Kieszonkowe materace z kokosem – przegląd.

Kieszonkowe modele, które zawierają wkład z włókna kokosowego, są – obok tych z lateksem – najczęściej poszukiwanymi. Doceniamy nie tylko trwałość wkładu kieszeniowego, ale również naturalnie utwardzający go materiał, jakim jest kokos. Przeglądamy dzisiaj dostępne w naszym sklepie modele i przyglądamy się bliżej różnicom, jakie się pojawiają.

Jeśli zdecydujemy się na zakup kieszonkowego materaca z kokosem, zawsze warto wybierać takie, w których mata kokosowa jest lateksowana. To proces polegający na opryskiwaniu włókna lateksem, po którym na jego powierzchni powstaje cieniutka nieprzemakalna warstwa. To przede wszystki ochrona przez zamoczeniem. Lateksowanie jednak podnosi delikatnie także sprężystość i elastyczność oraz chroni przed zniszczeniem.

BAZA Z KIESZONEK

Jak w każdym modelu tego typu, tak i w tych całość opiera się na kieszeniowym wkładzie. Każda firma korzysta z nieco innego drutu, troszkę innych opakowań, jednak idea zawsze pozostaje taka sama – sprężyny działają niezależnie, a wyprofilowanie ich twardości w 7 stref wspomaga idealne dopasowanie do ciała. Więcej na temat takiego wnętrza można poczytać w naszym poście o kieszonkowych wkładach.

OPCJA PIERWSZA CZYLI KOKOS I KOŃSKIE WŁOSIE

Kiedy szukamy modelu z włóknem kokosowym, zależeć nam może przede wszystkim na podwyższonej twardości. I doskonałym tego przykłądem jest Erebu Janpola. Model zbudowany w bardzo ciekawy sposób, bo na kieszonkach ułożono jedynie dość grubą warstwę włókna kokosowego. To jednak nie wszystko, ponieważ na kokosie znaleźć erebu janpolmożemy także dość rzadko obecnie spotykany materiał, czyli końskie włosie.

Duet idealny ? Na to wygląda, ponieważ właściwości obydwu materiałów świetnie się uzupełniają.

I kokos i końskie włosie są materiałami naturalnymi, czystymi i ekologicznymi. Każdy z nich w Erebu na do odegrania swoją rolę. Zadaniem włókna jest utwardzić całość i sprawić, aby była stabilna. Doskonale się do tego nadaje, bo mimo swojej – dość wysokiej – twardości cały czas jest elastyczne i sprężyste. To zresztą jest tą cechą, dla której – pomimo wielu nowoczesnych twardych pianek – kokosowe włókno nadal jest stosowane przez producentów. Końskie włosie z kolei doskonale radzi sobie z wilgocią, która dostaje się do materaca. Każdy włos szybko chłonie ją w swoją zewnętrzną warstwę, a ponieważ płyn nie przenika dalej, tak samo szybko może wyparować. Cały wkład jest porowaty, a przez środek może swobodnie przepływać powietrze, więc wysychanie jest jeszcze szybsze.

W przypadku twardego modelu ważniejsza wydaje się jednak elastyczność i sprężystośc obydwu materiałów. To dzięki nim twarde podłoże może się dopasować do ciała.

Erebu jest jednym z tego typu materaców  najchętniej kupowanych przez naszych klientów. Ekologiczne materiały, dobra cena, znana i ceniona firma – to te cechy z pewnością zwracają naszą uwagę.

OPCJA DRUGA CZYLI KOKOS I PIANKA WYSOKOELASTYCZNA 

Nie wszyscy producenci decydują się na tak odważny krok, jakim jest  wprowadzenie do materaca jedynie włókna kokosowego. Przede wszystkim ze względu na dość wysoką twardość. Często więc – i to rozwiązanie jest najbardziej popularne – blat włókna kokosowego pokrywa się dodatkowo materiałem nieco bardziej miękkim. Obniża to nieco twardość, jednak podwyższa komfort korzystania z takiego podłoża.

Takie rozwiązanie można znaleźć w dwóch naszych materacach. Pierwszym z nich jest Flamenco Hildinga, w atm andalo kokos 1którym na kokosie ułożono blat pianki wysokoelastycznej. Nadal jednak twardość jest dość wysoka – materac polecamy zazwyczaj osobom większym, o wadze ciała powyżej 80 kg. Wszystko dlatego, że również i pianka wysokoelastyczna ma podwyższoną twardość.

W Andalo Kokos ATM zastosowano podobny trik. Tutaj jednak tylko jedna ze stron posiada wkład kokosowy obłożony wysokoelastyczną pianką. dzięki temu druga strona pozostaje bardziej miękka. Można więc dość elastycznie dopasowywać sobie twardość. ATM daje również trochę szerszy wybór, bo tej konkretny model można również dopasować do wagi ciała. Twardy model, ale dodatkowo w dwóch twardościach, w zalezności od wagi ciała. To na pewno spory plus Andalo.

Warstwę kokosu umieszczoną na kieszeniach tylko z jednej strony można za to znaleźć w nowym materacu Hilding Fandango, który pojawił się na rynku kilka tygodni temu. To prawdopodobnie udoskonalenie, w ofercie firmy brakowało  właśnie takiego kokosowego materaca kieszeniowego, którego dwie strony miałyby nieco inną twardość.

OPCJA TRZECIA CZYLI KOKOS I….PIANKA TERMOELASTYCZNA

Połaczenie dość zaskakujące, bo to tak, jakby połączyć trochę ogień z wodą. Twardy i stabilny kokos oraz miękka pianka termoelastyczna ? Tylko pozornie nieudany zestaw, bo tak naprawdę niezwykle nowoczesny w podejściu do erebu dreamtematu połączeń.

Głównym zadaniem kieszonek jest wsparcie ciała. W tego typu modelach to właśnie one są za to najbardziej odpowiedzialne. Warstwy umieszczane na nich mają przede wszystkim służyć nam za warstwę tzw, komfortu, a więc zapewnić jak najwygodniejsze podparcie. W zależności od tego, co na kieszeniach położymy, materac będzie mniej lub bardziej twardy.

Jak więc działa połączenie kokosu i pianki visco ? Czy ich działanie się nie wyklucza ? Zupełnie nie. Piank termolastyczna jest mięciutka, zapada się pod ciałem. Ma przede wszystkim zniwelować nacisk. A skoro pod spodem znajduje się mata z kokosowego włókna, ciało zapadnie się tylko do tego momentu, aż nie napotka oporu kokosowego wkładu. Tak więc patrząc na to od technicznej strony, kokos jest odpowiedzialny za wsparcie, visco natomiast za wygodę. Mamy więc idealny duet. Jest twardo, ale ze zminimalizowanym naciskiem, który niektórym w twardym kokosowym materacu może przeszkadzać.

Połączenie tego typu – nie tylko w materacu kieszonkowym, ale także i we wszystkich innych dostępnych u nas – można znaleźć jedynie w Erebu Dream Janpola. To doskonały przykład, jak można wykorzystać nowoczesny materiał, aby klasyczny kokosowy materac kieszonkowy stał się znacznie bardziej wygodny.

Jak widać, propozycji w kieszeniowych modelach z kokosem jest sporo. Każdy może więc znaleźć coś dla siebie. Warto pamiętać o kilku elementach, zanim zdecydujemy się na jeden z nich:

– zawsze trzeba dobierać model z kokosem do swojej wagi, aby nie był za twardy;

– jeśli boimy się zbyt dużej twardości, szukajmy modelu, który na kieszeniach ma najpierw kokos, a później warstwę komfortu. Im będzie ono wyższa i wykonana z bardziej miękkiej pianki, tym twardość jest bardziej obniżona;

– warto zwrócić również uwagę na lateksowanie kokosu.

Leave a Comment