Makarena – odprężenie i wsparcie kręgosłupa w jednym

Pośród całej oferty materaców Hildinga jest kilka takich, które są najchętniej kupowane. Pośród nich zdecydowanie jest model Makarena – materac wyjątkowy, bo jeden z najbardziej wszechstronnych i rozbudowanych. Dziś własnie jemu przyjrzymy się bliżej.

Wsparcie kręgosłupa – trzon ze sprężyn multipocket

W bardziej klasycznych materacach bazą całej konstrukcji są sprężyny. Dzięki nim ciało jest odpowiednio stabilnie podparte. Idealnie podpierający materac to taki, który utrzymuje ciało, jak w pozycji stojącej (kiedy leżymy). Tak więc sprężyny w niektórych miejscach muszą się zapaść (na przykład pod biodrami), w innych powinny podnieść się do góry (na przykład w talii). Takie działanie umożliwia konstrukcja kieszonkowa.

Konstrukcja kieszonkowa, która jest również użyta w Makarenie, to pionowe sprężyny. Każda z nich jest schowana w kieszonce z flizeliny. Sąsiadujące kieszonki są ze sobą sklejone. Poza tym pomiędzy sprężynami nie ma żadnego połączenia. Efekt ? Ugina się tylko ta sprężyna, na którą bezpośrednio naciskamy. Choć ta konstrukcja ma już niemal 100 lat, nadal jest niezwykle popularna i lubiana. I cały czas się zmienia. Wprowadzane są ulepszenia i nowe rozwiązania, aby podłoże do spania było wygodniejsze.

Takie ulepszenie wprowadzono również w Makarenie. Mamy tutaj sprężyny kieszonkowe, ale w wersji multipocket. Oznacza to, że użyto więcej mniejszych sprężynek. Zamiast 270 na metr kwadratowy, jest ich 508. Takie rozwiązanie się sprawdza – wiele osób testujących Makarenę zastanawia się, czy jest to materac z pianki, czy ze sprężynami. Dzięki multipocket bowiem, powierzchnia jest niemal idealnie zlana z ciałem (na sprężynach leżą warstwy materiałów, które to ułatwiają).

Skoro multipocket daje podparcie niemal jak piankowe, dlaczego nie wybrać materaca w pełni z pianki ? Z jednej przyczyny. Sprężyny zawsze nieco mocniej wypychają ciało ku górze i utrzymują je bardziej stabilnie. Wsparcie kręgosłupa jest również nieco mocniejsze – przy problemach z kręgosłupem sprężyny multipocket sprawdzają sie zdecydowanie najlepiej.

Odprężenie – pianka memory po jednej stronie

Jedna ze stron materaca jest wyłożona wysoką warstwą pianki memory. To materiał dość specyficzny, bo … miękki. Ale zadaniem tej warstwy jest przede wszystkim odprężenie mięśni (odpowiednie wsparcie dają sprężyny multipocket). Pianka memory, pod wpływem ciepła ciała, lekko się nagrzewa i przylega do niego idealnie. Dzięki temu może zdjąć nacisk z ciała i przejąć go na siebie. Na mięśnie nie działa już taka siła nacisku, krew krąży więc szybciej, a tkanki szybciej wracją do formy. To cały szereg procesów, użytkownik odczuwa już tylko ich skutki. Leżenie na piance memory to przede wszystkim uczucie odprężenia. Mamy wrażenie, jakby mięśnie były po masażu. Odczuwa się to szczególnie mocno, kiedy ktoś ma jakieś dolegliwości bólowe. To takie podłoże, na którym każdy z nas z przyjemnością położy się po ciężkim dniu pracy.

Może się pojawić pytanie, czy miękka pianka visco jest podłożem odpowiednim dla kogoś, kto ma problemy z kręgosłupem. Jak najbardziej, pod warunkiem, że pod nią będzie materiał, który odpowiednio podeprze kręgosłup. Tutaj ten warunek został spełniony. Użycie pianki memory sprawdza się doskonale przy chorobach kręgosłupa, ponieważ odpręża mięśnie, a ból pleców, to przecież ból mięśni kręgosłupa.

Stabilne podparcie – lateks z drugiej strony

Druga strona Makareny zapewnia ciału zupełnie inne podparcie, bo też jest zbudowana z innego materiału. Lateks, który znajdziemy z drugiej strony, jest o wiele bardziej sprężysty. Lekko gumowaty, ale także przyjemnie miękki. Specyficzny i zupełnie inny, niż pianka memory. Można powiedzieć, że ta warstwa jest bardziej stabilna i mniej się zapada pod ciałem.

Pianka lateksowa to jeden z tych materiałów, które są polecane przy chorobach kręgosłupa. Przede wszystkim ze względu na dokładne podparcie ciała. O ile pianka visco sama nie radzi sobie z podparciem ciała, o tyle lateks jest już w stanie sylwetkę utrzymać w warstwie 10-12 cm. Zawdzięcza to wysokiej elastyczności i sprężystości. I te cechy sprawiają też, że na tej stronie Makareny śpi się nieco inaczej.

Makarenę można by spokojnie nazwać materacem wielozadaniowym. Łączy w sobie trzy elementy, które są dziś w materacach najbardziej popularne, a mnianowicie sprężyny multipocket, piankę visco i lateks. Trudno byłoby stworzyć bardziej sprawdzone trio. To też konstrukcja, która pozwala skorzystać z dwóch różnych rodzajów podparcia ciała. Stronę można dopasować do tego, jak w danym dniu czuje się kręgosłup.

hilding-makarena-budowa-materaca

Za co klienci lubią materac Hilding Makarena ?

ma dwie strony, z których każda daje inny rodzaj podparcia – kupując Makarenę, kupujemy dwa materace w jednym, bo każda strona jest inna. Warto pamiętać o tym, że materac ma przecież dwie strony i na każdej z nich może się znajdować inny materiał. Zmieniając strony, wydłużamy też naszemu materacowi życie;

ma średnią, bardzo uniwersalną twardość – choć pianka visco jest miękka, to jednak wkład multipocket dobrze trzyma ciało. Makarena jest wyrobem medycznym, polecanym przy problemach z kręgosłupem. Spokojnie można jej w takiej roli użyć. Świetnie sprawdzi się u osób o wadze mniej więcej do 80 kg.

jest niesamowicie wygodny, nawet w porównaniu do innych modeli z kieszeniami multipocket – wszystko właśnie dzięki piance visco i lateksowi. To materiały zdecydowanie wygodniejsze, niż większość pianek poliuretanowych, nawet tych najbardziej zaawansowanych. Nawet na forach można spotkać się z opiniami, że lateks i sprężyny multipocket to bardzo wygodne połączenie. A w Makarenie mamy dodatkowo piankę memory;

to zakup na lata – jeden z tego rodzaju materaców, które można kupić i spać wygodnie latami. Model ma 15 lat gwarancji, to jedna z najdłuższych gwarancji, jakie można znaleźć na rynku. Dłuższą mają chyba już tylko niektóre luksusowe modele Magniflexu (20-letnią).

Dla kogo materac Makarena będzie najwygodniejszy ?

To niezwykle wszechstronny model, dlatego przypada do gusty wielu osobom:

dla osób o wadze do 80 kg, które potrzebują stabilnego podparcia pleców, na przykład z powodu bólu kręgosłupa – sprężyny delikatnie wypychają ciało, co przynosi ulgę mięśniom. A ponieważ jest ich więcej, dopasowują się świetnie do ciała i są zupełnie niewyczuwalne. Jest to coś w rodzaju hybrydy pomiędzy materacem z pianki, a tym ze sprężynami;

dla osób szukających materaca o średniej twardości, który jednocześnie daje więcej możliwości – Makarena ma uniwersalną twardość, która jest wygodna dla zdecydowanej większości użytkowników. Dodatkowo jednak mamy do dyspozycji dwa rodzaju komfortu: lekko zapadające się podłoże o przyjemnej miękkości, ale i sprężynujący lateks, który mocno odbija ciało. Zadziwiające jest to, że nie da się do końca określić, która strona jest bardziej miękka – dla niektórych osób jest to – co zaskakujące – strona z lateksem.

dla osób szukających sprawdzonych, ale i nowoczesnych rozwiązań – mamy tu połączenie sprężynek kieszonkowych, a więc klasyki, ale w nowoczesnym wydaniu, z nowoczesnymi materiałami, a więc z pianką memory i z lateksem. Coś dla osób, które nie bardzo są przekonane do materaców z pianki, ale chcą się naprawdę wygodnie wyspać – Makarena sprawdzi się w tej roli idealnie;

– dla wszystkich, którzy chcą mieć pewność, że zarówno pianka visco, jak i lateks, są bezpiecznymi materiałami – w Makarenie mamy aż trzy rodzaje pienak, w tym piankę memory, uznawaną za jedną z tych, które mogą nieprzyjemnie pachnieć. W przypadku Hildinga jednak można być spokojnym o jakość wszystkich materiałów – każdy element materaca jest atestowany, ale i cały materac ma też atest jakości Eko-Tex.

Leave a Comment