Kieszonki Hi Low i Zigarre – nowe rozwiązania.

Choć modele kieszonkowe są z nami już dobrych kilkadziesiąt lat, to jednak nic nie wskazuje na to, abyśmy mieli się z nimi pożegnać. Cały czas są jednymi z najchętniej kupowanych, a ogromny wybór sprawia, że właściwie każdy znajdzie w tej grupie coś dla siebie. Ponieważ tak chętnie decydujemy się na tego typu modele, producenci cały czas wprowadzają udoskonalenia. Przedmiotem wielu eksperymentów jest nie tyle warstwa ułożona na kieszeniach, co właśnie one same.

Dziś trochę więcej o dwóch, dość nietypowych, rozwiązaniach, które ma w swoje ofercie firma Janpol. I tylko u nich można je znaleźć. W poszukiwaniu najwyższego komfortu warto czasami poeksperymetować.

Hi Low – dwa poziomy podparcia

kieszonki hi lowTę unikatową na polskim rynku, a stosunkowo już rozpoznawalną na świecie, technologię, Janpol wykorzystał w modelu Nuta z luksusowej serii Perfetto.

Większość materaców kieszonkowych wykorzystuje wkłady ze sprężyn opakowanych we flizelinowe kieszonki. Podobnie jest i w tym wypadku. Jednak różnicę można dostrzec dopiero wtedy, kiedy dokładnie przyjrzymy się wkładowi.  Widzimy tutaj dość nietypowe ułożenie. We wkładzie ułożono naprzemiennie dwa rzędy: jeden z nich to klasyczne kieszonki, drugi z kolei składa się ze sprężyn o mniejszej średnicy i nieco niższych. I tak ułożone są naprzemiennie. Jak sprawdza się takie rozwiązanie w praktyce i jakie jest jego zadanie ?

Komfort leżenia na tego typu materacu jest nieco inny. Przede wszystkim dlatego, że mamy dwa różne rodzaje podparcia, a więc i nasze odczucia można podzielić na dwuetapowe. Kiedy kładziemy się na podłożu, pierwsze odczucie, jakie mamy, to wyjątkowa miękkość wyższych i bardziej miękkich sprężyn. Można powiedzieć, że jest to coś w rodzaju dodatkowej warstwy komfortu, której nie ma w klasycznych konstrukcjach (oczywiście na wkładzie ułożona jest również piana, w tym przypadku lateks). Drugi etap to już bardziej stabilne podparcie, które zapewniają niższe i twardsze sprężynki. Ten element odpowiada więc za podtrzymanie naszego kręgosłupa w bardziej stabilnej pozycji. Tego typu udoskonalenia doskonale sprawdza się na przykład wtedy, kiedy z modelu korzystają dwie osoby o różnej wadze. Wtedy każda z nich może korzystać w pewnym sensie z własnego systemu podparcia. Jednak właściwie każdy, kto chciałby kupić bardziej wygodny i plastyczny materac, świetnie będzie się czuł na wkładzie Hi Low.

Zigarre – cygara w akcji

kieszonki zigarreKieszonki można udoskonalać, pracując nad ich wysokością, ale również korygując ich średnicę, co chyba zresztą jest bardziej popularnym zabiegiem. I właśnie takie rozwiązanie zostało zaprezentowane w modelu Rea – wyjątkowym na naszym rynku, ponieważ wykonanym z malutkich sprężynek Zigarre. Pod względem budowy nie różnią się niczym od klasycznych. Różnica to ich średnica, która jest cztery razy mniejsza. Jeśli zastosujemy tradycyjny wkład, to na 1 m2 zmieścimy około 250-260 sprężyn. Tutaj na 1 m2 można ich zmieścić aż 1000. To znacząca różnica.

O tym, jak ważna jest duża ilość punktów podparcia, przekonujemy się bardzo często, choć pewnie nie zawsze sobie to uświadamiamy. Wystarczy przypomnieć sobie doświadczenia z plaży. Znacznie wygodniej leży nam się na malutkich kamyczkach, niż na przykład na wielkich kamieniach, a najbardziej komfortowe jest leżenia na piasku. Działa w takim wypadku dokładnie taka sama zasada. Pianek to miliony punktów podparcia, które działają niezależnie, a duże kamienie to tylko kilka.

I właśnie to doświadczenie wykorzystano w przypadku sprężynek Zigarre. Projektanci zauważyli, że im więcej mniejszych kieszonek, tym podłoże jest wygodniejsze. Działają tutaj dokładnie takie same mechanizmy.

Dla kogo najbardziej odpowiednie ?

Komu możemy polecić takie rozwiązania ? Pośród naszych klientów jest grupa takich osób, które nawet nie chcą słyszeć o modelu wykonanym z pianki 🙂 Z różnych powodów nie decydują się na taki zakup, a za najbardziej trwałe i komfortowe uważają właśnie klasyczne kieszonki. To właśnie z myślą o nich powstają takie nowoczesne rozwiązania. Są równie komfortowe, ale przede wszystkim zbudowane z tego, co cenimy najbardziej, a to jest przecież najważniejsze.

Udoskonalanie sprężynek kieszonkowych właściwie nie ma końca. Kiedy przegląda się strony producentów wkładów, można się pogubić dosłownie w dziesiątkach różnych rozwiązań: sprężynki w sprężynkach, różne średnice w ramach jednej sprężyny czy w końcu warstwy układane jedna na drugiej – wszystko to efekt wielu lat badań i pracy nad uzyskaniem najbardziej ergonomicznego podparcia. Pytanie, które czasami sobie zadajemy: czy pianki czy kieszonki zdominują materace przyszłości ? – chyba jednak odpowiedź na nie nie jest aż tak oczywista.

Leave a Comment