Kieszonkowy materac z pianką termoelastyczną – klasyka i nowoczesność.

Jeśli jestesmy zwolennikami raczej klasycznych materaców, jakimi są na przykład te kieszonkowe, wcale nie musimy rezygnować z najnowszych osiągnięć technologicznych. Wręcz przeciwnie – całkiem łatwo można połaczyć nooczesność z tradycją.

Doskonałym przykładem tego typu rozwiązania jest umieszczenie w kieszonkowym materacu pianki termoelastycznej. Niesie to ze sobą sporo zalet, dlatego też kilka naprawdę wyjątkowych jakościowo modeli można znaleźć w naszym dziale z kieszeniowymi materacami. Dziś właśnie im chcielibyśmy się przyjrzeć bliżej.

O budowie kieszonkowego materaca pisaliśmy w naszym wcześniejszym poście, warto jednak przypomnieć, dlaczego są tak popularne i chętnie kupowane.

Kieszonki były udoskonaloną wersją modeli sprężnowych. Każdy z nas miał z pewnością okazję takie widzieć i być może na nich spać. Na pewno też spotkalismy się z charakterystycznym „sprężynowaniem”, które może być nawet zabawne, ale przestaje takie być, kiedy budzimy się przez nie w nocy 😉 Skąd się bierze ? W takim modeli każda sprężyna jest połączona z każdą. Kiedy więc naciśniemy na jedną, oddziałujemy także na inne. Kieszenie natomiast są zbudowane zupełnie inaczej. Nie ma między nimi bezpośredniego połączenia, klei się jedynie kieszonki flizelinowe, które je otaczają. Nie będzie więc tutaj żadnego sprężynowania, bo każda działa zupełnie niezależnie. Jesli naciśniemy jedną, nawet sąsiadujące się nie ugną. Tak więc każda kieszen może się idealnie dopasowac do ciała.

Dziś już w wiekszości modeli kieszonkowych umieszcza się również strefy twardości. To nic innego, jak podzielenie wszystkich kieszeni na pasy odpowiadające anatomicznej budowie ciała. Jest ic siedem na całej powierzchni, a w każdej z nich twardość jest nieco inna. To jeszcze bardziej ułatwia dopasowanie do ciała.

To baza, a teraz czas na drugi składnik, czyli piankę termoelastyczną. Materiał wyjątkowy i niezwykle ciekawy. Pod wpływem ciepła ciała nagrzewa się i znosi nacisk, często to odczucie jest opisywane jako leżenie na chmurze. Pianka jest tak skuteczna w znoszeniu nacisku, że stała się głównym materiałem, z którego robi się modele przeciwodleżynowe. Jednak nie tylko obłożnie chorzy mogą z niego korzystać. Także osoby, które są wrażliwe na ucisk, często odczuwają podłoże do spania jako za twarde, lub po prostu chcą się rozluźnić w czasie snu.

Z połączenia klasycznych kieszeni i nowoczesnej pianki wyłaniają się ciekawe i zdobywające popularność materace kieszeniowe z pianką visco. Jakie modele proponują nam producenci ? Jak zawsze nie jest nudno, a my mamy do wyboru kilka różnych opcji.

MIĘKKO-TWARDO czyli EREBU DREAM Janpola

Czy skrajności mogą się ze sobą połączyć w udany duet ? Jeśli nie wierzycie, to Erebu Dream jest tego idealnym przykładem. Ten model to klasyczna konstukcja kieszeniowa, która ma dwie identyczne strony:materac kokos visco erebu dream

  • warstwa włókna kokosowego, na której znajduje się blat pianki termoelastycznej. Zupełnie wyjątkowe połączenie, być może dlatego, że łączy się tutaj twardy materiał z bardzo miękkim. Pomyłs genialny, bo mamy twardy podkład, który doskonale podpiera ciało. Na nim z kolei mięciutką piankę, która znosi nacisk – włókno kokosowe czasami możemy odczuwać jako za twarde, tutaj nie ma takiego ryzyka.

Erebu Dream to więc idealna propozycja dla tych, którzy powinni spać na materacu z wkładem kokosowym, a jednak trochę się męczą z powodu jego twardości.

MULTIPOCKET czyli FORTE Janpola

A gdyby tak stworzyć materac z udoskonaloną bazą kieszonkową i dodatkowo jeszcze nowoczesną pianką termoelastyczną ? Tak właśnie się stało w modelu Forte. Zewnętrznie być może klasyczny model, jednak środek kieszeniowy materac z pianka termoelastycznakryje więcej. Baza Forte została bowiem wykonana z

  • kieszeni multipocket. Na czym polega różnica ? Ich wielkośc jest inna, bo średnicę każdej sprężyny zmniejszono o połowę. Tak więc zamiast 250, jak w typowym modelu kieszeniowym, mamy ich 500. To oczywiście przekłada się na jakość snu i podparcia. Coraz więcej osób poszukuje takich modeli. To świetne rozwiązanie, jeśli chcemy, aby spało się nam wygodnie, a jednocześnie mamy zamiar kupić model kieszeniowy. Na takiej bazie ułożona jest
  • pianka termoelastyczna. Obustronny wkład pozwala zmieniać strony co jakiś czas, aby pianka mogła sobie „odpocząć”. Zmienianie stron to zresztą czynność, którą powinniśmy powtarzać od czasu do czasu  w przypadku wszystkich dwustronnych materaców. Nie musimy rezygnować z miękkiego podłoża, bo obydwie ze stron nam je zapewniają.

SUPER NOWOCZESNE KIESZENIE ZIGARRE czyli REA Janpola

Janpol nadal nas zaskakuje nowoczesnymi pomysłami. Tym razem ciekawostka kryje się głębiej w środku. Rea to bowiem jeden z niewielu modeli na polskim rynki, w którym wykorzystano kieszonkowy materac z visco 1

  • wkład z kieszonek Zigarre. Czym różnią się od klasycznych ? Są od nich aż 4 razy mniejsze ! Jeśli więc na powierzchni przeciętnego materaca zmieści się ich około 250, to w Rea malutkich sprężynek kieszeniowych jest aż 1000. Zasada ich działania jest dokładnie taka sama, jednak wyjątkowo duża ilość sprawia, że punktów podparcia ciała jest znacznie więcej. To tak jak w przypadku wygody leżenia na piłeczkach – im więcej mniejszych piłeczek, tym powierzchnia jest wygodniejsza. I na dokładnie takiej samej zasadzie działa to w przypadku tego modelu. A co z wkładami zewnętrznymi ? To dwa materiały:
  • z jednej strony pianka termoelastyczna – połączenie tak wielu niezależnych punktów podparcia i miękkiego wkładu daje niezwykle przyjemne odczucie, oraz
  • z drugiej strony lateks – bardziej sprężysty i stabilny.

Mamy więc dwie użytkowe strony materaca, a każda z nich nieco inna. Tym materacem Janpol zdecydowanie wprowadza kieszonkowe modele w XXI wiek.

To trzy propozycje, które ma dla nas Janpol. Na pewno nie można nie wspomnieć o genialnych pokrowcach, bo do wyboru mamy ich kilkanaście. Wszystkie stworzone z myślą o konkretnych problemach i dolegliwościach. Warto także i pokrowiec dopasowac do siebie.

PIANKA VISCO I LATEKS NA KIESZONKACH MULTIPOCKET czyli MAKARENA Hildinga

Makarena zbudowana jest podobnie jak Rea Janpola. Różnica jednak polega na umieszczeniu nieco innych kieszonek – multipocket. Te są pośredniej wielkości pomiędzy Zigarre i klasycznymi kieszeniami. Cały czas jednak to seria luksusowych, wysokich materaców Hilding, która jest bardzo ceniona przez klientów. Mamy więc:

  • stronę z pianką termoelastyczną – wysoka warstwa grubości 4,5 cm;
  • stronę z lateksem – taka sama wysokość

Taka budowa sprawia, że jest wyjątkowo wygodny, a cena jest dużo niższa, niż w przypadku Rea. To również model o podwyższonej twardości, więc cięższe osoby – powyżej 80 kg – mogą również korzystać z podłoża termoelastycznego, kupując taki materac.

materac hilding makarena

 

Kieszeniowe modele z pianką termoelastyczną nie należą może do najtańszych. To jednak idealna propozycja dla osób, które chciałyby spać na bardzo wygodnej piance visco, a nie mają zbyt dużego zaufania do konstrukcji wykonanych w całości z pianek.

Leave a Comment