Materac lato-zima – co to takiego ?

Często pojawia się pytanie o materac lato zima – jak on działa, jak jest zbudowany itd. Dlatego dziś trochę więcej właśnie na ten temat.

POKROWIEC LATO-ZIMA

Mówiąc o materacu lato/zima, bardzo często mówimy tak naprawdę o pokrowcu lato/zima. Idealnie widac to na przykładzie materaców Janpol. Jeśli na przykład zamówimy materac Zeus  w pokrowcu żakardowym, mamy wówczas materac lato/zima. Jeśli natomiast w innym, ma już inne właściwości.

Jak zbudowany jest pokrowiec tego typu ? Przede wszystkim wykorzystuje się w nim właściwości dwóch naturalnych materiałów, które „grzeją” lub „chłodzą”. Pokrowiec jest pikowany po jednej stronie bawełną, po drugiej natomiast wełną. Dzięki temu materac zyskuje nieco inne właściwości.

Po stronie letniej pikuje się pokrowiec bawełną. Bawełną doskonale pochłania wilgoć, to właśnie dzięki tej właściwości mamy wrażenie, że chłodzi. Wraz z wchłoniętym potem, zabiera z ciała ciepło. Strona zimowa pikowana jest natomiast wełną. Wełna doskonale kumuluje ciepło, więc mamy wrażenie, że grzeje (a tak naprawdę tylko doskonale „wykorzystuje” ciepło naszego własnego ciała).

W zależności od tego, którą porę roku mamy, odwracamy materac na jedną ze stron. Takie rozwiązanie ma także inne zalety. Odwracając materac sprawiamy, że ciężar rozkłada się bardziej równomiernie na całej powierzchni. Wydłużamy w ten sposób żywotność materaca.

MATERAC LATO-ZIMA

Oprócz klasycznego pokrowca lato/zima można także spotkać materace lato/zima. To rozwiązanie spotykane rzadziej. Wtedy pewne modyfikacje są wprowadzane w samym materacu. Po każdej ze stron mamy nieco inny materiał. Najczęściej schemat jest następujący:

po stronie zimowej wkład z pianki termoplastycznej visco – to materiał najczęściej wykorzystywany po stronie zimowej, ponieważ może kumulować ciepło. Poza tym daje odczucie miłego otulenia, co świetnie sprawdza się w zimniejsze noce.

po stronie letniej wkład z lateksu lub pianki chłodzącej – letnia strona zazwyczaj wykonywana jest z lateksu lub podobnej pianki. Czasami jest to materiał typowo chłodzący, na przykład pianka z dodatkiem chłodzącego żelu.

Nawet jeśli materac nie jest opisany jako lato-zima, taka budowa spokojnie stawia go w takiej grupie. A poniżej lista modeli dostępnych w naszym sklepie, które zbudowane są w podobny sposób:

Hilding Makarena – cena od 1889 zł

Janpol Harmonia – cena od 1149 zł

Janpol Posejdon – cena od 1484 zł

Leave a Comment