Materac na lato i zimę – stosowane techniki.

Powoli zbliża się lato, warto więc zadbać już dziś, aby spało nam się wygodnie nawet w najwieksze upały, zwłaszcza jeśli właśnie jesteśmy na etapie zakupu nowego materaca. Jest sporo rozwiązań, które można wykorzystać i dopasować do pory roku.

NA GORĄCE NOCE

Wykorzystuje się kilka sposobów:

– pokrowce;
– materiały chłonące nadmiar ciepła;

Pokrowce na lato

Jednym z nalepszych rozwiązań – i najtańszych – jeśli chodzi o materac odpowiedni na gorące lato, jest wykorzystaniepokrowiec klimayzujacy na materac odpowiedniego pokrowca. Specjalną propozycję ma Janpol – w ofercie firmy można znaleźć pokrowiec Smartcell Clima.

To dość wyjątkowa propozycja, ponieważ wykorzystano w pokrowcu tkaninę, która bardzo szybko pochłania ciepło z ciała, dzięki czemu mamy uczucie chłodzenia. Zatrzymuje je w swoim wnętrzu, a następnie oddaje ciepło, kiedy ciało się ochładza. Inteligentna tkanina działa na zasadzie podobnej jak parafina i z podobną skutecznością. Parafina natomiast znana jest ze swojej zdolności pochłaniania ciepła na tyle doskonałej, że czasami jest używana w akumulatorach ciepła.

Smartcell Clima to więc idealny pokrowiec dla tych, którzy latem mają częste problemy z dusznościami. Dzięki możliwości prania, można łatwo go odświeżyć. Właściwie wszystkie modele materaców Janpol, które można znaleźć w naszym sklepie, są dostępne w tym pokrowcu (z wyjątkiem modeli sprężynowych i kilku kieszeniowych).

Inne i nieco tańsze rozwiązanie, to pokrowiec żakardowy Lato/Zima także z oferty firmy Janpol. Strona letnia jest wykonana z bawełny, która z natury świetnie chłonie ciepło. Natomiast na zimę przeznaczono stronę z wełną. pole bawelnyLato/Zima jest jednak pokrowcem, który został zaszyty na stałe, więc nie ma możliwości jego zdjęcia. Wszystkie modele Janpola są dostępne w takiej wersji, jest to więc jedno z najpopularniejszych rozwiązań na lato.

Dlaczego akurat bawełna jest materiałem, który daje nam uczucie chłodzenia ? Latem, kiedy jest gorąco, ciało zaczyna się pocić, aby obniżyć temperaturę. Wiadomo, że kiedy drobniutkie cząsteczki płynu znajdują się na ciele, pobierają z niego ciepło, aby wyparować. W ten sposób energia cieplna jest pobierana z ciała przez pot i nasz organizm traci ciepło, więc się ochładza. Cel osiągnięty, ale jak to się ma do bawełny ? Cząsteczki płynu, które pochłonęły szybko ciepło z naszego ciała, są też bardzo szybko wchłonięte przez bawełnę razem z ciepłem. W ten sposób bardzo szybko ciepło zostaje pobrane z naszego ciała i przeniesione na bawełnę. Dlatego właśnie mamy wrażenie chłodzenia. Wszystkie materiały, które dobrze chłoną wodę, a więc i bawełna, działają w podobny sposób. ( Warto tu zwrócić uwagę także na pokrowce typu Tencel, modal lub lyocell, które są sztucznymi jedwabiami – chłoną wodę, a więc i ciepło 50% skuteczniej niż bawełna).

NA ZIMOWE NOCE

Podobnie jak w przypadku modeli na lato i tu także wykorzystuje się:

– pokrowce
– materiały chłonące nadmiar ciepła;

Pokrowce na zimę

Strona letnia to jak już wiemy bawełna. A co najlepiej sprawdza się zimą ? Wełna. Trudno znaleźć materiał lepiej struktura welnygrzejący niż właśnie ona. I mimo, że cały czas powstają jakieś nowe wynalazki, wełna nadal pozostaje najczęściej wykorzystywanym i najlepiej „grzejącym” materiałem.

Wełna działa na bardzo ciekawych zasadach i jest jednym z ciekawszych wynalazków natury. Samo włókno posiada złożoną konstrukcję, dzięki której nocą odczuwamy jego cieplne oddziaływanie – tak skomplikowana budowa, którą widać na rysunku obok, to dzieło natury o imponujących właściwościach. W dużym uproszczeniu włókna upakowane razem tworzą miliony malutkich kieszonek, w których znajduje się powietrze. Pochłonięta przez wełnę energia cieplna jest w nich zatrzymywana. To z kolei zatrzymuje ciepło blisko naszego ciała. Temperatura wełny lekko się podnosi i chociaż jest niższa niż temperatura ciała, to jednak zmniejsza się różnica temperatur między ciałem, a otoczeniem, więc ciepło „ucieka” z ciała wolniej.

W modelach firmy Janpol z wełny wykonana jest strona zimowa pokrowca Lato/Zima.

Wszystkie tkaniny wykorzystwane w pokrowcach materacowych do chłodzenia czy grzania naszego ciała, są najpierw dokładnie badane. Można znaleźć świetnie działające naturalne tkaniny – tu wszystkim zajęła się natura, lub tak jak w przypadku Smartcell Clima, te wyprodukowane przez człowieka.

Wykorzystanie pianki termoelastycznej

Pianka termoelastyczna jest niezwykle ciekawym wynalazkiem, który nie jest jednak pozbawiony wad. I jedną z nich postanowiono wykorzystać jako zaletę.

Pianka termoelastyczna bardzo dobrze pochłania ciepło naszego ciała. Dzięki niemu może się rozgrzać i dopasować do kształtu sylwetki. Jednocześnie magazynuje ciepło i po pewnym czasie powoli je oddaje. To może dawać efekt delikatnego grzania. W nowoczesnych piankach visco został on zredukowany przez wprowadzenie systemu otwartych komórek (jak na przykład we wszystkich materacach firmy Magniflex), które szybko oddają ciepło. Pojawił się jednak pomysł, aby taką wadę przekuć na zaletę.

Jak widać ciekawych rozwiązań jest całkiem sporo, a najbardziej popularnym rozwiązaniem są pokrowce typu Lato/Zima, jak na przykład ten od Janpola.

 

Leave a Comment