Materac z lateksu – z Tajlandi do naszych domów.

Materace lateksowe zdobywają sobie coraz większą popularność, bo są jednymi z najzdrowszych i jednocześnie najbardziej ekologicznych. Zanim docierają do naszych domów, przebywają dość długą i egzotyczną podróż.

Rzadko zastanawiamy się, z czego są wykonane materace lateksowe, które możemy znaleźć w sklepach. Mogłoby się wydawać, że jest to rzecz oczywista, bo sama nazwa już na to wskazuje. Kiedy jednak przyjrzymy się im bliżej, można zauważyć, że trochę się od siebie różnią.

RODZAJE LATEKSU:

To pierwsza z cech, którymi materace mogą się różnić. Do ich produkcji można wykorzystać trzy rodzaje materiału:

lateks naturalny – to produkt, który powstaje w procesie wulkanizacji mleczka kauczukowego. Aby jednak można je najwieksi swiatowi producenci naturalnego lateksubyło przerobić, konieczny jest zbiór. Mleczko kauczukowe jest pozyskiwane z wiecznie zielonego drzewa kauczukowca Hevea, a sam lateks jest sokiem mlecznym tego drzewa. Zbiór jest dosyć czasochłonny, ponieważ odbywa się ręcznie. Największym producentem lateksu na świecie jest Tajlandia i to właśnie tam odbywa się zbiór ogromnej wiekszości lateksu, który następnie jest wykorzystywany na świecie nie tylko do produkcji materaców. Materace wykonane z naturalnego lateksu są niestety dość drogie, jednak to najbardziej naturalna odmiana tego materiału.

lateks mieszany – to odmiana materiału, która jest najbardziej popularna, ale równie zdrowa, co lateks naturalny. Jest idealnym kompromisem pomiędzy jakością a ceną, która staje się niższa dzięki wykorzystaniu lateksu syntetycznego. Warto zwrócić uwagę na firmę Janpol, która polecane swoje modele z mieszanego lateksu dla alergików.

Mieszanki mogą mieć oczywiście bardzo różną zawartość lateksu naturalnego, jednak już ok. 20% ( tak jak na przykład w przypadku materaców firmy Vitmat) to bardzo dobra jakościowo mieszanka;

lateks syntetyczny – ten z kolei w powstaje w całości na drodze syntezy chemicznej.  Co ciekawe, czwartym na świecie, co do ilości produkowanego kauczuku syntetycznego, producentem jest firma oponiarska Dębica S.A. Główną zaletą takiego rozwiązania jest na pewno cena. Jeśli spotkacie tańsze rodzaje materaców lateksowych, to prawdopodobnie zawartość tego rodzaju materiału jest w nich w znacznej przewadze.Sans titre 1

Charakterystyczną cechą materaców lateksowych jest przede wszystki ich niezwykła sprężystość. Jako jedyne nawet po kilkunastu latach użytkowania nie tracą swojej wysokości, podczas gdy inne modele zazwyczaj są już niższe o kilka czy kilkanaście milimetrów.

To materiał niezwykle plastyczny, dlatego na powierzchni jednego materaca lateksowego można umieścić na przykład 7 stref twardości, dzięki którym ciało jest idealnie wspierane. Badania dowodzą, że osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa, w znacznie mniejszym stopniu odczuwają dolegliwości bólowe po nocy przespanej właśnie na materacu lateksowym, niż na innym rodzaju podłoża.

Na pewno warto także podkreślić właściwość antyalergiczne lateksu. Na jego powierzchni nie rozwijają się żadne szkodliwe dla organizmu mikroorganizmy, nie pochłania on kurzu i pozostaje stale świeży. Jest więc idealnym wyborem dla wszystkich alergików, którzy powinni zadbać o czystość otoczenia, w którym śpią.

Czy więc materace lateksowe są bez wad ? Cóż, zawsze znajdą się jakieś minusy 🙂 Jeśli nie lubicie dość twardego podłoża, materac lateksowy może się wydawać za twardy. Wystarczy dobrać jednak taki, który wykonany jest z pianki o mniejszej gęstości, a przez to bardziej miękki.

Równie popularne, co materace, stają się także poduszki wykonane z tego materiału. Przewiewne, antyalergiczne, świetnie wspierające kręgosłup – idealne dla tych, którzy często cierpią na bóle górnego odcinka kręgosłupa.

Na pewno materace lateksowe należą do tych, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Szturmem zdobywają nasze łóżka 🙂 i trudno się temu dziwić, bo nie sposób chyba znaleźć innego materiału, który miałby tak wiele zalet.

W Polsce bardzo dobrym producentem materaców lateksowych jest firma Vitmat, która skupiła się właśnie na tym materiale. Zdobywa sobie coraz więcej zadowolonych klientów, którzy cenią wyjątkowo wysoką jakość w bardzo dobrej cenie.

Jeśli nie jesteście do końca przekonani do modelu w całości wykonanego z tego materiału, polecamy testowanie materaców z wkładami lateksowymi. Idealne rozwiązanie dla niezdecydowanych, ale chcących jednak spróbować czegoś nowego, to na przykład modele kieszeniowe obłożone lateksem z jednej strony.

Poniżej znajdziecie zestawienie modeli dostepnych w naszym sklepie, a wszystkie materace lateksowe można obejrzeć w naszym sklepie. Klikając w nazwę, przejdziecie do dokładnego opisu każdego z modeli.

Budowa Cena
Hilding Latino lateks mieszany i pianka wysokoelastyczna, 7 stref twardości od 1799 zł
Vitmat Junior Antyalergic lateks mieszany od 379 zł
 
Vitmat Junior lateks mieszany, 7 stref twardości od 584 zł
 
Hevea Comfort lateks mieszany, 7 stref twardości od 719 zł
 
Janpol Vita lateks naturalny, 7 stref twardości od 2195 zł
 
Janpol Piano lateks mieszany, 7 stref twardości od 1933 zł
 
Janpol Posejdon lateks mieszany i pianka visco, 3 strefy twardości od 1484 zł
 
Janpol Harmonia lateks mieszany i pianka visco od 1149 zł
 
Janpol Nyks lateks mieszany. 7 stref twardości od 1197 zł
 
Janpol Demeter lateks mieszany, 7 stref twardości od 1006 zł
 
Janpol Temida lateks mieszany, 7 stref twardości od 948 zł
 
Janpol Atena lateks mieszany, 3 strefy twardości od 712 zł

 

A poniżej krótki film, który pokazuje jak powstają materace z naturalnego lateksu – miłego oglądania 🙂

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

1. Czy materac lateksowy uczula ?

To pytanie zadają nam czasami klienci, którzy pytają, czy materace lateksowe mogą spowodować uczulenie. Rzeczywiście na niektórych forach można spotkać się z opiniami, że tego typu materiał u kogoś  wywołał uczulenie.

Materac lateksowy może wyowłać uczulenie tylko i wyłącznie u osoby, która jest uczulona na lateks. Ponieważ jest to materiał, z którym w codziennym życiu stykamy się dość często, taka alergia nie może przejść niezauważona. Jeśli jednak nie mamy stuprocentowej pewności, dobrze jest wypróbować materac w salonie, czyli po prostu dopuścić do bezpośredniego kontaktu z ciałem. W przypadku takiego materiału, rekacja alergiczna może się pojawić w czasie od kilku minut do maksymalnie kilku godzin. Jeśli na przykład potrzemy nadgarstki o materac, a jesteśmy na lateks uczuleni, może pojawić się w tym miejscu swędząca wysypka. Niezwykle rzadko zdarzają się silniejsze reakcje alergiczne w postaci ataków kaszlu czy zatkania nosa. W ciągu kilku lat naszej działaności nie spotkaliśmy się z taką rekacją alergiczną. Prawdopodobnie dlatego, że osoby uczulone na lateks są świadome swojej dolegliwości i tego materiału unikają. Jeśli jednak mamy wątpliwości, warto przeprowadzić test – można to zrobić w naszym salonie.

2. Wybrać materac lateksowy czy piankowy ? 

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy chociażby od rodzaju pianek czy naszych oczekiwań.

Materac lateksowy na pewno jest bardziej sprężysty niż typowe pianki poliuretanowe. Już jednak piany wysokoelastyczne mają właściwie porównywalne parametry, jeśli chodzi o wytrzymałość i sprężystość. Niektóre pianki mają pewną przewagę nad lateksem – jak na przykład Ultra Fresh w modelu Hilding Select Dynamic – ponieważ wyposażone są w antybakteryjny wkład który zabija bakterie. Takie rozwiązanie nie jest stosowane w piankach lateksowych.

Lateks jest jednak bardziej sprężysty i ma znacznie większą tolerancję wagową, dlatego będzie lepszy, jeśli na przykład wybieramy model dwuosobowy. Nawet przy dość dużej różnicy wagi, można wyspać się na H2 wygodnie  da doskonałe wsparcie dla kręgosłupa i lżejszej kobiecie i cięższemu mężczyźnie – cały czas przy tej samej twardości ).

Modele lateksowe zawsze polecamy alergikom ze względu na ich zdolność opierania się osadzaniu kurzu. Są także dobrym wyborem, jesli ktoś ma problemy z kręgosłupem – badania wykazały, że pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe.

3. Jaką wybrać firmę ?

Jednym słowem, co możemy polecić 🙂 Ponieważ firma Vitmat zajmuje się głównie produkcją z lateksu, będzie to na pewno jeden z najlepszych wyborów. Przede wszystkim dlatego, że dopracowała swoją mieszankę naturalnego i sztucznego kauczuku, a cena przy tak wysokiej jakości jest naprawdę dobra.

Nie zdarzyło nam się,  aby jakiś klient zwrócił któryś z materaców Vitmat, stąd też na pewno będzie to udany zakup. Jeśli chodzi o lateksowe materace, to tutaj ich sukces leży przede wszystkim w dopracowaniu idealnej mieszanki, a to firmie Vitmat na pewno się udało.

4. Jaki stelaż wybrać pod lateksowy materac ?

Dokładniej na to pytanie odpowiadamy w tym poście. Są jednak dwie proste zasady: po pierwsze koniecznie musi to być stelaż elastyczny (inaczej nazywany też spreżynującym). Po drugie natomiast odległość pomiędzy listewkami nie może być większa niż 4 centymetry. To oczywiście wynika z cech fizycznych lateksowej pianki i sprawia, że naszym zakupem będziemy się mogli cieszyć przez lata 🙂

5. Jaką grubość powinien mieć taki model ?

Modeli jest sporo, od takich, które mają grubość około 15 centymetrów, aż do tych o grubości 25 centymetrów. Jeśli chodzi o ten materiał, to jest on na tyle sprężysty, że już nawet kilkucentymetrowa wartswa wystarczy, abyśmy odczuli zalety takiego podłoża do spania – doskonałym tego przykładem są nawierzchniowe, cieniutkie nakładki. Raczej więc grubość nie ma większego znaczenia, ważniejsze wydaje się tu zwrócenie uwagi na samą jakość materiału. A jak to ocenić ? Oczywiście im model droższy, tym prawdopodobnie jest w nim większa ilość naturalnego kauczuku. Jednak my zawsze zdecydowanie polecamy modele firmy Hevea ze względu na świetne połączenie dobrej jakości i fajnej ceny.

 6. Zdecydować się na model naturalny czy sztuczny ?

Istotną cechą, która odróżnia materace lateksowe naturalne od sztucznych, jest cena. Generalna zasada mówi, że im wyższa procentowo jest zawartośc naturalnego kauczuku, tym materac jest droższy (tu dokonałym przykładem może być Vita Janpola). Tak więc stąd wynika najczęściej taka rozbieżność cenowa.

Inna sprawa to twardośc takich modeli, która nieco się różni. Zazwyczaj modele czysto naturalne są dość miękkie (osobom, które szukają bardzo miękkiego materac z tego materiału, możemy polecić Hilding Original Latex). Domieszka sztucznego kauczuku pozwala na uzyskanie bardziej stabilnej i twardszej powierzchni. Jeśli więc ktoś woli bardziej twarde podłoże, raczej powinien zdecydować się na model z takim dodatkiem. Choć oczywiście zależy to już od firmy, dlatego w przypadku wątpliwości, zalecamy skontaktowanie się z nami.

Jeśli natomiast chodzi o materace w całości z materiału sztucznego, to raczej taki zakup odradzamy ze względu na dość niską jakość. W dobrej cenie można kupić już modele z mieszanek, które są najbardziej popularne (np. Vitmat).

7. Jak wyprać materac lateksowy ?

Czyszczenie tego rodzaju powierzchni nie jest konieczne. Sam materiał w barzo niewielkim stopniu pochłania kurz czy inne zanieczyszczenia, właściwie uznać można, że pozostaje stale świeży. Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których czyszczenie jest konieczne. Nie jest ono trudne. Wystarczy użyć wody z dodatkiem delikatnego detergentu – na przykład płynu do prania – i przetrzeć zabrudzone miejsce wilgotną szmatką. Następnie należy zostawić materac do naturalnego wyschnięcia, a więc nie używać sztucznych źródeł ciepła. Jeśli to naprawdę konieczne, można spróbować cały materac namoczyć, a następnie bardzo dokładnie spłukać pod bieżąca wodą, aby usunąć resztki chemikaliów. I zostawić do wyschnięcia.

Doskonale sprawdza się czyszczenie takiej powierzchni także przy użyciu pary wodnej, które jest na pewno bardziej wygodne niż pranie.

8. Czy materace tego typy mają wady ?

Lateksowe konstrukcje to jedne z tych, które mają ich zdecydowanie najmniej. Jak jednak wszystkie i te nie są bez wad. Na pewno można za nią uznać dość duży ciężar. Wynika on z bardzo charakterystycznego rodzaju materiału. Uwagę zwrócić trzeba także na odpowiedni stelaż, którego listweki nie powinny być od siebie oddalone o więcej niż 4 centymetry. Niektóre modele – szczególnie te gorszej jakości – mogą przez dłuższy czas utrzymywać charakterystyczny zapach, warto więc przed zakupem upewnić się, że dana firma zadbała i o ten aspekt. Osoby o dużej potliwości także mogą nie czuć się komfortowo na takiej powierzchni. Dość rzadko, ale jednak zdarzają się alergie na lateks, dlatego trzeba mieć pewność, że taka nie wystepuje, jeśli chcemy zakupić podobny model.

Jeśli macie Państwo jakieś pytania, zachęcamy do ich zadawania w komentarzach lub przesyłania na nasz adres: info@supermaterace.com.pl

9. Czy materac lateksowy to materac piankowy ?

To pytanie pojawia się dość często. Materace lateksowe należą do grupy tych piankowych – są bowiem wykonane z pianki lateksowej. Ponieważ ma ona dość charakterystyczne właściwości, przyjęło się mówić o nich „materace lateksowe” i z takim określeniem spotkamy się najczęściej w sklepach. Często także w sklepach internetowych spotkamy się z oddzielnym działem dla materaców piankowych i drugim dla lateksowych – jak na przykład w naszym sklepie.  Jednak od technicznej strony są to modele piankowe.

Leave a Comment