Klasyczny PUR – historia pianki w materacu i przydatne terminy

Pianka w materacu nie jest niczym nowym, a jednocześnie jest jednym z tych materiałów, które wydają się mieć przed sobą niezwykle świetlaną przyszłość. Nad żadnym innym materiałem nie pracuje się tak intensywnie i żaden inny nie zmienia się tak szybko. Dziś przyjrzymy się temu, jak w ogóle powstały modele z pianek i gdzie się to wszystko zaczęło.

Choć klasyczna pianka w materacu jest używana dziś coraz rzadziej – bo przecież dostępnych jest wiele znacznie lepszych jej odmian – to jednak nadal się ją spotyka. Znacznie częściej w modelach kieszonkowych, w których jest używana jako warstwa komfortu, a już rzadziej w materacach w całości wykonanych z pianki. Jak widzicie jednym  z przykładów może być Tytan, a znacznie więcej modeli to już nowa generacja, czyli pianki wysokoelastyczne.

Początki poliuretanów

Jak każdy materiał wynaleziony przez człowieka, także i pianki poliuretanowe musiały przekonać ludzi do siebie. W 1937 roku, kiedy niemiecki chemik Fredrich Bayer zaprezentował światu swój wynalazek, raczej nic nie wskazywało, aby miał się cieszyć w przyszłości wielkim powodzeniem. Znacznie bardziej intensywne badania nad poliuretanami rozpoczęto w czasie II wojny światowej. Przede wszystkim z potrzeby znalezienia materiału, który mógłby zastąpić kauczuk (ostatecznie zakończyło się to wynalezieniem sztucznego lateksu, a pianki poliuretanowe podążyły trochę innym torem). Mniej więcej do połowy lat 50. XX wieku pianki poliuretanowe raczej były wykorzystywane w przemyśle. Dopiero kiedy w 1953 roku zaczęto produkować je na masową skalę, materiał ten pojawia się coraz częściej w domach przeciętnych użytkowników. Ciągle udoskonalane procesy produkcyjne doprowadzały do szybkich zmian formuły, polepszania jakości i wydłużania trwałości. Pianki zaczęły powoli zastępować sprężyny w krzesłach i sofach, a stamtąd już bardzo szybko zawędrowały do materaców. Koniec lat 50. przyniósł technologię produkcji pian, które można było kształtować z użyciem form i tak zaczęły się pojawiać pierwsze materace z nich wykonane.

Co to właściwie jest pianka PUR ?

Od technicznej strony patrząc, niewiele zmieniło się, jeśli chodzi o samą recepturę produkcji pianki wykorzystywanej w materacu. Zawsze jest ona mieszaniną chemikaliów (poliol jest głównym składnikiem) otrzymywanych z ropy naftowej. Oczywiście w towarzystwie wielu innych dodatków, które różnią się od siebie w zależności od tego, jaki proces jest stosowany. W swojej pierwotnej formie klasyczna pianka mogła być dość niebezpieczna dla zdrowia, chociażby ze względu na wydzielające się z niej lotne gazy. Z czasem – a zwłaszcza ostatnimi czasy – zaczęły się pojawiać nowe technologie. Wprowadzano kolejne generacje pianek: bardziej wytrzymałych, wygodniejszych i jednocześnie trwalszych, takich jak na przykład HR czy HRC. Klasyczna pianka PUR cały czas jednak jest obecna na naszym rynku i ma się całkiem dobrze.

Dlaczego wybieramy modele ze zwykłych pianek PUR ?

Wybór modelu z pianki poliuretanowej, tej najbardziej klasycznej, czasami jest dokonywany zupełnie nieświadomie. Po prostu nie interesujemy się tym na tyle, aby rozróżniać różne rodzaje tego materiału. Jeśli przymierzamy się do zakupu modelu z pianki i chcielibyśmy go dokonać świadomie, warto poznać wady i zalety poszczególnych jej rodzajów.
– pianka PUR jest tańsza od innych – to bez wątpienia jest jej największą zaletą. Zawsze model wykonany z klasycznej PUR będzie tańszy, niż na przykład ten z piany wysokoelastycznej. Ale uwaga, nie zawsze ta różnica w cenie jest aż tak bardzo widoczna. A skąd wiemy, jakiego materiału użył producent ? Najlepiej oczywiście dokładnie przeanalizować opis. Jeśli nigdzie w nim nie pojawia się inna nazwa piany, jak tylko PUR, najprawdopodobniej producent użył najbardziej klasycznej pianki;
Czy na tym kończą się jej zalety ? Hm, oczywiście nie, jeśli wziąć pod uwagę, w jaki sposób można ją wykorzystać w wielu różnych gałęziach przemysłu. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że do dyspozycji mamy wiele innych, bardziej nowoczesnych pianek, to właściwie tylko cena jest takim bardzo wyraźnym plusem. Możemy również dodać do tego stosunkowo niewielką wagę, porównując do innych materiałów.
Czy warto inwestować w modele z pianek PUR. To zależy od tego, czego poszukujemy. Jeśli zależy nam na modelu tanim, a nie specjalnie na jego wytrzymałości czy super wygodnym podparciu, to takie modele świetnie się sprawdzą. Jeśli jednak chcemy kupić coś lepszej jakości, lepszym rozwiązaniem jest zakup materaca z pianki wysokoelastycznej lub pianek jeszcze bardziej nowoczesnych.

Jak poznać, co siedzi w piance ?

Kiedy mówi się o modelach wykonanych z pian, często pojawiają się różne techniczne określenia, które zazwyczaj niewiele nam mówią. Jednak dzięki nim można ocenić właściwości pianki i jej jakość:

gęstość – to jeden z najczęściej pojawiających się terminów. Odnosi się do … gęstości pianki  Wyraża się ją w kg/m3. Generalnie im wyższa gęstość, tym materac może wesprzeć ciało o wyższej wadze. Nie do końca gęstość jest powiązana z twardością, a tak najczęściej ją utożsamiamy. Generalnie jednak zazwyczaj pianki o wyższej gęstości są używane w modelach twardszych. Zdarza się jednak także i tak, że piany o wysokiej gęstości mogą być miękkie. Najłatwiej wyobrazić sobie to w następujący sposób: pianka o wysokiej gęstości, kiedy położymy na niej ciężar, mniej się zapadnie niż ta, która ma mniejszą gęstość. Ale odczucie miękkości może być już zupełnie niezależne od tej właściwości. Gęstość może też być dobrym wskaźnikiem jakości, jeśli chcemy porównać dwa materace ze zwykłej pianki poliuretanowej. Zazwyczaj ta o wyższej gęstości będzie bardziej trwała;

twardość – twardość jest miernikiem oporu, jaki pianka stawia przy stałym i powtarzającym się obciążeniu. Ważnym jest tutaj więc ten element powtarzalności. W końcu jeśli kupujemy bardzo mocno utwardzony materac, zależy nam na tym, aby nie zmieniał swojej twardości przez jak najdłuższy czas. I tutaj zwykłe pianki mają jednak trochę słabsze właściwości, niż na przykład pianki wysokoelastyczne;

sprężystość – bardzo różnorodna, jeśli weźmiemy pod uwagę różne rodzaje pianek. Mierzy się ją, zrzucając obciążenie z pewnej wysokości i mierząc, jak wysoko się odbije. Im materac bardziej sprężysty, tym obciążenie odbije się mocniej od jego powierzchni.

To najbardziej popularne określenia, które pojawiają się w opisach materaców. Można znaleźć także i inne, bardziej techniczne, z tymi jednak mamy do czynienia już rzadziej. Warto pamiętać o tym, że typowe piany PUR są najbardziej klasyczną wersją poliuretanów. Tak więc materace z nich wykonane będą zawsze nieco gorszej jakości niż te z pianki nowocześniejszych. Rzadziej też są oznaczane atestami potwierdzającymi wysoką jakość, jeśli chodzi o zawartość chemikaliów szkodzących zdrowiu.

Więcej informacji tutaj:
MollyFlex
A jeśli ktoś lubi techniczne szczegóły – tutaj:
Wikipedia
MadeHow.com

Leave a Comment