Materac z pianki czy bonnellowy (kieszonkowy) – co wybrać ?

Wybór nowego materaca może przysparzać trochę kłopotów, zwłaszcza jeśli niewiele o nich wiemy. Technologiczne nowinki pojawiają się tak szybko, że trudno za nimi nadążyć, tym bardziej że nowy materac zazwyczaj kupujemy co około 8-10 lat.

Dziś postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć – i porównać trzy kolejne rodzaje materaców: bonnellowe, kieszonkowe i te z pianki. Jest sporo wątpliwości, co do tego, które z nich są wygodniejsze, dają lepsze wsparcie ciała itd. Zaglądamy więc do środka i staramy się poszukać plusów i minusów każdego z rozwiązań.

Pomagamy dobrać materac z naszej oferty: 694 860 999 lub mailowo: info@supermaterace.com.pl

materac sprezynowy czy piankowy

SPRĘŻYNY I KIESZENIE KONTRA PIANKI

Wygoda użytkowania 

Pierwszą rzeczą, na jaką oczywiście zwracamy uwagę, jest wygoda. W naszym salonie sporo klientów testowało wiele modeli. Z ich obserwacji wynikało, że najmniej wygodne i komfortowe są najbardziej klasyczne materace sprężynowe czyli bonellowe. To te, w których wszystkie sprężyny są ze sobą połączone i nie pochowane w kieszonki z flizeliny. Już mniejszą różnicę da się zauważyć w przypadku modeli kieszeniowych i piankowych. Z kolei materace kieszeniowe multipocket i piankowe dają najbardziej podobne podparcie – określane jednocześnie jako najwygodniejsze. Skąd wynikają te różnice ? :

 • materace sprężynowe czyli bonnelowe nie mają stref twardości. Ich budowa uniemożliwa zastosowanie takiego rozwiązania – wszystkie sprężyny są ze sobą połaczone, każda z każdą. Naciskając na jeden punkt, pośrednio działamy więc na każdą sprężynę na powierzchni całego materaca.  Powierzchnia nie może się więc idealnie dopasować do ciała;
 • materace kieszonkowe – te zostały skonstruowane w taki sposób, aby każda sprężyna działała osobno. Nie łaczy się ich między sobą drutem, a pakuje we flizelinowe kieszonki, które następnie są klejone. W ten sposób nie ma między nimi kontaktu i każda działa niezależnie. Bardzo znany jest test z kieliszkiem, który pokazuje, jak działa taki system – kładziemy kieliszek na materacu, a następnie kilkadziesiąt centymetrów dalej naciskamy na materac. Kieliszek utrzyma się na swoim miejscu, a zapadnie się jedynie ta część materaca, na którą naciskamy. To pozwoliło na wprowadzenie 7 stref twardości, które mają bardzo duży wpływ na wygodę użytkowania. Tam gdzie ciało jest cięższe – na przykład w strefie bioder -umieszcza się nieco twardsze sprężyny kieszeniowe, aby mogły podtrzymać ciało lepiej. Pod głową z kolei sprężynki są nieco bardziej miękkie. To wszystko sprawia, że zachowane jest naturalne ułożenie ciała, a to odczuwamy jako najbardziej wygodne. Tutaj więcej o różnicach między materacami kieszonkowymi i bonnelowymi;
 • materace kieszonkowe multipocket – działają podobnie, jak zwykłe, jednak w tych konstrukcjach sprężynek jest więcej i są mniejsze. Można by to porównać do leżenia na piłeczkach – wygodniej leży się na większej ilości mniejszych piłeczek, niż na takich które są większe.
 • modele piankowe – tutaj zasada podparcia jest zupełnie inna. Nie mamy pojedycznych punktów, a płaszczyznę i to właśnie płaszczyzna daje nam wsparcie. Oczywiście to sprawia, że ciężar rozkłada się o wiele bardziej równomiernie i to właśnie z tego powodu modele piankowe zazwyczaj większość z nas odczuwa jako najbardziej wygodne.

Materac bonellowy – > kieszeniowy -> kieszeniowy multipocket ->  piankowy – tak nasi klienci najczęściej określają komfort leżenia, gdzie model piankowy jest najbardziej wygodny. Jeśli wybieramy model kieszeniowy, to najbardziej nowoczesnym i najwygodniejszym rozwiązaniem są kieszeniowe i kieszeniowe multipocket.

Budowa ma znaczenie dla naszego odczuwania wygody materaca. Im nowsza technologia, tym model odczuwany jest przez większość naszych klientów jako wygodniejszy.  W materacach bonnellowych nie można zastosować stref twardości. Takie pojawiają się w materacach kieszeniowych i warto zwrócić uwagę na ich występowanie, jeśli decydujemy się na zakup modelu kieszeniowego. Tego typu rozwiązania można także znaleźć w wielu materacach piankowych.

Wytrzymałość

Wiele osób ostatecznie nie decyduje się na zakup materaca piankowego, choć jest wygodniejszy. Dlaczego ? Mamy przede wszystkim sporo obaw, czy taki model jest trwały. Boimy się przede wszystkim odkształceń, które mogą się z czasem pojawić.

Problem wytrzymałości pianki był rzeczywiście jednym z najważniejszych i napoważniejszych, z którym musieli się zmierzyć producenci i pianek i materaców. Ostatnie lata przyniosły jednak sporo udoskonaleń i dziś spokojnie można wytrzymałość materaców piankowych porównać do tych zrobionych z kieszeni. Jak tego dokonano ?

Dawniej, wybierając materac z pianki, mieliśmy właściwie tylko dwie opcje. Albo wybieramy model twardy i bardziej trwały, albo miękki, ale taki szybciej się deformował. Od tego czasu pojawiło się mnóstwo nowych rozwiązań, a materiałem, który wyeliminował zupełnie ten problem, jest pianka wysokoelastyczna.

Pianka wysokoelastyczna, czasami nazywana także HR, ma zupełnie nowe właściwości. Z jednej strony jest bardzo wytrzymała, zachowuje swój pierwotny kształt przez lata, z drugiej natomiast, nawet przy małej miękkości, świetnie dopasowuje się do ciała. Jest o wiele bardziej wytrzymała od klasycznych pianek. Pierwotnie zastępowała sprężyny, których tapicerzy używali w produkcji krzeseł i sof. Sprawdziła się jednak na tyle dobrze, że szybko zaczeli ją wykorzystywać także producenci materaców. To odkrycie stało się przełomowe w przypadku materaców z pianki. Okazało się bowiem, że model piankowy może być tak samo trwały, jak materace kieszeniowe, które do tej pory uważano za najbardziej wytrzymałe. Nierzadko spotyka się modele o trwałości około 15 lat, jak w przypadku wielu materaców firmy Hilding.

Duża plastyczność materiału pozwala dziś na stosowanie wielu różnych profilowań, które nie tylko rozkładają doskonale ciężar, ale mogą także pełnić inne funkcje, na przykład delikatnie masować ciało, wspomagać wietrzenie czy wydłużać świeżość.

Wybierając materac piankowy, warto zdecydować się na taki, który wykonany jest z bardziej wytrzymałej pianki wysokoelastycznej ( inne jej nazwy to pianka wysokoplastyczna lub HR).

Aspekt zdrowotny

Nie ma dziś większego rozróżnienia pomiędzy tymi dwoma konstrukcjami, jeśli chodzi na przykład o zdrowe podparcie kręgosłupa. Za najbardziej dopasowane uznaje się modele zarówno z pianek wysokoelastycznych, jak i kieszeniowe multipocket. Kiedy dokonujemy wyboru, powinniśmy brać pod uwagę to, na czym śpi się nam najwygodniej. Jeśli wolimy pianki, nie ma żadnych przeciwskazań, aby spać na takim materacu, nawet przy chorobach kręgosłupa. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na dopasowanie do wagi ciała i obecność stref twardości. Co ciekawe, dzisiaj nawet miękkie materace piankowe mogą być używane jako zdrowotne, pod warunkiem, że wykonane są z pianek wysokoelastycznych.

Ciężar

Jedną z głównych zalet materaców piankowych jest na pewno ich zmniejszony ciężar, w porównaniu do kieszeniowych konstrukcji. Plastyczność pozwoliła także na ciekawe pakowanie próżniowe – materac jest zwijany w rulon i tak często dociera do klienta – a to z kolei ułatwia trasportowanie.

Cena

Najtańsze są klasyczne modele sprężynowe (bonnelowe), bo to konstrukcja dość stara. Można zauważyć, że powoli znikają już z oferty większości firm, a ich popularność jest podyktowana przede wszystkim dość niską ceną.

Wysoka jakość pianek sprawiła, że modele piankowe są dziś nierzadko droższe od materaców kieszeniowych. Wszystko zalezy oczywiście od tego, jaki rodzaj pianki został użyty. Można dziś spotkać także takie modele, w których stosuje się ekologiczne komponenty, na przykład oleje roślinne zamiast ropopochodnych. Z zasady im pianka bardziej czysta i lepszej jakości, tym materac będzie droższy.

Co wybrać ?

Jak widać, to jaki model wybierzemy, będzie podyktowane kilkoma elementami. Pod uwagę powinniśmy brać to, z jakich materiałów jest wykonany model piankowy i jaką technologię wykorzystano w materacu kieszeniowym. Ostatecznym kryterium powinno być jednak przede wszystkim to, jak wspierany jest nasz kręgosłup i którą konstrukcję odczuwamy za najwygodniejszą. Na pewno warto kierować się kilkoma zasadami:

 • jeśli wybieramy model piankowy, wybierzmy pianki wysokoelastyczne, które są znacznie trwalsze od klasycznych;
 • jeśli wolimy spać na sprężynach, lepiej wybrać model kieszeniowy niż bonnellowy, który z zasady gorzej dopasowuje się do ciała;
 • zawsze warto zwracać uwagę na obecność stref twardości, które znacznie podnoszą odczucie wygody;
 • jeśli zależy nam na zakupie na wiele lat, zdecydujmy się albo na model multipocket, albo na materac z pianki HR;
 • kupując klasyczny materac bonnellowy, warto wybrać znaną firmę, która nie może sobie pozwolić na wypuszczenie na rynek mniej udanego produktu. Dzięki temu mamy pewność, że choć technologia jest starsza, to jednak użyte materiały są wyższej jakości;
 • w przypadku łóżek dwuosobowych, w których chcemy ułożyć jeden materac, znacznie lepiej sprawdzą się modele kieszeniowe i piankowe. Sprężynowe materace czasami dają efekt „falowania”, a więc druga osoba dość mocno odczuwa na swojej połowie nasze ruchy.
Materac sprężynowe Materace kieszeniowe Materace piankowe
Wygoda określane przez testujących jako najmniej komfortowe bardzo wygodne, zwłaszcza modele multipocket i takie z warstwą pianki wysokoelastycznej bardzo wygodne, dzięki wsparciu płaszczyznowemu
 
Wytrzymałość najmniej wytrzymałe, podatne na odksztalcenia sprężyn bardzo wytrzymałe bardzo wytrzymałem jeśli wykonane z pianek wysokoelastycznych
 
Aspekt zdrowotny nie polecane przy chorobach kręgosłupa ze względu na brak stref twardości szczególnie polecane modele multipocket polecane modele z pianek wysokoelastycznych i ze strefami twardości
 
Ciężar średnio ciężkie dość ciężkie, w zależności od wypełnienia waga bardzo różna najlżejsze z opisywanej grupy
 
Cena najtańsze bardzo zróżnicowana, duży wybór bardzo zróżnicowana, modele wysokoelastyczne są droższe
 • Admin

  Dzień dobry Pani Karino, proszę o kontakt telefoniczny: 660 544 611 – dziękuję !

Leave a Comment