynek wpływa na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia.

Leave a Comment