Końskie włosie w materacach – produkt z historią.

Dziś końskie włosie używane jest w produkcji materaców dość rzadko, choć w przeszłości było wykorzystywane w tym celu na znacznie szerszą skalę. To niedoceniony materiał, do którego zaczyna się powracać wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ekologiczne komponenty.

Końskie włosie, które czasami można znaleźć w materacach, pozyskiwane jest z grzywy lub ogona. Jego właściwości mogą konskie wlosiesię nieco od siebie różnić, w zależności od rasy, klimatu czy nawet diety zwierzęcia. Na szerszą skalę wykorzystuje się je do produkcji pędzli malarskich, żyłek wędkarskich, instrumentów muzycznych, a czasami nawet biżuterii. Jest materiałem docenianym także przez producentów mebli.

Historycznie niezwykle mocno powiązane ze Szwajcarią, o której mówiono nawet, że jest utkana z końskiego włosia 🙂 Tam używano go już w IX wieku.

Jeśli przyjrzeć się strukturze włosia, można zauważyć, że zbudowane jest z dwóch elementów. Wewnętrz znajduje się kanalikowy rdzeń, który pokryty jest charakterystycznymi łuskami. I to właśnie taka budowa nadaje mu specyficzne właściwości. Końskie włosie bardzo wolno chłonie wodę, ponieważ pokrywa je warstwa naturalnego oleju. W połączeniu z dość sztywną strukturą, materiał w praktyce można uznać właściwie za nieprzemakalny. Sztywność ta wykorzystywana była na przykład w produkcji materiałów, ponieważ pierwotnie krynolina składała się właśnie z warstwy tego materiału i bawełnianej bądź lnianej podszewki. W materacach warstwa końskiego włosia idealnie usztywnia cała konstrukcję. Długie włókna są mocno ściskane, a to sprawia, że powstaje warstwa odporna na działanie płynów.

Nie jest to jednak jedyna zaleta końskiego włosia. Doskonale także odprowadza wilgoć, choć może się to wydawać niemożliwe, skoro jest nieprzemakalne. Ma jednak dobre właściwości higroskopijne i łaczy w sobie te dwie, dość skrajne cechy, co czyni je niezwykłym materiałem. Dla przykładu szybko wchłonięta przez włosie wilgoć, natychmiast z niego paruje przy krótkim wietrzeniu. To niezwykle praktyczna cecha, bo pozwala zachowac suchość materaca i zapewnić mu odpowiednie wentylowanie. A dzięki odprowadzaniu wilgoci, powstaje środowisko nieprzyjane dla różnego rodzaju mikroorganizmów, które zazwyczaj niezbyt dobrze rozwijają się w suchym otoczeniu.

646-206

I tu dochodzimy do kolejnej cechy, jaką jest właśnie ograniczanie namnażania się bakterii czy roztoczy. Końskie włosie samo w sobie nie działa antybakteryjnie, lecz tworzy takie środowisko, w którym mikroby nie mogą się rozwijać. Dzięki temu chroni także wnętrze całego materaca przed zabrudzeniem i zanieczyszczeniami.

I jeszcze jedno dość ciekawe zastosowanie, które pokazuje, że cały czas jednak jesteśmy blisko natury, mimo niezwykłego rozwoju technologii. W badaniach DNA, które na przykład mają ustalić stopień pokrewieństwa, czy wykryć chorobę genetyczną, prowadzonych przez laboratoria, na szeroką skalę używa się materiału DNA pobranego z mieszków włosowych końskiego włosia 🙂

To materiał naturalny o niezwykłych właściwościach, którymi zazwyczaj charakteryzują się jedynie wynalazki przyrody 🙂 Warto je wykorzystywać, bo na pewno są ispiracją dla wielu kolejnych odkryć naukowych, a nam tymczasem służą swoim dobrodziejstwem.

Poniżej modele materaców, w których wykorzystano końskie włosie. Klikając w nazwę, przejdziecie do karty produktu.

Budowa Cena
Janpol Kronos sprężynowy z kokosem i końskim włosiem od 510
 
Janpol Zeus lateksowy z kokosem i końskim włosiem od 1059 zł
 
Janpol Erebu kieszeniowy z kokosem i końskim włosiem od 707 zł
 
Janpol Ariadna kieszeniowy z końskim włosiem od 619 zł

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA 

Czy to dobrze, jeśli w moim materacu jest końskie włosie ?

Nie ma żadnych przeciwskazań do spania na końskim włosiu – to niezwykle zdrowy i ekologiczny materiał. Jedynie osoby z bardzo silnym uczuleniem na sierść zwierząt powinny z niego zrezygnować. Zanim końskie włosie dostanie się do materaca, jest dokładnie czyszczone, pozbawione takich elementów, jak na przykład mikrocząsteczki skóry, po to właśnie, aby nie uczulało (w podobny sposób czyści się na przykład pierze gęsie przed szyciem poduszek). Często nawet alergicy mogą spać na końskim włosiu ( jeśli materac został wykonany przez dobrą firmę), chyba że uczulenie jest bardzo mocne.

  • ZagląDnij

    Super, dziękuję!

Leave a Comment