Materac dla dorosłych od Vitmat – Comfort Lux z lateksu.

Firma Vitmat, choć młoda, to jednak jest już całkiem znana z modeli materacyków przeznaczonych dla najmłodszych, o czym pisaliśmy w poprzednich postach. Mamy chętnie wybierają pianki, a przede wszystkim lateks przez nich proponowany. Vitmat jednak nie spoczywa na laurach i cały czas poszerza swój asortyment. Od wczoraj w naszym sklepie możecie znaleźć niezwykle udany model – pierwszy w ofercie przeznaczony dla dorosłych. To Comfort Lux w całości wykonany z lateksu.

Firma stawia przede wszystkim na ten bardzo zdrowy i czysty materiał, który coraz chętniej kupujemy nie tylko dla swoich maluszków, ale również dla siebie. I trudno się temu dziwić, bo to rzeczywiście wyjątkowo dobrze dobrana pianka, jeśli chodzi o materace.

O zaletach lateksu piszemy na swoim blogu i w opisach produktów bardzo często, dlatego dziś postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć piance wykorzystywanej właśnie przez Vitmat. Jeśli zajrzycie na najbardziej popularną polską platformę aukcyjną, pod hasłem materac lateksowy znajdziecie kilkadziesiąt stron. To doskonały dowód na to, że modele z tego materiału stają się coraz bardziej popularne, choć w porównaniu na przykład z rynkiem zachodnim nasz wybór i tak jest dużo mniejszy.

Ceny są bardzo różne. Materace z lateksu są tymi, które wyglądają bardzo podobnie i na pierwszy rzut oka nie różnią się między sobą właściwie niczym. Jeśli na przykład położymy Comfort Lux Vitmatu obok Vity Janpola, to w sumie nic nam to nie powie 🙂 A Vita jest kilka razy droższa. Dlaczego ? Tajemnica ceny zawsze kryje się w piance.

SKĄD WIADOMO, ŻE PIANKA LATEKSOWA JEST DOBREJ JAKOŚCI ? NA PRZYKŁADZIE COMFORT LUX

A pianka lateksowa piance nierówna. Aby zrozumieć, dlaczego Comfort Lux Vitmatu warto wziąć pod uwagę, trzeba zajrzeć głębiej.

Każdy materac lateksowy może być wykonany z trzech rodzajów pianki: takiej wyprodukowanej z naturalnego kauczuku, takiej z kauczuku syntetycznego lub z pianki mieszanej. I to właśnie od tego, z którym materiałem mamy do czynienia zależy, jak drogi jest materac. Ponieważ naturalny lateks musi dotrzeć do producenta z plantacji w Azji, a wcześniej jest ręcznie zbierany i czyszczony, to oczywiście będzie dużo droższy. Tak więc kupując model z naturalnej pianki zapłacimy za niego najwięcej ( stąd też tak wysoka cena Vity Janpola). Najtańsze z kolei są pianki w całości syntetyczne, bo można je wyprodukować wszędzie, od początku do końca w fabryce. Tu jednak istnieje niebezpieczeństwo, że mogą one zawierać znacznie więcej chemikaliów (nawiasem mówiąc nasza „oponiarska” Dębica jest jednym z największych światowych producentów syntetycznego kauczuku).

Pośrednim rozwiązaniem, które pewnie od razu producentom przyszło do głowy, było zmieszanie obydwu składników i w ten sposób powstał lateks mieszany. I to właśnie on jest jak na razie najbardziej popularny na naszym rynku, jeśli chodzi o materace.

Comfort Lux Vitmatu wykonano właśnie z mieszanego kauczuku, a w swoim składzie ma minimum 20% naturalnego składnika. Taka mieszanka jest jedną z najbardziej optymalnych. Z jednej strony niezbyt droga, aby właściwie każdy mógł sobie pozwolić na lateks. Z drugiej natomiast już tak dobrej jakości, aby można było się czyć na nim zupełnie bezpiecznie. Co ciekawe, można spotkać zwolenników i przeciwników zarówno modeli z naturalnego, jak i całkowicie syntetycznego kauczuku. Według jednych syntetyczny lateks jest zanieczyszczony chemicznie, według drugich naturalny kauczuk zawiera białka, które uczulają. A wszystko tak naprawdę zależy od procesu produkcji poszczególnych rodzajów pianki. Mieszany lateks wydaje się więc być rozsądnym kompromisem.

ATEST LATEKSU VITMAT – EKO-TEX 100

Oczywiście same zapewnienia producenta nie dają stu procentowej pewności. Zawsze warto sprawdzić, jakie atesty posiada dana pianka lateksowa, bo to właśnie one są najlepszym wyznacznikiem jakości.

Model Comfort Lux jest wykonany z pianki lateksowej, która posiada certfikat Eko-Tex. To chyba najbardziej rozpoznawalny ekologiczny atest na świecie m. in. dla tkanin. I prawdopodobnie nie bez powodu, bo aby go zdobyć, trzeba spełnić naprawdę bardzo wymagające normy. Jak wygląda atestowanie samej pianki lateksowej ?

Przede wszystkim jest to eliminowanie wszystkich substancji, które mogłyby być szkodliwe. Podzielono je na trzy grupy :

substancje, których użycie jest zabronione przez prawo – do nich należą na przykład rakotwórcze barwniki;

substancje regulowane prawnie ze ściśle ustalonymi normami – tutaj znajdą się m.in. metale ciężkie czy pięciochlorofenol;

substancje, których status nie jest jeszcze uregulowany prawnie – wiadomo jednak, że są potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, jak niektóre pestycydy czy związki cynorganiczne;

Bada się również pH danego surowca, zawartość alergenów róznego rodzaju oraz inne parametry, których spełnienie pozwoli zapewnić konumentom bezpieczeństwo.

Wszystkie badane materiały dzieli się na 4 grupy, w zależności o tego, czy na przykład mają kontakt z ciałem, czy nie.W każdej z grup istnieją limity, jakich nie wolno przekraczać ( bardzo surowe, jeśli chodzi na przykład o formaldehyd będący silnym alergenem), a także spora grupa subtancji, które nie mogą się w badanych próbkach pojawić wcale.   Testy przeprowadzane są raz do roku, aby eliminować na bieżąco szkodliwe substancje, zgodnie z wynikami najnowszych badań.

Lateks wykorzystany w Comfort Lux spełnia wszystkie te kryteria, a trzeba przyznać, że są one dość wyśrubowane. Eko Tex jest jednym z najpewniejszych atesów, więc jeśli szukamy naprawdę przebadanego modelu materaca, to z pewnością ten można do nich zaliczyć.

Zresztą nie tylko sama pianka jest atestowana, bo certyfikowane sa także trzy tkaniny, z których uszyto pokrowce. I dokładnie na takiej samej zasadzie były one badane ( przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi zresztą, który nadaje nie tylko swoje własne atesty, ale także jest jedyną instytucją w Polsce z uprawnieniami do nadawania europejskiego certyfikatu Eko-Tex 100, o którym sporo powyżej).

Tak więc każdy element Comfort Lux został zbadany pod kątem bezpieczeństwa. I właściwie można by powiedzieć w taki sposób, aby nawet najbardziej wrażliwe ciało nie ucierpiało po kontakcie z tym materacem.

Kiedy wybieramy jakiś model lateksowy, to właśnie na atesty warto zwracać uwagę i o nie pytać. Im bardziej znany i ceniony, tym większą mamy pewność, że materac jest bezpieczny. I mniejsze znaczenie ma już to, czy jest wykonany z naturalnej, czy mieszanej pianki. Ważniejsza jest zawartość różnego rodzaju szkodzących naszemu zdrowiu substancji.

Comfort Lux to świetny debiut Vitmatu w roli producenta materaców dla dorosłych, bo to pierwsza ich  propozycja dla starszych użytkowników. Na pewno warto przypatrywać się kolejnym nowościom –  w tej poprzeczka jest postawiona naprawdę wysoko.

materac lateksowy vitmat dla doroslych

Leave a Comment