Materac z odpinanym topem – świetne rozwiązanie !!!

Jedną z innowacji, która jest niezwykle praktyczna, a którą coraz częściej zaczynamy zauważać w materacach, są odpinane toppery. To z pewnością bardzo duże ułatwienie dla użytkowników. Firmą, która wykorzystała jest w swoich produktach w mistrzowski sposób, jest nasz polski ATM.

Na czym polega takie ułatwienie ? Najogólniej mówiąc, na stworzeniu materaca, który opakowany jest w dwuczęściowy pokrowiec. Jedna jego część obejmuje cały wkład. Natomiast w górnej części znajduje się dopięty za pomocą zamka drugi element pokrowca. Tym sposobem można odpiąć górną część, na przykład do prania, nie męcząc się ze zdejmowaniem całości.

Zalety górnego toppera:

  • ułatwiona dbałość o czystość – materac najbardziej brudzi się od góry, bo to ta część ma kontakt z naszym ciałem – wchłania pot, osadza się na niej kurz i najbardziej jest narażona na zabrudzenia. Zazwyczaj decydujemy się na pranie pokrowca, oceniają stan właśnie tej górnej części. W modelach ATM możemy łatwo i szybko ściągnąć górną część do prania. Wystarczy rozsunąć rozdzielczy zamek i gotowe. Pranie jest łatwiejsze także dlatego, że górna część jest mniejsza niż cały pokrowiec;
  • możliwość zmiany właściwości materaca – w niektórych modelach top jest bardziej rozbudowany. Można przyjąć, że spełnia dodatkową rolę warstwy komfortu. Dzieje się tak dlatego, że umieszcza się w nim kolejną warstwę pianki. W modelach ATM jest to pianka visco, a więc mięciutki materiał, który odpowiada za wygodne podparcie. Wykorzystanie takiego rozwiązania pozwala nam w łatwy i szybki sposób zmienić właściwości materaca. Kiedy odepniemy górną warstwę, możemy spać na bardziej stabilnej pianie wysokoelastycznej. Działa to na podobnej zasadzie, jak modele dwustronne. W tym wypadku jednak nie musimy odwracać materaca, a jedynie odpiąć górną warstwę.

Jeśli przyjrzymy się wszystkim materacom ATM, zauważymy, że wszystkie ich modele z odpinanym topem można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to te, które mają w toperze piankę, druga natomiast to ta, w których odpinana część składa się jedynie z tkaniny. Zajrzyjmy do środka, aby sprawdzić, jak to działa:

ravenna 250TOP Z WKŁADEM Z PIANKI

To bardziej rozbudowane i najdroższe z modeli ATM. Tutaj piana znajdująca się na wierzchu jest wsadzona w górny top. Przed praniem należy jej blat wyciągnąć z opakowania. Nie jest to trudne, bo pianka jest lekka i miękka:

  • Ravenna Visco Lux 250 – najbardziej chyba rozbudowany model pochodzący z kolekcji 2015. Coś zdecydowanie dla osób poszukujących najwyższego komfortu snu. Model w pełni wykonany z pianek, w tym z niezwykle nowoczesnej pianki termoplastycznej Clima. Baza jest wykonana z pian wysokoelastycznych. W sumie składa się na nią aż 9 niezależnie działających segmentów. Taki trzon opakowano we właściwy pokrowiec. I dopiero do niego przypięto top, w którym znajduje się pianka Clima. Kiedy go odepniemy, mamy możliwość spania na trochę twardszych piankach wysokoelastycznych. Zanim wypierzemy górną część, trzeba z niej wyjąc pianę. Nie jest to trudno, bo to lekki materiał, który łatwo wyciągnąć z opakowania.

Kiedy mowa o Ravenna Visco Lux 250 i odpinanej części pokrowca, nie można nie zwrócić uwagi na wyjątkowo ładny design – zwłaszcza, jeśli przyjrzymy się na przykład pokrowcowi Ideal. Górna część jest mini kopią dolnej, idealnie się z nią komponuje. Model staje się wyższy i zdecydowanie zyskuje na szlachetności. Takie rozdzieleni poszczególnych warstw w tym wypadku jest idealne, jeśli ktoś na przykład nie jest przekonany do końca do pianki visco. Tutaj jednak nie powinno być żadnych problemów na przykład z grzaniem, bo Clima została specjalnie tak zaprojektowana, aby nie występowało to zjawisko. Twardość albo raczej zbyt duża miękkość też nie będzie problemem, bo model można idealnie dobrać do wagi. Wydzielenie dwóch części ma więc przede wszystkim ułatwić nam dbanie o czystość i przy okazji dać możliwość wypróbowania różnych twardości.

  • Cortina Visco Lux – model bardzo podobny do Ravenny, jednak jego baza jest zbudowana trochę inaczej, Użyto tutaj także nieco innych pianek. Pojawia się wyjątkowo ekologiczna pianka Avena. Środek wkładu jest też mocniej utwardzony w strefie lędźwiowej, aby zapewnić stabilniejsze podparcie. Natomiast na takiej samej zasadzie, co w wyżej opisanym modelu, pojawia się też górna część pokrowca, w której umieszczono piankę Celsius. Ponieważ model ma utwardzoną część środkową, większym zainteresowaniem cieszy się wśród osób, które przykładają większą wagę do podparcia kręgosłupa. Tak samo jak w przypadku innych topów tego typu, przed praniem piankę trzeba wyjąć z górnego pokrowca.
  • Garda Visco Lux – ten materac to jeszcze z kolei jeszcze jeden sposób na inne ukształtowanie pianki. Tutaj mamy dwa bloki ułożone na sobie. To idealny przykład na wyeksponowanie profilowań, bo widać tutaj bardzo dobrze 7 wyeksponowanych stref twardości. Tam, gdzie powinien dawać nieco twardsze podparcie, szara pianka jest nieco grubsza. Oczywiście można korzystać z dwóch stron, a mięciutką piankę, podobnie jak w opisanych powyżej modelach, można „odpiąć”.

ravennaTOP MATERIAŁOWY:

Oprócz modeli, w których można odpiąć top z pianką visco, ATM proponuje nam również kilka materaców, w których odpinamy jedynie warstwę tkaniny. Możemy odpiąć górną część pokrowca do prania, co oszczędza nam sporo czasu i wysiłku przy zdejmowaniu go w całości:

  • Ravenna Visco Lux – model niezwykle podobny do „250-tki”, bo również składa się w aż z 9 segmentów. Wykorzystano tutaj trzy różne rodzaje pian. Środek to 7 segmentów z pian Richlux oraz Avena, a więc najnowszej generacji pianek wysokoelastycznych. Natomiast na wierzchu, po stronie bardziej stabilnej, mamy warstwę Richlux, a po bardziej miękkie stronie warstwę oddychającej pianki termoplastycznej Clima. Zmieniamy stronę materaca i w ten sposób możemy zmienić jego twardość. Na pewno w tym wypadku warto zwrócić uwagę na przepiękne pokrowce – z odpinaną górą oczywiście. Chyba w żadnym modelu nie mamy do wyboru tak wielu kolorów i wzorów;
  • Cortina Lux – model o tyle ciekawy, że nie pojawia się tutaj pianka termoplastyczna. To materac, który będzie idealny dla alergików, ponieważ mamy tutaj jedynie ekologiczne, zimne piany, w tym także wyjątkową piankę Naturalis. W Naturalis część olejów z ropy zastąpiono olejem rycynowym. Model jak stworzony dla tych, którym zależy na zachowaniu idealnej czystości. Także dlatego, że górną część można odpiąć do częstszego prania, niż cały pokrowiec.
  • Forte Visco Lux – doskonały przykład tego, jak projektuje się modele jednostronne. Baza wykonana jest z wytrzymałej piany Richlux, na której ułożono warstwę pianki Celsius. Warto też zwrócić uwagę na nieco bardziej utwardzoną strefę środka, która ma dobrze wesprzeć ciało. I oczywiście trzy śliczne pokrowce, każdy o nieco innym działaniu, aby idealnie dopasować się do potrzeb.

Dwa rozwiązania, które ATM zastosował w swoich modelach, a więc odpinany top z pianką, lub bez niej, pokazują, jak wiele zmienia się w materacach. Teraz możemy nie tylko bardzo łatwo zadbać o ich czystość. Mamy także wpływ na to, jaki dają nam komfort. Jednocześnie całość jest doskonale dopracowana w taki sposób, aby zapewnić wyjątkowy komfort. Bez wątpienia takie rozwiązanie sprawia (i nie tylko to rozwiązanie), że ATM dołącza do grupy producentów najwyższej półki.

Leave a Comment