Kieszonkowe materace – najczęściej zadawane pytania.

Kieszonkowe modele materaców są nadal najchętniej kupowaną grupą. Wiele osób ceni je za wytrzymałość i trwałość. To także taka grupa, w której wybór jest największy, co zresztą doskonale widać także po ofercie naszego sklepu. W takich konstrukcjach można spotkać niemal wszystkie materiały, a niewątpliwie ich wielką zaletą jest bardzo duża rozpiętość cenowa. Każdy znajdzie więc tutaj coś dla siebie.

Pojawia się również sporo pytań dotyczących tego rodzaju materaców, postanowiliśmy więc odpowiedzieć na nie, aby pomoc rozwjać niektóre wątpliwości. Jeśli macie jakieś pytania, zawsze pozostajemy do Waszej dyspozycji pod numerem telefony 600 316 440, zachęcamy także do zadawania pytań w komentarzach.

KIESZONKOWE MATERACE – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

1. Dlaczego strefy twardości w materacach, także tych kieszeniowych, są tak ważne ?

Na nasz kręgosłup w ciągu dnia działa siła, która sprawia, że wieczorem możemy być nawet do 2 cm niżsi, niż kiedy wstajemy z łóżka. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby nocą miał on czas na regenerację. Kiedy leżymy, około 50% kieszeniowy materac atmnaszej wagi kumuluje się w strefie bioder – to tam nacisk na materac jest największy. Ta część materaca musi być więc bardziej stabilna. Pod stopami czy pod głową nacisk nie jest już tak duży. Jednocześnie, aby kręgosłup – a właściwie jego mięśnie – odpoczywał najefektywniej, powinien się znajdować w anatomicznej linii. Najprościej wyobrazić sobie to w następujący sposób – najlepiej jeśli leżąc, zachowujemy dokładnie taką samą postawę, jak podczas prostego stania. Aby tak mogło się stać, muszą być zachowane wszystkie krzywizny ciała. Tak więc biodra i ramiona powinny lekko zapaść się w materacu. Uzyskanie takiego ułożenia ciała bardzo ułatwia właśnie wykorzystanie stref twardości. Materac nie jest tak samo twardy w każdej swojej części. Pod biodrami jest trochę twardszy, pod głową badziej miękki itd. Występowanie stref twardości, a więc jej zróżnicowania na całej powierzchni, bardzo pomaga w uzyskaniu jak najzdrowszej, anatomicznej pozycji. To właśnie dlatego zawsze warto zwracać uwagę, czy materac, który chcemy kupić, ma strefy twardości.

2. Mam problemy z wierceniem się na materacu. Odczuwam nacisk, niewygodnie mi się śpi. Boję się, że będę czuł sprężyny pod sobą.

W materacach kieszonkowych wykonanych w nowoczesnej technologii producenci zwracają szczególną uwagę na tzw. „strefę komfortu”. To ta część materaca, na której bezpośrednio leżymy. To ona ma bezpośredni wpływ na to, jak dany model jest wygodny. Na kieszeniach układa się zazwyczaj kilkucentymetrowe warstwy różnego rodzaju pianek, na przykład lateksu czy pianki visco. Może to być również mata kokosowa, warstwa wełny czy bawełny. Ta kieszeniowy materac janpolta warstwa głónie decyduje również o tym, jaką twardosć ma materac. Generalnie można przyjąć, że im warstwa grubsza, tym materac wygodnieszy i bardziej trwały. Doskonale widać to na przykładzie modeli termoelastycznych – wyższa warstwa pianki termoelastycznej na kieszeniach to zazwyczaj bardziej miękki materac.

Dobre jakościowo modele znanych firm zawsze mają warstwę odpowiednio grubą, abyśmy nie mieli szans odczuć sprężyn pod ciałem. Jeśli więc takie kupujemy, nie ma zupełnie powodu do obaw. Jeśli natomiast ktoś szczególnie obawia się takiej reakcji ciała – organizm jest na przykład bardzo wrażliwy na ucisk – warto przetestować kieszonkowe modele z pianką termoelastyczną – znosi ona nacisk i podnosi komfort jeszcze bardziej. Przy dużej wrażliwości na pewno nie warto wybierać materaca, w którym mata kokosowa ma bezpośredni kontakt z ciałem – może być za twarda. Lepiej zdecydować się na taki – jeśli szukamy twardszego modelu – w którym kokos jest przykryty jeszcze pianką, najlepiej termoelastyczną.

Jeśli odczuwamy zbytni nacisk i wiercimy się na materacu, to najprawdopodobniej jest on za twardy. Naciska za mocno na ciało, przepływ krwi jest blokowany i organizm zmusza nas do częstszej zmiany pozycji, aby uregulować krążenie.

3. Czym różni się materac sprężynowy od kieszeniowego ?

Główna różnica polega na odmiennym sposobie łączenia poszczególnych sprężyn we wnętrzu materaca. W modelach sprężynowych, inaczej nazywanych bonnellowymi, wszystkie sprężyny są ze sobą połączone bezpośrednio. W kieszonkowych natomiast nie ma takiego bezpośredniego połączenia, a każda sprężyna działa osobno. Modele kieszonkowe są udoskonaloną wersją sprężynowych. Więcej na temat różnic można poczytać tutaj.

4. Jeśli w opisie materaca jest informacja, że ma on na przykład 500 sprężyn, to czy taka sama ilość sprężyn jest w modelu każdej wielkości ?

Ilość sprężyn podawana jest w wielkości na metr kwaadratowy. Tak więc model podwójny będzie miał odpowiednio więcej sprężyn, niż na przykład klasyczna jedynka.

5. Czy to prawda, że jeśli materac ma więcej sprężyn kieszonkowych, to jest twardszy ?

Nie, ilość sprężyn kieszeniowych w materacu nie ma żadnego wpływu na jego twardość. Natomiast ich ilość ma na pewno wpływ na to, jak powierzchnia dopasowuje się do ciała. Im więcej jest sprężynek, tym to dopasowanie jest lepsze. Można by to porównać do leżenia na piłeczkach. Im piłeczki mniejsze i jest ich więcej, tym wygodniej nam się leży, bo mogą się one lepiej dopasować do ciała.

6. Jakiś czas temu kupiłam u Was materac Hildinga. Teraz nie mogę go znaleźć w ofercie. Czy jest jeszcze dostępny ?

Firmy od czasu do czasu „odmładzają” swoje modele, aby lepiej dopasować je do potrzeb klientów – przykładem tego może być nowa kolekcja Hildinga – w 2016 roku Hilding wprowadził zupełnie nową kolekcję. Zazwyczaj modele są do siebie podobne, jednak oczywiście zmienia się ich nazwa. W takiej sytuacji zawsze warto do nas zadzwonić – pomożemy „namierzyć” nową wersję ulubionego materaca 🙂

7. W hotelu spałem ostatnio na bardzo wygodnym kieszeniowym materacu Janpol. Chciałbym taki kupić do domu, czy mogę u Was zamówić model hotelowy, czy jest on dostępny tylko dla firm ?

Oczywiście jest taka możliwość. W takim wypadku wystarczy się z nami skontaktować, abyśmy mogli ustalić wszystkie detale oraz wycenę indywidualną.

8. Mój nowy materac kieszonkowy wydaje „dziwne”, skrzypiące dźwięki. Czy to normalne ?

Kieszonkowy materac potrzebuje trochę czasu, aby się „uleżeć”. Czasami może trochę skrzypieć na początku, chociaż zdarza się to stosunkowo rzadko. Po kilkunastu nocach powinien już działać normalnie. Aby przyspieszyć ten proces, warto go odwracać na początku nawet co noc.

9. Czym różnią się od siebie klasyczne kieszenie i kieszenie multipocket ?

Wielkością. Kieszenie multipocket są dwa razy mniejsze, a więc jest ich więcej w materacu. O multopocket więcej można poczytać tutaj – tam umieściliśmy dokładniejsze informacje na ten temat.

Leave a Comment